Гінеколог ендокринолог – це лікар, який займається усуненням проблем у жіночій статевій сфері, що виникають через порушення в роботі гормональної системи.
Щоб прийом у гінеколога-ендокринолога був ефективним, лікарю цієї спеціальності необхідно володіти фундаментальними знаннями в галузі ендокринології та гінекології. Крім того, необхідно бути компетентним у питаннях андрології та дерматології.
Про те, з якими проблемами слід звертатися до гінеколога-ендокринолога, про профілактику цих проблем у різні періоди життя і про методи в «арсеналі» гінеколога-ендокринолога розповідає Іващенко Олена Володимирівна, лікар гінеколог-ендокринолог.
Олена Володимирівна Іващенко – лікар першої кваліфікаційної категорії, кандидат медичних наук, автор 22 наукових публікацій. Олена Володимирівна – постійний учасник міжнародних та українських конференцій і симпозіумів, тренінгів, семінарів, лекцій з ендокринної гінекології.
Гінеколог-ендокринолог – це гінеколог, психолог, невропатолог, ендокринолог, ортопед і безліч інших медичних спеціалізацій в одному фахівцеві. Я, наприклад, «колишній» ортопед і «колишній» дитячий гінеколог, уже 20 років працюю гінекологом-ендокринологом. Зараз я займаюся порушеннями в репродуктивній системі, що виникли внаслідок різних ендокринних захворювань – цукрового діабету, патології щитоподібної залози, надниркових залоз, обмінних порушень, порушення кальцієвого обміну тощо. Своєчасна допомога гінеколога-ендокринолога, який володіє фундаментальними знаннями не тільки в гінекології, а й в суміжних лікарських спеціалізаціях, як показує практика, – це один із найефективніших способів вирішення безлічі проблем із жіночим здоров'ям, – пояснює Олена Володимирівна Іващенко та продовжує свою розповідь про роботу гінеколога-ендокринолога.
Гінеколог-ендокринолог – лікар для всіх вікових груп
Необхідність у лікуванні в гінеколога-ендокринолога може виникнути в будь-якому віці – починаючи з періоду статевого дозрівання та закінчуючи глибокою менопаузою.
Так, у період статевого дозрівання і трохи пізніше у молодих дівчат можуть виникнути проблеми регулярності менструального циклу, рясності або мізерність менструальних виділень, болісні менструації. У клініці ISIDA для дівчат у віці від 12 до 18 років розроблена програма "Перший гінеколог". Ця програма допомагає уникнути безлічі проблем, пов'язаних із початком статевого дозрівання, вчасно скоригувати негативні відхилення в жіночому здоров'ї.
Записатися на прийом до гінеколога-ендокринолога необхідно також із початком статевого життя. Лікар допоможе підібрати метод контрацепції, що не зашкодить здоров'ю, а за потреби і скоректує гормональний фон. Підбір контрацептивних засобів у клініці ISIDA передбачений комплексною програмою «Контрацепція».
Упевненість у своєму здоров'ї важливо зберігати протягом усього життя, особливо якщо йдеться про сексуальне і репродуктивне здоров'я жінки. Тому візити до лікаря гінеколога-ендокринолога повинні бути регулярними, не рідше одного разу на рік. Щоб заощадити час пацієнтів, у клініці ISIDA розроблено низку програм. Це, наприклад, такі програми:
На прийомі у гінеколога-ендокринолога перевіряється здоров'я шийки матки і наявність патологічних інфекцій (ІПСШ): хламідія трахоматіс, мікоплазма геніталіум, тріхомонас вагіналіс, гонорея. Необхідно також провести обстеження на наявність таких умовно-патогенних інфекцій, як уреаплазма уреалітікум, гарднерела, атопобіум, мобілункус, різні види кандид, визначити чутливість виявлених мікроорганізмів до антибіотиків і антимікотиків. Проводиться також обстеження на ВПЛ (вірус папіломи людини).
Настання вагітності, профілактика і лікування ендокринно-гінекологічних захворювань у репродуктивному періоді, комфортний клімакс, а також профілактика і лікування постменопаузальних проблем – також у веденні гінеколога-ендокринолога.
Якщо ці питання актуальні для Вас, дізнайтеся про умови надання цих видів медичних послуг у клініці ISIDA на наших сторінках:
Що лікує гінеколог-ендокринолог
На прийом до гінеколога-ендокринолога слід записатися, якщо спостерігаються такі хворобливі стани:
- будь-які порушення менструального циклу (затримки менструацій, відсутність менструацій, болісні менструації, кровотечі, ранній клімакс, затримка настання менархе, функціональні кісти яєчників,
- ендометріоз,
- проблеми остеопорозу,
- мастопатії і масталгія,
- різні гіперандрогенії. Гіперандрогенія – це надлишок чоловічих гормонів у жіночому організмі, що проявляється шкірними висипами, неприємним запахом поту, дифузним випадінням волосся із волосистої частини голови, гірсутизмом (надлишковий ріст волосся на тілі або ріст волосся за чоловічим типом). Гіперандрогенії бувають рецепторними, яєчникового (синдром полікістозних яєчників), надниркового та змішаного генезу і часто можуть бути вирішені на прийомі гінеколога-ендокринолога.
По контрацептиви – на прийом до гінеколога-ендокринолога
Підбір і призначення різних видів контрацепції, залежно від індивідуальних особливостей, переваг, бажань жінки і її партнера, з урахуванням можливих позитивних і негативних побічних ефектів кожного виду контрацепції – завдання, вирішити яке допомагає консультація гінеколога-ендокринолога.
Консультація гінеколога-ендокринолога необхідна в період менопаузи
У постменопаузальному періоді (коли закінчуються менструації) жінки проживають практично третину свого життя, тому завдання гінеколога-ендокринолога – допомогти жінці, яка входить у цей непростий період, жити не тільки активно, а й комфортно. У такому віці репродуктивні плани абсолютної більшості жінок уже реалізовані, але профілактика серцево-судинних розладів, остеопорозу, хвороби Альцгеймера, атрофії урогенітального тракту, своєчасне виявлення онкологічних загроз жіночої сфери (включаючи молочні залози) – все це є пріоритетним завданням гінеколога-ендокринолога.
Які хвороби лікує гінеколог-ендокринолог у період менопаузи і постменопаузальний період
Зазвичай після 45 років, коли поступово зникають овуляції, виникає дефіцит прогестерону. Брак прогестерону може провокувати тривалі затримки, кровотечі, розвиток міом, гіперплазій ендометрію, різну патологію молочних залоз. А коли яєчники повністю виснажуються, значно знижується рівень естрогенів і настає менопауза – остання менструація в житті жінки.
Але треба зазначити, що патологічний клімакс, або клімактеричний синдром, часто починається ще до закінчення менструацій, і може непокоїти жінок роками, а 10-15% жінок страждають приливами до 80 років!
На жаль, симптоми клімактеричного синдрому знайомі значній частині жінок у віці після 45-50 років. Це такі ознаки:
- психоемоційні розлади (порушення сну і настрою, тривожність, схильність до депресивних розладів),
- вегето-судинні проблеми (приливи жару, підвищена пітливість, лабільність артеріального тиску, головний біль і біль у ділянці серця, що виникають на тлі відсутності будь-яких органічних змін у цих органах),
- симптоми урогенітальної атрофії (свербіж, печіння, сухість слизової піхви, нетримання сечі при фізичних навантаженнях, кашлі, чханні, хронічні атрофічні цистити тощо),
- реактивні артрити, які доволі часто починаються зі зменшенням рівня естрогенів у жіночому організмі,
- підвищена ламкість кісток – постменопаузальний остеопороз.
Завдання гінеколога-ендокринолога – підвищити якість життя жінки в такий непростий для неї період життя.
Які генетичні порушення лікує гінеколог-ендокринолог
Рідкісні форми генетичних порушень, що супроводжуються відсутністю менструацій, – синдром Тернера, змішаний гонадальний дисгенез, істинний і хибний гермафродитизм (як чоловічий, так і жіночий) виявляються і коректуються гінекологом-ендокринологом.
Гінеколог-ендокринолог вирішує проблему безпліддя
Близько 30% безпліддя є ендокринним (іншими факторами безпліддя можуть бути трубний, чоловічий, матковий, шийний і т.д.). При ендокринному виді безпліддя відсутня овуляція – розрив фолікула і вихід яйцеклітини з яєчника.
Ендокринне безпліддя, яке лікує гінеколог-ендокринолог, може виникнути як наслідок певних порушень у роботі організму і захворювань:
- порушення роботи гіпоталамуса, гіпофіза, яєчників;
- запальні генітальні й екстрагенітальні (соматичні) захворювання,
- ожиріння,
- дефіцит ваги,
- спортивні, фізичні й емоційні перенавантаження,
- підвищення рівня пролактину,
- порушення роботи щитоподібної залози, надниркових залоз,
- цукровий діабет,
- як побічний ефект прийому медикаментів тощо.
Треба зазначити, що причиною виникнення багатьох гінекологічних та ендокринних захворювань можуть бути також генетичні чинники, спосіб життя, екологія, харчування. І не втрачає своєї актуальності вислів: «Усі хвороби – від нервів». Стреси негативно впливають на всі системи нашого організму і насамперед на гормональну!
Стрес активізує роботу всіх ендокринних органів (і це нормально), але в разі хронічного стресу виділені гормони змінюються радикально і це завдає організму величезної шкоди.
Основна мета репродуктивної системи – забезпечити умови для зачаття, виношування та пологів здорового потомства. У разі, якщо жінка тривалий час знаходиться в стані хронічного стресу, весь організм отримує сигнал: «Навколо – небезпека, зараз народжувати не можна!» І репродуктивна система «відключається».
На жаль, іноді гормональні зміни виражені настільки, що майстерності гінеколога-ендокринолога виявляється недостатньо, в цьому випадку на допомогу можуть прийти допоміжні репродуктивні технології. Лікування у репродуктолога в переважній більшості випадків забезпечує бажану вагітність.
Які методи діагностики використовує лікар гінеколог-ендокринолог
Найчастіше гінеколог-ендокринолог призначає гормональне обстеження, що дає змогу оцінити роботу гіпофіза, яєчників, наднирників, щитоподібної залози, визначити рівень андрогенів, інсуліну, лептину в крові.
Аналіз на гормони доповнюється УЗ-дослідженнями ендокринних органів, шлунково-кишкового тракту, нирок.
Іноді виникає потреба у проведенні МРТ головного мозку, гіпофіза, органів малого таза, наднирників, у генетичних дослідженнях.
Яке лікування може призначати лікар гінеколог-ендокринолог?
Залежно від результатів діагностики, гінеколог-ендокринолог може призначити гормональні, седативні, рослинні, антигомотоксичні і навіть психологічні методи корекції гормонального фону.
«На жаль, іноді після поставленого в 18 років діагнозу «полікістоз» і фрази «У вас може не бути дітей» доводиться застосовувати методи лікування, спрямовані на позбавлення від неврозу», – каже Іващенко Олена Володимирівна, лікар гінеколог-ендокринолог.
У таких випадках гінеколог-ендокринолог допомагає дівчині знизити її тривожність, пояснюючи, що велика частина проблем зі здоров'ям може бути вирішена завдяки повноцінному сну, помірним фізичним навантаженням, правильному харчуванню, позитивному настрою та прогулянкам на свіжому повітрі. Водночас, певна річ, вживаючи заходів, спрямованих на корекцію гормонального фону.
ТОП-1 Лікар Гінеколог Ендокринолог. ⭐️ Запис на прийом до Гінеколога-Ендокринолога у Києві (Оболонь). ⭐️ Гарний Гінеколог-Ендокринолог чекає на вас у приватній клініці ISIDA.
Довірте своє здоров'я фахівцям клініки ISIDA. Зателефонуйте за номерами 0800 60 80 80, 044 455-88-11 та запишіться на прийом. Або поставте нам своє запитання на спеціально створеній для цього сторінці.