Ендометріоз – це одне з найбільш поширених гінекологічних захворювань, яке негативно позначається на роботі репродуктивної системи жінки. Про те, що таке ендометріоз, якими симптомами він проявляється і чи можна від нього вберегтися, розповідає лікар акушер-гінеколог, репродуктолог Аліпова Наталія Федорівна.
Зміст
- Що це
- Причини виникнення
- Симптоми та ознаки
- Діагностика захворювання
- Методики лікування
- Профілактика захворювання
Хвороби жіночої репродуктивної системи часто можуть мати безсимптомний перебіг і тому виявляються випадково при візиті до лікаря. До такої патології відносяться кісти яєчників. Це поширене захворювання, яке найчастіше зустрічається у жінок до періоду менопаузи. Може мати важкі ускладнення і навіть призвести до безпліддя. Тому для своєчасного виявлення важливо регулярно проходити профілактичні огляди у гінеколога.
Що це, види кіст і чим небезпечні
Кіста - це пухлиноподібне, доброякісне утворення з рідинним компонентом. Виникає в товщі нормальної тканини органу, обмежена чіткої капсулою. До найбільш поширених різновидів відносять:
- Функціональні кісти. Виникають в процесі нормального менструального циклу. Буває лютеїнова та фолікулярна кісти. Формуються при порушенні процесу овуляції. Фолікулярна виникає коли дозрілий фолікул не рветься. Розмір її варіює від 3 до 8 см. Найчастіше клінічно ніяк себе не проявляє, одностороння. Лютеїнова утворюється при скупченні рідини в жовтому тілі, яке формується після овуляції.
- Ендометріоїдна. Формується при наявності ендометріозу яєчника. Її порожнина заповнена кров'яним вмістом. Має яскраві клінічні прояви.
- Параоваріальна. Утворюється біля яєчника. Розвивається дуже повільно, тонкостінна, одностороння.
- Дермоїдна. Виникає при порушенні ембріогенезу. Вона формується, якщо в тканини яєчника потрапляють клітини покривного епітелію. Оточена щільною капсулою, може містити різний секрет.
- Текалютеїнова. Може виникати при вагітності. Зазвичай двостороння, формується під дією хоріонічного гонадотропіну. Може бути двухкамерною.
Небезпека даного захворювання в тому, що перебіг його практично завжди безсимптомний. Деякі кісти викликають порушення менструального циклу, розриваються, перекручуються. Такі ускладнення супроводжуються вираженим больовим синдромом, вимагають екстреної медичної допомоги.
Причини виникнення
Розвитку кіст передує порушення нейроендокринної регуляції. Виникає дисбаланс між лютеїнізуючим і фолікулостимулюючим гормонами. Це призводить до порушення процесів нормальної овуляції з утворенням кіст. Також до факторів ризику розвитку патології відносять:
- Раннє або пізнє настання менархе.
- Часте невиношування, безпліддя.
- Обтяжена спадковість (пухлини яєчників, наявність ендометріозу у близьких родичів).
- Хронічні запальні захворювання органів малого тазу.
- Наявність в анамнезі операцій на яєчниках.
Також часто кісти виникають у жінок, які страждають хворобами обміну речовин, ендокринною патологією, гормональними захворюваннями.
Симптоми та ознаки
На перших стадіях захворювання клінічні симптоми частіше за все не спостерігаються. Також деякі кістозні утворення з часом зникають самостійно. Хворі пред'являють неспецифічні скарги:
- Біль у нижній частині живота. Зазвичай він тупий, ниючий, іррадіює в пахову зону, в зону попереку.
- Порушення менструального циклу. Змінюється тривалість, інтенсивність менструацій, можливі затримки.
- Дизуричні явища. Почастішання, дискомфорт під час сечовипускання.
- Збільшення живота. Характерно тільки при великих розмірах кіст.
- Відсутність овуляції.
У деяких випадках патологія проявляється гострим болем внизу живота, нудотою, блювотою. Це може свідчити про розвиток ускладнень, які вимагають екстреної госпіталізації.
Діагностика захворювання
Для постановки діагнозу проводиться вагінальне дослідження, огляд в дзеркалах. Також проводять трансвагінальну ехографію. Для постановки більш точного діагнозу може проводитися пункція яєчника під контролем УЗД. Для диференціальної діагностики потрібне дослідження рівнів онкомаркерів.
Методики лікування
Більшість функціональних кіст зникають самостійно, тому якщо діагностуються безсимптомні кісти розміром до 6 см, то рекомендується спостереження за станом жінки протягом 60 днів. Кісти, які регресували протягом цього періоду, вимагають контрольного УЗД. В інших випадках застосовуються різні методики лікування.
Хірургічне лікування
Підхід до вибору оперативного втручання і доступу до місця операції суто індивідуальний. Рішення приймається за результатами обстеження і обговорюється з пацієнткою до операції, проте під час операції можливі корективи.
Показання до операції:
- Будь-яке утворення, наприклад жовте тіло в яєчнику, існуюче більше 3-х місяців, не зникло без лікування або на фоні гормональної терапії.
- Утворення в яєчниках, виявлені в менопаузу.
- Ускладнення кісти: нагноєння, крововилив, розрив її, а також перекрут ніжки.
- Злоякісний процес.
Основним методом лікування кіст яєчників є лапароскопія, яка передбачає видалення кісти за допомогою 3-4 невеликих надрізів шкіри на животі. Види лапароскопічних операцій:
- Вилущування капсули кісти із збереженням незмінної тканини яєчника. Це втручання називається цистектомія.
- Резекція яєчника. При цьому втручанні видаляється частина яєчника разом з кістою.
- Видалення утвореня і яєчника повністю називається оваріектомією. Труба при цьому зберігається.
- Аднексектомія передбачає видалення яєчника з патологічним утворенням і маткової труби з боку ураження.
Медикаментозне лікування
При невеликих функціональних кістах показана терапія за допомогою лікарських засобів. Можуть використовуватися:
- Багатофазні або двофазні оральні контрацептиви. Вони впливають на рівень гормонів, індукують розвиток кістозного утворення.
- Прогестерон або його аналоги - призводить до зниження рівня естрогену в організмі пацієнтки і створення умов для перешкоди овуляції. Це дозволяє запустити процеси, які будуть сприяти зворотному розвитку кісти і запобігати утворенню нової кісти.
- Симптоматичні засоби. Показано застосування знеболюючих, протизапальних засобів, вітамінотерапія
Ускладнення
Кіста яєчника може протікати безсимптомно тривалий час. Але під впливом різних провокуючих чинників можливий розвиток важких ускладнень. До них відносять:
- Перекрут кісти.
- Розрив капсули кісти з кровотечею в черевну порожнину.
- Нагноєння кісти.
Такі патології вимагають екстреної хірургічної допомоги та післяопераційного лікування.
Профілактика захворювання
Так, як перебіг хвороби часто безсимптомний, кісти виявляються випадково. Тому важливо щорічно проходити профілактичний огляд у гінеколога, для виявлення даної проблеми. Також потрібно дотримуватися таких принципів:
- Своєчасно, за схемою застосовувати комбіновані оральні контрацептиви.
- Попередження і лікування запальних захворювань органів малого тазу.
- Нормалізація гормонального фону.
- Відмова від звичних інтоксикацій (алкоголь, куріння).
Висновок
Кіста яєчника поширена патологія. Може виникати при нейроендокринних порушеннях, хронічних захворюваннях органів малого тазу, гормональних збоях. Часто клінічно ніяк не проявляється і може зникати самостійно. Для лікування може використовуватися медикаментозний або хірургічний методи.
Якщо Ви виявили ознаки кісти яєчника, то обов'язково запишіться на прийом до хорошого лікаря в клініці Isida за телефонами: 0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку), +38-044-455-88-11 (для міжнародних). Або задайте своє питання щодо кісти яєчника на спеціально створеній для цього сторінці.