ЕКЗ або екстракорпоральне запліднення - це допоміжна репродуктивна технологія (ДРТ) при якій запліднення відбувається поза організмом майбутньої мами.
Сурогатне материнство – це один з видів ЕКЗ (екстракорпорального запліднення), коли у біологічної матері немає можливості виносити вагітність через стан здоров'я. У цьому разі її яйцеклітину запліднюють сперматозоїдом чоловіка. Але ембріон підсаджують у порожнину матки сурогатної матері.
- Види сурогатного материнства
- Показання
- Як відбувається процедура сурогатного материнства
- Правова підтримка
- Програма сурогатного материнства
Сурогатна мати - це жінка, яка згоджується вагітніти та народжувати дитину від імені та в інтересах інших людей, зазвичай біологічних батьків, і передає їм батьківські права після народження. Сурогатне материнство передбачає, що сурогатна мати не є біологічною матір'ю дитини, а лише виконує функцію виношування та народження. Цей процес, як правило, регулюється законом, і в деяких країнах він може бути дозволений або заборонений з різними обмеженнями.
Сурогатна мати виношує генетично нерідну їй дитину. Після народження малюка генетичні батьки стають його юридичними батьками, доглядають і виховують його. Сурогатна мати лише виношує вагітність і не може претендувати на роль матері.
Види сурогатного материнства
Існує два основних типи програм з сурогатного материнства. У першій, найбільш використовуваній програмі, використовуються статеві клітини майбутніх батьків, надаючи можливість подружжю мати генетично пов'язану дитину, яку виношує сурогатна мати.
У другому типі сурогатного материнства використовують донорські статеві клітини, чоловічі і/або жіночі, з подальшим виношуванням дитини сурогатною матір'ю. Тщательний відбір донорів статевих клітин дозволяє врахувати фенотипічні ознаки майбутніх батьків, і часто генетично непов'язана дитина виявляється схожою на них.
В обох випадках використання "in vitro" оплодотворення яйцеклітин сурогатної матері виключається, що означає, що виношувана дитина не може бути генетично пов'язаною з сурогатною матір'ю.
Показання
Сурогатне материнство - показання:
- Відсутність матки, чи то вроджена, чи набута;
- Деформація порожнини або шийки матки внаслідок вроджених вад розвитку або через хірургічні втручання, доброякісні пухлини, при яких неможливе виношування вагітності;
- Структурно-морфологічні чи анатомічні зміни ендометрію, що призводять до втрати рецептивності, сінехії порожнини матки, які не піддаються лікуванню;
- Важкі соматичні захворювання, при яких виношування вагітності може бути небезпечним для подальшого здоров'я чи життя реципієнта, але не впливають на здоров'я майбутньої дитини;
- Невдачі повторних спроб ВРТ (4 і більше разів) при множинному отриманні ембріонів високої якості, перенос яких не призводив до настання вагітності.
Як відбувається процедура сурогатного материнства
Процедура сурогатного материнства Isida Clinics відбувається в 5 етапів.
Етап 1 - Діагностика
Перед включенням до програми ЕКО парі пропонується пройти ретельне обстеження для своєчасного виявлення тимчасових чи постійних протипоказів до проведення екстракорпорального оплодотворення та своєчасної корекції цих станів. У випадку, якщо пацієнти надають клініці свіжі результати всіх необхідних обстежень, цей етап програми ЕКО може скорочуватися або виключатися, що в свою чергу знижує загальну вартість програми.
Етап 2 - Стимуляція (власні або донорські яйцеклітки)
Цей етап проводиться з метою отримання кількох яйцекліток, на відміну від природного циклу, де зазвичай дозріває лише одна. Пацієнтці вводять препарати, які стимулюють ріст фолікулів за спеціальним протоколом. Наявність декількох яйцекліток дозволяє ембріологу вибрати найкращу з них для подальшого оплодотворення. Тривалість цього етапу становить від 10 до 14 днів.
У деяких випадках овуляцію не стимулюють, і відбувається овуляція єдиної природно дозрілої яйцеклітини жінки під час овуляції. Програма ЕКО в природному циклі застосовується у випадках, коли жінка не бажає піддавати свій організм ризикам, пов'язаним з гормональною стимуляцією; якщо гормональна стимуляція їй протипоказана; а також у випадках, коли гормональна стимуляція, проведена в попередніх спробах ЕКО, не дала достатньої кількості яйцекліток, придатних для оплодотворення.
Етап 3 - Генетичний аналіз
Зібрані для аналізу клітини передаються в лабораторію молекулярної діагностики, де проводиться аналіз наявності хромосомних аномалій за допомогою методу NGS. Процес діагностики повністю автоматизований, що є однією з гарантій високої точності результатів.
Етап 4 - Вибір сурогатної матері
Сурогатні матері відбираються відповідно до жорстких критеріїв із числа ретельно відібраних кандидатів. Завдяки обширній базі кандидатів у сурогатні матері у нас немає очікування для початку цієї програми.
Етап 5 - Кріоцикл (перенос ембріонів)
Під контролем ультразвука ембріони переносяться в порожнину матки сурогатної матері. Через два тижні в клініці проводиться аналіз крові для визначення рівня ХГЧ (хоріонічного гонадотропіна людини) і оцінки ефективності програми.
Правова підтримка програми ЕКО з сурогатним материнством
Дуже важливою особливістю програм сурогатного материнства є правова підтримка всієї процедури - від вибору сурогатної матері до отримання документів, які підтверджують батьківські права пари, яка скористалася послугами сурогатної матері. Україна залишається однією з небагатьох країн світу, де законодавство дозволяє сурогатне материнство. У випадках, коли закони рідної країни майбутніх батьків забороняють такі програми, абсолютна конфіденційність і бездоганне оформлення всіх необхідних документів набувають ключового значення.
Медична частина програми ЕКО з використанням сурогатного материнства практично не відрізняється від звичайної програми ЕКО, за винятком того, що ембріони переносяться в матку сурогатної матері.
Перелік законодавчих актів щодо сурогатного материнства
В Україні дорослі громадяни та іноземці, які перебувають у шлюбі, мають можливість пройти процедури штучного запліднення та імплантації ембріона. Ці процедури виконуються в акредитованих медичних закладах.
Згідно з пунктом 2 статті 123 Сімейного кодексу України сурогатне материнство регулюється законодавчо. У випадку перенесення людського ембріона, зачатого подружжям за допомогою допоміжних технологій, в організм іншої жінки його батьками вважаються виключно подружжя. Під час юридичного оформлення відносин між потенційними батьками та жінкою, яка згодна стати сурогатною матір'ю, необхідно надати письмову згоду чоловіка цієї жінки на проведення процедури, якщо вони знаходяться в законному шлюбі. Стати сурогатною матір'ю в Україні може будь-яка здорова жінка репродуктивного віку за умови наявності хоча б одного власного дитини та відсутності медичних протипоказань.
Наказом Мінздрава України № 787 від 09.09.2013 року затверджено порядок застосування репродуктивних допоміжних технологій в країні. Проведення сурогатного материнства дозволено лише за наявності певних медичних показань, тому бажання жінки мати дитину і при цьому не нести її не є підставою для початку програми сурогатного материнства.
Наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18.10.2000 року затверджені правила реєстрації дітей, народжених від сурогатної матері. Після народження дитини від сурогатної матері проводиться його реєстрація. Для цього необхідно надати встановлений пакет документів з нотаріально засвідченою згодою сурогатної матері на запис біологічної матері та батька дитини його законними батьками. Також потрібно представити витяг з клініки допоміжних репродуктивних технологій про проведення програми сурогатного материнства.
Статтею 139 Сімейного кодексу України передбачені випадки оскарження материнства тією жінкою, яка зареєстрована як мати дитини, або тією жінкою, яка вважає себе такою, але не зареєстрована. Оскарження материнства біологічної матері сурогатної матері не допускається. Права біологічних батьків дитини захищені українським законодавством, а також закріплені права та інтереси дітей, які народилися після використання допоміжних репродуктивних технологій.
Програма сурогатного материнства з використанням генетичного аналізу NGS
Після того, як ембріологи зафіксують успішне оплодотворення яйцеклітки, майбутні батьки можуть вибрати проведення інноваційного генетичного аналізу ембріонів - NGS (Next Generation Sequencing - секвенування майбутнього покоління).
Цей аналіз з точністю до 99,9% дозволяє виявити наявність хромосомних порушень в ембріоні. Завдяки цьому аналізу для трансферу в організм майбутньої матері вибирається найкращий з отриманих ембріонів. Решта можуть бути заморожені і використані в інших програмах ЕКО для цієї пари за їхнім бажанням.
Проведення доімплантаційного генетичного аналізу суттєво підвищує шанси на настання вагітності. Це обумовлено тим, що матка володіє біосенсорними здатностями і частіше відмовляє в імплантації генетично неповноцінних ембріонів. Крім того, метод NGS практично виключає можливість народження дитини з генетично обумовленими захворюваннями.
Лікарі рекомендують проведення генетичного аналізу NGS всім парочкам, які вступають в програму ЕКО, проте є групи пацієнток, яким метод NGS настійно рекомендується з медичних показань. До них відносяться:
- Пацієнтки, які пережили неудачні спроби ЕКО. Дослідження методом NGS підвищує рівень імплантації, знижує ризик викидень і збільшує кількість здорових новонароджених.
- Чоловіки та дружини, які знають про наявність у їхній родині ряду спадкових захворювань, насамперед хромосомних перебудов та деяких моногенних захворювань.
- При "віковій" вагітності, коли з часом зростає ризик хромосомних аномалій у дитини.
- При звичайному невиношуванні вагітності.
7 причин вибрати програму сурогатного материнства в ISIDA
- ISIDA пропонує унікальний в Україні комплексний підхід – відбір донора, ретельна діагностика його здоров'я до виглядівання новонароджених в власному неонатологічному відділенні. Професіоналізм лікарів-неонатологів і наявність необхідного медичного обладнання дозволяють піклуватися про новонароджених із гестаційним віком менше 31 тижня.
- Клініка ISIDA має обширний досвід ведення вагітності після програм ВРТ, включаючи ЕКО з використанням останніх медичних репродуктивних технологій.
- Високий рівень організації всіх юридичних і медичних процесів дозволяє ISIDA пропонувати найкращу ціну за весь комплекс послуг в програмі сурогатного материнства.
- На кожному етапі програми сурогатного материнства у пацієнта є свій персональний менеджер, який супроводжує майбутніх батьків.
- Програми сурогатного материнства в Україні вигідні та зручні завдяки лояльному законодавству, яке повністю захищає права пацієнтів та гарантує встановлення батьківських прав на дитину, народжену сурогатною матір'ю.
- Завдяки обширній базі кандидатів у сурогатні матері ISIDA може запропонувати програму без очікування. Кандидати (сурогатна мати у тому чиcлі) проходять ретельний відбір та обстеження за строгими критеріями здоров'я.
- Клініка ISIDA обладнана всім необхідним для здійснення вашої мрії про дитину!
Запис на прийом до лікаря-репродуктолога
Якщо Вам потрібно сурогатне материнство (екстракорпоральне запліднення) , то обов'язково запишіться на прийом до хорошого лікаря-репродуктолога в клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером: +38-097-455-88-11
або заповніть заявку на сайті.
Також можливо задати своє запитання щодо сурогатного материнства на спеціально створеній для цього сторінці.
Сурогатне материнство: Київ + Ужгород у приватній клініці Isida. ❤️ Види сурогатного материнства + Показання. ⭐ Як відбувається процедура + Програма клініки. ☎️ Правова підтримка в Україні.