Пологи в клініці SIDA, як і в будь-який іншій клініці – дуже важливий і складний процес. Тому він і пов’язаний з безліччю побоювань та упереджень. Які стереотипи належать до хибних, а які твердження частково правильні – допомагає розібратися Вероніка Данилко, акушер-гінеколог, заступник головного лікаря з медичної роботи клініки ISIDA.
Зміст
З віком, в організмі жінки починають розвиватися інволютивні процеси: зниження вироблення статевих гормонів, згасання функцій яєчників. Ці явища часто супроводжуються певним комплексом симптомів, які називають клімаксом. Найінтенсивніше, ознаки проявляються протягом перших 2-3 років періоду постменопаузи. Тому важливо знати коли з'являються ознаки клімактеричного синдрому, правильно діагностувати його. Правильна діагностика і лікування знизить інтенсивність проявів, забезпечить нормальну адаптацію організму до згасання функцій яєчників.
Що це таке
Клімакс - це комплекс симптомів, який виникає в жіночому організмі сигналізуючи про припинення репродуктивної функції. Характеризується нейроендокринними, вазомоторними, обмінними порушеннями. Такі зміни формуються у жінок, на тлі розвитку загальних інволютивних процесів. Симптоми можуть турбувати жінок до 60 років. Тому клімакс в будь-якому віці значно впливає на загальний стан і працездатність жінки.
Симптоми, ознаки і види
Клімакс можуть маскувати різні захворювання, тому важливо знати як його діагностувати. Клімактеричний синдром має характерні прояви:
- Психоемоційні - дратівливість, емоційна лабільність, депресія, збудливість. Також характерні розлади сну, постійне відчуття слабкості, зниження працездатності, пам'яті та концентрації уваги.
- Вазомоторні - часте відчуття припливів до верхньої половини тіла, відчуття жару, посилена пітливість. Тривалість кожного припливу - до 1-2 хвилин. Провокувати можуть різні фактори - зміни клімату, стрес.
- Урогенітальні - сухість і печіння в піхві, свербіж в області лобка, диспареунія, розлад сечовипускання.
- Кістково-суглобові - схильність до швидкого розвитку остеопорозу, остеопенії, високий ризик розвитку переломів.
Залежно від вікового періоду і чинників, які призводять до розвитку симптомів, виділяють кілька різновидів клімаксу. Важливо знати як починається і чим відрізняється кожен вид:
- Ранній клімакс. Розвивається при виснаженні резерву яєчників до 40-45 років. Характеризується повільним розвитком, затримками менструацій спочатку на короткі, потім на тривалі періоди. Діагноз можна поставити, після року відсутності менструацій. На його розвиток впливає спадковий фактор, тривалий вплив стресових факторів, променева терапія.
- Штучний клімакс. Виникає не спонтанно, а під впливом лікарських заходів. Необхідний при деяких захворюваннях в якості терапії. Може бути медикаментозним (ліки, що використовуються пригнічують вироблення естрогену), хірургічним (після видалення статевих органів), променевим. Симптоматика розвивається як і при природному процесі. Для лікування використовують заміщуючу терапію, тривалість якої визначається наявністю симптомів.
- Патологічний Може тривати більше 5 років. Розвивається частіше на тлі тривалих, важких гінекологічних захворювань. Симптоми класичні, тільки мають більш виражений, інтенсивний перебіг. При різкому зниженні гормонів, що призводить до важкого перебігу клімаксу, можуть розвиватися складні ураження кістково-м'язової системи, проблеми зі шкірою, є ризик виникнення новоутворень.
Коли настає клімакс
У нормі, таке явище як клімакс, настає у віці від 46 до 50 років. Це абсолютно природний стан, з яким стикається кожна представниця слабкої статі. При природному перебігу клімаксу, симптоми незначно впливають на життя жінки, практично не знижують її працездатність. Поступово, протягом приблизно 2-х років після останньої менструації, яєчники починають втрачати свої функції. Даний період є стресовим, і деяким дуже складно зберегти нормальний психоемоційний стан. Тяжкість перебігу синдрому залежить від спадкової схильності, способу життя і будови організму.
Як відстрочити клімакс
Кожній жінці хочеться тривалий час залишатися молодою і красивою, і максимально відстрочити настання менопаузи і клімаксу. Щоб підтримувати організм молодим якомога довше, важливо дотримуватися таких рекомендацій:
- Відмова від пасивного і активного куріння.
- Відмова від вживання алкоголю.
- Дотримання дієти з оптимальною кількістю нутрієнтів підібраних індивідуально.
- Ефективне управління стресом.
- Підбір індивідуального комплексу фізичних вправ.
- Дотримання режиму сну і відпочинку.
- Регулярні сексуальні відносини.
Дотримуючись таких рекомендацій, можна відстрочити клімакс на кілька років, а також ефективно підготувати свій організм до його настання.
Ускладнення
Після настання клімаксу, знижуються захисні сили організму, і підвищується ймовірність розвитку таких станів:
- Хвороби серцево-судинної системи.
- Ураження кісток і суглобів. Високий ризик виникнення переломів.
- Дизуричні явища. М'язи тазового дна втрачають свою еластичність, силу, тому можуть виникати явища нетримання сечі.
- Порушення сексуального життя. Сухість слизової піхви, втрата її еластичності під час статевого акту можуть викликати контактні кровотечі та дискомфорт.
- Збільшення у вазі. Через уповільнення метаболізму у багатьох жінок значно підвищується вага.
Щоб не розвивалися ускладнення, важливо своєчасно звертатися до гінеколога для консультації та підбору методів боротьби з симптомами клімаксу.
Висновок
Клімакс - явище, яке виникає у приблизно 75% жінок. Основна причина - виснаження функцій яєчників. Основні прояви клімаксу - припливи жару до верхньої половини тіла, пітливість, дратівливість, емоційна лабільність. При дотриманні принципів здорового способу життя можна відстрочити розвиток клімаксу.
Якщо Ви виявили ознаки клімакса, то обов'язково запишіться на прийом до хорошого лікаря в клініці Isida за телефонами: 0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку), +38-044-455-88-11 (для міжнародних). Або задайте своє питання щодо клімакса на спеціально створеній для цього сторінці.