ISIDA відповідає на актуальні питання та спростовує забобони, засновані на застарілих уявленнях про медицину.
Зміст
- Що це таке
- Пубертатна менорагія
- Ідіопатична менорагія
- Вторинна менорагія
- Причини виникнення менорагії
- Симптоми і ознаки менорагії
- Діагностика менорагії
- Лікування і можливі ускладнення менорагії
- Ускладнення менорагії
- Профілактика менорагії
Кожна жінка щомісяця відчуває на собі природне явище ‒ менструацію. У когось стрімко змінюється настрій, у інших приходить або зникає апетит, треті скаржаться на набряки і погане самопочуття ‒ кожна жінка переживає менструацію по-своєму. Однак бувають випадки, коли менархе призводять до несподіваного погіршення здоров'я: жінки здивовано змінюють гігієнічні засоби і кажуть, що їх незвично "заливає". Такий стан називають менорагією. Дуже важливо знати симптоми і причини рясної менструації, щоб вчасно звернутися до лікаря, тому що менорагія викликає ряд серйозних ускладнень.
Що таке менорагія?
Менорагія – це стан жіночого організму, при якому кількість виділеної крові в дні менструації перевершує норму (більше 80 мл на добу), або збільшується тривалість крововтрати (більше 7 днів) з регулярним інтервалом в 21-35 днів. В деяких джерелах менорагія визначається, як маткова кровотеча, що збігається за термінами з менархе.
І в тому, і в іншому випадку менорагія може свідчити про проблеми з жіночим здоров'ям, тому що спричинює анемію, зниження працездатності, погіршення якості життя і порушення психоемоційного стану жінки.
У гінекології менорагію важко ідентифікувати, тому що рясна крововтрата під час менструації ‒ це суб'єктивні скарги пацієнток. У дослідженнях 14 країн було встановлено, що менорагія виникає у 15-19% жінок, серед яких 30-40% розцінюють її як фізіологічну особливість організму і звертаються до лікаря тільки у зв'язку з погіршенням загального стану.
На гінекологічному прийомі дуже складно встановити кількість крові, що втрачається за добу, тому деякі гінекологи орієнтуються на наповнюваність і зміну гігієнічних засобів. Один тампон утримує близько 5 мл, а прокладка від 5 до 15 мл в залежності від сили вбирання. Виходячи з цього, більше 16 тампонів або від 6 до 16 прокладок, просочених виділеннями з кров'ю, свідчать про 80 мл втраченої крові. Існує суб'єктивна шкала оцінки інтенсивності виділень:
- Малопомітні виділення. Кілька плям на жіночій прокладці до кінця дня відповідають добової втрати крові в розмірі 5-6 г.
- Дуже легкі. Гігієнічний засіб замінюється 1-2 рази на добу, що дорівнює втраті 6-9 г крові.
- Легкі. Жіночий гігієнічний тампон або прокладка normal замінюється 3-4 рази на день. Така крововтрата відповідає 8-13 г на добу.
- Помірні. Якщо прокладка або тампон (normal) замінюється кожні 4-5 годин, можна говорити про крововтрату в 12-15 г на добу.
- Сильні. Засоби гігієни категорії super вимагають заміни через 3 години. Це 15-18 г крові на добу.
- Дуже сильні. Тампони і прокладки, що володіють суперпоглинаючими здібностями, намокають за одну годину. Такий стан вимагає термінового медичного втручання, крововтрата не піддається обліку. Це явна ознака менорагії.
Важливо враховувати, що інтенсивність крововтрати в період менархе варіює і залежить від дня циклу: в перші дні виділення будуть помірними, а в наступні дні легкими, ледь помітними. Нормальною кількістю виділеної крові вважається обсяг в 250 мл, що відповідає одній склянці. Все що більше вважається можливою менорагією.
Пубертатна менорагія (первинна)
Діагноз аномальна маткова кровотеча або пубертатна менорагія ставлять дівчаткам-підліткам з першого дня настання менструації і до 17 років включно. Кровотечі не відповідають параметрам нормальної менструації і викликають дискомфорт у дівчаток. Менорагія може виникати через становлення нормальних регулярних менархе, але іноді вказує на патологічні розлади статевої системи дівчинки-підлітка. Найчастіше менорагія виникає в перші 3 роки від першого дня першої менструації. Ускладненням пубертатної менорагії може бути синдром гострої крововтрати і анемічний синдром.
Ідіопатична менорагія
Аномальна кровотеча у підлітків і дорослих сформованих дівчат, що збігається за термінами з менструацією, неясної причини. Ідіопатична менорагія складно піддається лікуванню, доктор призначає симптоматичну схему терапії менорагії, щоб полегшити стан дівчини. Пацієнтка вимагає повного скринінгу для виявлення причини менорагії.
Вторинна менорагія
Розвивається у зрілих жінок з встановленим менструальним циклом. Як правило, раніше менструація протікала нормально. Вторинна менорагія свідчить про можливі захворювання жіночої статевої системи і вимагає уважного огляду у гінеколога.
Причини виникнення менорагії
За деякими даними маткові кровотечі можуть виникати у дівчаток і жінок на різних етапах життя, в тому числі і в менопаузі. Причинами виникнення менорагії вважають:
- Гормональні зміни в організмі. Гормональний дисбаланс на тлі становлення циклічної менструації у молодих дівчат або дисбаланс на тлі вікових перебудов організму (передменопаузальний період) у зрілих жінок.
- Патологічні зміни репродуктивних органів: доброякісні новоутворення, аденоміоз, дисфункція яєчників, поліпоз.
- Позаматкова вагітність.
- Спадковість. Наявність менорагії у матері.
- Прийом антикоагулянтів ‒ препаратів, що розріджують кров.
- Використання внутрішньоматкової контрацепції ‒ постановка спіралі.
- Порушення процесу згортання крові, порушення синтезу вітаміну К в організмі.
- Тривалі непомірні фізичні навантаження, стреси.
- Різка зміна клімату.
- Ановуляторний цикл, тобто такий цикл, коли зачаття неможливо. Жовте тіло відсутнє, прогестерон знаходиться на мінімальному рівні. Іноді є варіантом норми, проте остаточний вердикт виносить безпосередньо лікар.
- Ідіопатична тромбоцитопенічна пурпура або хвороба Віллебранда, що виникає через дефекти фібрину і тромбоцитів-елементів, що відповідають за згортання крові.
- Органна недостатність. Порушення функцій інших органів тіла.
Симптоми і ознаки менорагії
Найважливіший симптом менорагії ‒ це скарга пацієнтки на не характерне рясне виділення крові в період менструації в якому присутні згустки крові в досить великих кількостях. Симптом є суб'єктивним, проте легко перевіряється за кількістю використаних гігієнічних засобів на добу. Менорагія характеризується частою зміною прокладок: по одній на годину.
Але є й інші ознаки, що вказують досвідченому гінекологу на діагноз менорагія:
- Зниження якості загального стану. Скарги на нездужання, постійну втому, слабкість в тілі, запаморочення, нудоту.
- Неконтрольована поява синців на тілі без причини, часті кровотечі з носа або ясен.
- Блідість шкірних покривів і видимих слизових оболонок.
Діагностика менорагії
Менорагія діагностується досвідченим гінекологом після огляду, збору анамнезу та проведеного додаткового обстеження.
До суб'єктивних методів діагностики менорагії відноситься бесіда з пацієнткою. По ходу розмови з'ясовується:
- Анамнез життя ( умови і місце проживання, активний або пасивний спосіб життя, характер харчування і. т. д.)
- Анамнез хвороби ( коли почалась, як довго триває, як часто повторюється, чи було подібне у когось по материнській лінії і. т. д.).
- Наявність в судинах тромбів.
- Наявність або відсутність вагітності.
- Чи є надмірна вага.
- Наявність болю в області таза.
- Статева активність жінки.
- Використання різних методів контрацепції.
- Ріст волосся за чоловічим типом. Занадто рясне оволосіння і ріст волосся в нетипових місцях, що вказує на домінування андрогенних гормонів.
- Поява синців без причини.
- Прийом препаратів, здатних посилити природну щомісячну кровотечу (стероїдні гормони, хіміотерапевтичні ліки, антикоагулянти).
На питання доктора необхідно відповідати чесно і відкрито, це полегшить постановку діагнозу менорагія і вибір схеми лікування.
До об'єктивних методів обстеження відносять:
- УЗД органів малого таза ‒ процедура, яка призначається жінкам різного віку, для візуалізації органів статевої системи. Може проводитися трансабдомінально (через живіт) у дівчат, які не живуть статевим життям, і траснвагінально.
- Гістероскопія. Малоінвазивне обстеження порожнини матки ендоскопічним способом за допомогою гістероскопа. За необхідності відразу проводяться діагностичні або оперативні маніпуляції.
- Кольпоскопія. Діагностичний огляд входу в піхву, шийки матки і вагінальних стінок з допомогою апарату кольпоскопа. Це неінвазивний метод, проводиться за допомогою бінокуляра і освітлювального приладу.
Крім інструментальних досліджень проводиться лабораторна діагностика менорагії:
- Загальний і біохімічний аналіз крові. Проводиться тест на толерантність до глюкози при ІМТ(індекс маси тіла) більше 25.
- Аналіз крові на виявлення концентрації статевих гормонів. Здається аналіз строго в певні дні, напрямок і дату здачі аналізу пацієнтка визначає на прийомі у лікаря.
- Здається коагулограма ‒ розширений аналіз крові з більш детальними показниками.
- Мазок на флору піхви.
- Дослідження виділень бактеріологічного характеру з одночасною антибіотикограмою.
- Прицільна біопсія підозрілих ділянок, виявлених при інструментальному обстеженні.
- ПЛР-діагностика для визначення наявності захворювань, що передаються статевим шляхом.
Лікування і можливі ускладнення менорагії
Залежно від етіології менорагії можливі різні варіанти лікування:
- Нестероїдні протизапальні медикаменти здатні скоротити силу кровотечі при менорагії до 46%.
- Оральні контрацептиви та прогестиронова терапія. Препарати обмежують проліферативну функцію естрогену на ендометрій.
- Кровоспинні медикаменти, що знижують силу кровотечі і тривалість менархе.
- Іноді призначається проведення абляції (резекції) ендометрія. Це мале оперативне втручання при менорагії: видаляється тонка слизова оболонка матки. Застосовується у жінок з анемічним синдромом, які реалізували репродуктивні завдання.
Ускладнення менорагії
Менорагія часто не діагностується вчасно, тоді як потенційні ускладнення можуть наступити в будь-який момент і зіпсувати соціальне та емоційне життя жінки. До основних ускладнень відносять:
- Анемічний синдром. Розвивається через надлишок крововтрати, зниження концентрації гемоглобіну. Погіршується загальне самопочуття, з'являється хронічна втома, блідість шкірних покривів. Може випадати волосся.
- Синдром гострої крововтрати. Кількість виділеної крові стає занадто великою, обсяг циркулюючої крові падає до критично низького рівня, що є загрозою для життя.
- Дуже рідко летальний результат через поліорганну недостатність на тлі анемічного синдрому або порушення згортання крові при хронічних аномальних маткових кровотечах, що турбують на регулярній основі.
Профілактика менорагії
- Краща профілактика – це уважний контроль свого менструального циклу. Відстеження кількості виділеної крові і тривалості виділень. Наявність календаря з відмітками початку і завершення менархе.
- Профілактичний огляд на гінекологічному кріслі раз на рік. Регулярний огляд дозволить контролювати жіноче здоров'я і визначити ознаки порушень роботи організму.
- Відкритість в бесіді з лікарем. Не потрібно соромитися розповісти гінекологу про свої суб'єктивні відчуття, навіть якщо вони здаються дурними і несерйозними.
- Регулярна здача (раз на рік) розгорнутого аналізу крові на виявлення відхилень в роботі організму.
- Уважність до свого організму: у разі незрозумілих синців або поганого самопочуття обов'язково записатися на консультацію до фахівців.
- Раціональна схема прийому оральних контрацептивів та інших препаратів, що сприяють розвитку менорагії.
Менорагія – жіночий стан, що часто упускається з виду жінками через суб'єктивність суджень і складність оцінки крововтрати в домашніх умовах. Маткова кровотеча збігається за термінами з істинною менструацією, але перевищує допустиму втрату крові, або ж подовжується сам період менархе. Менорагія властива як дівчаткам-підліткам, так і зрілим жінкам. Може бути варіантом норми або вказує на проблеми різного характеру. В сучасних умовах менорагія легко піддається лікуванню, достатньо записатися на прийом до хорошого фахівця.
Якщо Ви виявили ознаки менорагіі, то обов'язково запишіться на прийом до хорошого лікаря в клініці Isida за телефонами: 0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку), +38-044-455-88-11 (для міжнародних). Або задайте своє питання щодо менорагіі на спеціально створеній для цього сторінці.