Майбутні першокласники перед вступом до школи повинні пройти профогляд, на підставі якого видається медична довідка. Інші школярі, які переходять до наступного класу, також повинні надати на початку нового навчального року медичну довідку певної форми.
Гострий середній отит - це одна з найбільш поширених хвороб дитячого віку. Майже усі діти мають хоча б 1 епізод отиту, а приблизно третина дітей мають 2 чи більше епізодів отиту за перші 3 роки свого життя.
Характерними проявами отиту є біль у вусі, тимчасове зниження слуху, закладеність у вусі, іноді виділення з вушного каналу. Відповідно до локалізації запалення, отит поділяється на зовнішній, середній та внутрішній (лабіринтит). Розрізняють також травматичний середній отит, який виникає внаслідок травми барабанної перетинки.
- Причини отиту
- Симптоми та ознаки отиту
- Діагностика отиту
- Лікування отиту
- Особливості лікування отиту у дітей
- Профілактика отиту
- Висновок
Причини отиту
Отит може бути спричинений різними факторами.
При зовнішньому отиті провідними факторами є потрапляння інфікованої води в слуховий прохід; механічне травмування шкіри слухового проходу; супутні хронічні захворювання (цукровий діабет); надмірна пітливість; висока температура та вологість в приміщенні.
Провідними бактеріальними збудниками середнього отиту у дорослих та дітей є Strep. pneumoniae, Haemophilus influenzae та Мoraxella сatarrhalis. Причинами гострого середнього отиту рідко є інші бактерії, зокрема Streptococcus pyogenes, Staphylococcus aureus, анаероби (у 13–14% випадків). У новонароджених і немовлят до 6-ти місяців певну роль можуть відігравати Chlamydia trachomatis та Mycoplasma pneumoniae (до 17%).
Причинами лабіринтиту (внутрішнього отиту) можуть бути розповсюдження запального процесу з середнього вуха; вірусні інфекції (грип, кір) можуть бути причиною вірусного лабіринтиту; а також травми вуха та скроневої кісти.
Симптоми та ознаки отиту
При зовнішньому отиті симптомами є біль у вусі; можливий біль при відтягуванні вушної раковини; закладеність вуха та зниження слуху; виділення з вушного каналу; свербіж у вусі; загальне знедужання; можливе підвищення температури тіла.
При середньому отиті: біль у вусі, виділення з вуха, зниження слуху, гарячка, дратівливість, зниження апетиту, сонливість вдень, блювання, пронос. Клінічними проявами вушного болю у малих дітей та немовлят можуть бути: неспокій, дратівливість, плач, безсоння/неспокійний сон, відмова від їжі, дитина тягнеться рукою до вуха.
Симптоми внутрішнього отиту переважно пов’язані з порушеннями функціонування вестибулярного апарату: запаморочення, нудота, блювання, зниження слуху.
Діагностика отиту
Діагностика отиту включає:
- Огляд вуха лікарем-отоларингологом за допомогою отоскопа/ендоскопа.
- Оцінка слуху (аудіометрія, тимпанометрія), за потреби.
- При зовнішньому отиті, необхідно, провести бактеріологічний посів виділень з вуха для визначення збудника.
Лікування отиту
Лікування отиту залежить від його причини та форми:
- При бактеріальному середньому отиті часто застосовують антибіотикотерапію.
- Протизапальні та знеболювальні засоби для зменшення болю та дискомфорту, як місцеві так і системні.
- У випадку зовнішнього отиту можуть бути рекомендовані краплі з антибіотиками та протизапальними компонентами.
- При внутрішньому отиті лікування спрямоване на усунення основної причини запалення.
Особливості лікування отиту у дітей
У дітей лікування отиту потребує особливої уваги:
- Важливо точно дотримуватися дозування антибактеріальних препаратів та тривалості курсу лікування.
- Для зменшення болю можуть бути рекомендовані безпечні знеболювальні засоби місцеві та системні, призначені для дітей.
Показання до госпіталізації у педіатричний стаціонар: неефективність амбулаторного лікування (оцінка стану через 2-3 дні), гнійні виділення з вуха, важкий загальний стан пацієнта, наявність або підозра на ускладнення (наприклад, почервоніння, болючість і набряклість завушної ділянки, випинання вушних раковин), всі діти віком до 6 місяців із гарячкою більш як 38° С.
Профілактика отиту
Профілактика отиту включає:
- Дотримуйтесь правил особистої гігієни.
- Уникайте контакту зі забрудненими водоймищами. Вода може накопичуватись у вухах і сприяти розвитку інфекції.
- Запобігайте механічним пошкодженням вуха. Не вводьте гострі предмети в уші, не чистьте вухо ватними паличками.
- Уникати переохолодження, яке може призвести до виникнення отиту.
- Підтримуйте імунітет. Регулярно підтримуйте здоровий спосіб життя, включаючи правильне харчування, фізичну активність і відпочинок.
- Своєчасна вакцинація проти пневмококової інфекції.
Запис на прийом до педіатра
Якщо Вам потрібно консультація педіатра, то обов'язково запишіться на прийом до хорошого лікаря в клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
або заповніть заявку на сайті.
Також можливо задати своє запитання щодо отиту на спеціально створеній для цього сторінці.