Стовбурові клітини пуповинної крові — це безцінні біологічні «ліки», які можуть допомогти не тільки дитині, але, і в більшості випадків, іншим членам родини.
У нормі відшарування плаценти відбувається після народження дитини. В процесі вагітності на дитяче місце тиснуть з одного боку м’язи матки, з іншого - плід та навколоплідні води. Зазвичай ці сили урівноважують одне одну, вони направлені на підтримання вагітності, проте інколи трапляються випадки передчасного відшарування плаценти.
Жіночий організм дивовижний, тому що він може дарувати нове життя. Виношування та народження дитини - це таємничий та складний процес, досконально продуманий природою. За дев’ять місяців з двох статевих клітин розвивається дитина, яка впродовж усього отримує поживні речовини та кисень від матері за допомогою плаценти (дитяче місце). Це тимчасовий орган, що утворюється під час вагітності та відшаровується одразу після пологів. Проте буває так, що плацента відшаровується передчасно, в такому випадку необхідно екстрено звернутися до лікаря.
- Що таке передчасне відшарування плаценти і від чого воно відбувається
- Причини виникнення ускладнення при відшаруванні плаценти
- Симптоми та ознаки відшарування плаценти
- Діагностика передчасного відшарування плаценти
- Лікування передчасного відшарування плаценти
Що таке передчасне відшарування плаценти і від чого воно відбувається
Передчасне відшарування плаценти - це ускладнення, яке може наступити під час вагітності та пологів, до народження дитини. По статистичним даним, передчасне відшарування плацентів при вагітності відбувається в 0.4-1.4% випадків. Незважаючи на низький процент вірогідності, передчасне відшарування плаценти - серйозний стан, який вимагає швидкої та кваліфікаційної допомоги лікарів.
Передчасне відшарування плаценти може бути:
- Не прогресуючим. На місці відшарування утворюється тромб, і кровотеча зупиняється. Далі вагітність розвивається, як звичайно.
- Прогресуючим. Відшарування поступово збільшується, при цьому може порушуватись вагітність.
По локалізації процесу виділяють:
- Периферичне відшарування.
- Центральне відшарування. (Кровотечі із статевих органів може не бути).
На жаль, передчасне відшарування плаценти може відбутись на будь-якому триместрі. Залежно від терміну вагітності, відшарування плаценти має свої особливості.
Відшарування в першому триместрі
В перші 6 тижнів вагітності на місці майбутньої плаценти знаходиться її попередник — хоріон. Відшарування хоріона відбувається достатньо часто по різним причинам. При вчасному звернені до лікаря, вагітність можна зберегти. Для діагностики відшарування попередника плаценти проводять ультразвукове дослідження. Якщо вагітність вдалось стабілізувати, вона протікає нормально.
Передчасне відшарування плаценти в другому триместрі
З 13 по 27 тиждень відшарування плаценти проявляється такими симптомами:
- головокружіння;
- загальна слабкість;
- підвищений тонус матки (орган стає напруженим та болісним).
Через відшарування плаценти дитина не отримує достатню кількість кисню - розвивається гіпоксія плода. Рухливість дитини підвищується, знижуються або зникає взагаліі. Крім цього в деяких жінок можлива кровотеча різної інтенсивності.
Відшарування плаценти в третьому триместрі
Найчастіше плацента відшаровується на 28-36 тижні. Жінка відчуває біль, починається кровотеча (або не починається при центральному відшаруванні), дитина не отримує кисень. Якщо кровотечу зупинити не вдається консервативно (використовуючи медикаменти), матку іноді видаляють.
При частковому відшарування плаценти, за умови гарного самопочуття жінки та відсутності кровотечі, лікарі чекають, коли пологи почнуться самостійно.
Причини виникнення ускладнення при відшаруванні плаценти
Однією з основних причин передчасного відшарування плаценти вважають васкулопатії. Це патологічні процеси в судинах, які порушують матково-плацентарний кровообіг і виникають через інші соматичні захворювання:
- материнську тромбофілію.
- гіпертонію;
- ожиріння;
- пієлонефрит;
- цукровий діабет та інші.
Судини стають крихкими, підвищується їх проникність для крові. Через це в плаценті виникають множинні інфаркти (відмирання частини клітин через недостатній кровообіг) та тромбози. Порушуєтся контакт тимчасового органу зі стінкою матки. На цьому місці формується позадуплацентарна гематома, яка сприяє відшаруванню плаценти.
Також вважається, що причиною відшарування плаценти може бути токсикоз (гестоз). Під час сильного токсикозу з’являються набряки, підвищується тиск, у сечі виявляється білок. Іноді виникають судоми.
По іншим дослідженням відшарування плаценти можливе при хронічній матково-плацентарній недостатності, яка пов’язана з патологічними процесами в жіночому органі (ендометрит, міома, анатомічні аномалії матки та інше). Отже існує декілька причин, які можуть призвести до ускладнення вагітності.
До факторів ризику відшарування плаценти відносять:
- передчасне відшарування плаценти в попередній вагітності;
- прееклампсію;
- травми живота (падіння, ДТП, домашнє насильство);
- багатоплідну вагітність;
- багатоводдя;
- коротку пуповину;
- вік матері більше 40 років;
- куріння матері;
- хімічну залежність (застосування наркотиків);
- тривалий передчасний розрив плодових оболонок (внутрішньоматкова інфекція)
- вади розвитку матки;
- швидку зміну маточного об'єму (передчасне відходження навколоплідних вод, народження першої дитини з двійні.
Факторів ризику дуже багато, саме тому важливо берегти своє здоров’я і прислухатись до самопочуття.
Симптоми та ознаки відшарування плаценти
Передчасне відшарування плаценти має такі симптоми:
- вагінальна кровотеча різної інтенсивності (в деяких випадках може і не бути);
- постійний або переміжний біль в животі;
- ознаки дистресу плоду або відсутність серцебиття;
- порушення основних показників стану жінки.
Біль гострий інтенсивний або приступоподібний. Іррадіює в стегно, поперек, промежину. Пальпаторно акушер-гінеколог відчуває підвищений тонус матки. При перших ознаках болю або поганого самопочуття необхідно якнайшвидше звернутися до лікаря для проведення діагностики та виявлення причини поганого самопочуття.
Діагностика передчасного відшарування плаценти
Передчасне відшарування плаценти діагностують спираючись на клінічні ознаки та скаргам пацієнтки. Під час гінекологічного огляду лікар може виявити наявність гіпертонусу матки, локальну або розлиту болісність, асиметрію.
Щоб підтвердити або спростувати попередній діагноз проводять такі дослідження:
- УЗД для вивчення плаценти та місця її відшарування.
- Доплерографію матково-плацентарного кровообігу, щоб визначити швидкість руху крові по судинам матки, пуповини, магістрального кровотоку плоду.
- Кардіотокографію для визначення гіпоксії плоду.
Після постановки остаточного діагнозу, лікарі призначають необхідне лікування.
Лікування передчасного відшарування плаценти
При визначенні схеми лікування передчасного відшарування плаценти лікарі звертають увагу на такі фактори:
- термін вагітності, коли почалось відшарування;
- стан матері та дитини;
- інтенсивність та вираженість кровотечі;
- об’єм крововтрати.
Від екстрених пологів можуть відмовитись, якщо термін вагітності складає менше 36 неділь. При цьому відшарування є не прогресуючим, а об’єми крововтрати незначні. Важливо, щоб вагітна жінка відчувала себе нормально, а симптоми гіпоксії плоду не були виявлені.
Лікування не прогресуючого часткового відшарування плаценти на терміні до 36 неділі вагітності, призначається:
- постільний режим;
- спазмолітики;
- кровозупиняючі препарати;
- антианемічні лікарські засоби.
Якщо відшарування плаценти прогресуюче, можливі дострокові пологи, які можуть проводитись через природні родові шляхи (при розм’якшеній шийці матки та достатній прохідності цервікального каналу), або за допомогою кесаревого розтину.
При необхідності кесаревого розтину, не враховується гестаційний вік дитини та її життєздатність. Після вилучення плоду, лікарі видаляють плаценту остаточно та оглядають матку. В деяких випадках матку видаляють хірургічним шляхом.
Незалежно від способу пологів, обов'язково проводять трансфузійну або інфузійну терапію для поновлення крововтрати. Для виключення можливості маткової кровотечі, жінці призначають:
- простогландини;
- окситоцин;
- метилергометрин.
Отже, передчасне відшарування плаценти - це тяжке ускладнення вагітності та пологів, яке виникає в 0.4-1.4% випадків. Відшарування може розпочатись на будь-якому терміні вагітності, та під час пологів до народження дитини. При будь-яких симптомах цього ускладнення, необхідно швидко звернутися за допомогою до лікарів. Залежно від стану жінки та типу відшарування плаценти визначається тактика лікування.
Відшарування плаценти, це серйозний стан вагітності та пологів. Отже прислухайтесь до свого здоров’я та бережіть себе.
Запис на прийом до лікаря
Якщо Ви виявили ознаки відшарування плаценти, то обов'язково запишіться на прийом до хорошого лікаря в клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
або заповніть заявку на сайті.
Також можливо задати своє запитання щодо відшарування плаценти на спеціально створеній для цього сторінці.