Майбутні першокласники перед вступом до школи повинні пройти профогляд, на підставі якого видається медична довідка. Інші школярі, які переходять до наступного класу, також повинні надати на початку нового навчального року медичну довідку певної форми.
Гострий тонзиліт - це поширене захворювання, але не варто його ігнорувати, тому що є ризик виникнення ускладнень. Нелікований тонзиліт може призвести до ураження серця, нирок, суглобів. Для запобігання таких ускладнень необхідно своєчасно звертатися до лікаря-отоларинголога та не займатися самолікуванням.
- Причини тонзиліту
- Симптоми та ознаки тонзиліту
- Діагностика тонзиліту
- Лікування гострого тонзиліту
- Особливості лікування тонзиліту у дітей
- Профілактика тонзиліту
- Висновок
Причини тонзиліту
Проблема гострих запальних захворювань лімфоглоткового апарату глотки є однією з найактуальніших у сучасній клінічній медицині.
Поширеність патології у світі складає від 2 до 15% усього населення. Хвороба, особливо поширена серед дітей: 50% пацієнтів – віком від 5 до 15 років, найчастіше – у ранньому шкільному віці.
Причиною гострого тонзиліту можуть бути як вірусні так і бактеріальні інфекції. До найчастіших вірусів належать аденовірус, вірус грипу A і B, вірус парагрипу, вірус герпесу і ентеровіруси, включно з вірусами Коксакі. Бактеріальні тонзиліти зобов’язані насамперед β-гемолітичному стрептококу групи А (БГСГА), який є найчастішою бактеріальною причиною тонзилофарингіту (ТФ) у дітей (20–30%) та дорослих (5–15%). Формальна його назва – Streptococcus pyogenes. Стрептококовий ТФ досягає вікового піку в інтервалі від 3 до 14 років. Між ними є суттєві відмінності, як в діагностиці так у лікуванні. Для визначення подальшої тактики необхідно звернутися до лікаря – отоларинголога.
Симптоми та ознаки тонзиліту
Основними симптомами гострого тонзиліту є біль у горлі, загальне нездужання, підвищення температури тіла, поява нашарувань на піднебінних мигдаликах, утруднення ковтання твердої та гарячої їжі; у маленьких дітей - відмова від їжі, занепокоєння, порушення сну.
Діагностика тонзиліту
Діагностика гострого тонзиліту зазвичай включає огляд лікаря-отоларинголога. Щоб диференціювати вірусний тонзиліт від бактеріального, потрібно провести оцінювання за діагностичною системою оцінки (як правило, модифікована шкала Centor/McIsaac-шкала).
При терапевтичних наслідках при позитивному значені (за шкалою) >3 потрібно провести мазок із зіва для експрес-аналізу, або провести культуральне обстеження на β-гемолітичний стрептокок. Також додатково необхідно здати загальний аналіз крові.
Після гострого стрептококового тонзиліту не потрібно проводити плановий поточний контроль мазка із зіва. При рецидивуючих захворюваннях горла необхідно виключити наявність ускладнень інших органів та систем: провести дослідження виявлення на BL, СРБ, АСЛО, ревматоїдний фактор, виявлення IgM та IgG до Епштейна-Барр вірусу за необхідності.
Лікування гострого тонзиліту
Лікування гострого тонзиліту залежить від збудника інфекції. Для випадків вірусного тонзиліту – лікування симптоматичне: використання місцевих антисептиків для горла, а також системних протизапальних препаратів. Для підтвердженого бактеріального тонзиліту (зміни загального аналізу крові та результат бакпосіву) – необхідне призначення доцільної антибактеріальної терапії.
Особливості лікування тонзиліту у дітей
У дітей лікування має бути спрямоване на покращення загального стану та зменшення больового синдрому.
Важливо дотримуватися правильного дозування антибіотиків та антипіретиків, враховуючи вік та вагу дитини.
Стаціонарне лікування для дітей показане при середньо важкому та важкому перебігу хвороби, вираженій інтоксикації організму дитини.
Профілактика тонзиліту
Щоб запобігти розвитку цього захворювання, важливо дотримуватися певних профілактичних заходів, таких як:
-
Підтримувати імунітет. Для цього важливо правильно харчуватися, вживати вітаміни й мінерали, регулярно займатися фізичною активністю та вести здоровий спосіб життя.
-
Уникати контакту з хворими людьми. Гострий тонзиліт передається через кашель, чхання та спільні предмети, тому важливо уникати близького контакту з хворими.
-
Мити руки. Регулярно мийте руки з милом або використовуйте антисептичний засіб, щоб запобігти поширенню інфекції.
-
Лікувати карієс. Зубна патологія може бути джерелом інфекції, що може призвести до розвитку гострого тонзиліту.
Пам'ятайте, що важливо вчасно звертатися до лікаря при перших симптомах гострого тонзиліту, щоб отримати необхідне лікування
Запис на прийом до педіатра
Якщо Вам потрібно консультація педіатра, то обов'язково запишіться на прийом до хорошого лікаря в клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
або заповніть заявку на сайті.
Також можливо задати своє запитання щодо лікування гострого тонзиліту на спеціально створеній для цього сторінці.