
Аліпова Наталія Федорівна
репродуктолог
Спеціальність лікаря-репродуктолога стає дедалі потрібнішою не тільки в нашій країні, а й у всьому світі. Адже через низку причин кількість сімей, що зазнають труднощів із дітонародженням, щороку більшає. І кожен із таких випадків потребує допомоги репродуктолога.
«Основне завдання репродуктолога – це відновлення дітородної функції, лікування людей із використанням всіх можливостей сучасної репродуктології, – пояснює Паламарчук Аліна Миколаївна, лікар акушер-гінеколог, репродуктолог. – У такій ситуації треба постаратися знайти можливість отримати бажану вагітність без застосування репродуктивних допоміжних технологій, якщо це можливо. Саме в цьому й полягає мистецтво лікаря-репродуктолога. Тому наше відділення називається не «відділення ЕКЗ» або «відділення ДРТ», а саме «відділення з лікування безпліддя».
Дуже важливо, щоб люди, навіть молоді і здорові, розуміли, що до репродуктолога треба звернутися, якщо вагітність не настає після регулярного статевого життя протягом одного року. Своєчасне звернення до лікаря допомагає вчасно виявити причину виникнення цієї проблеми, не дати їй «вкоренитися», розвинутися.
А для планування бажаної, усвідомленої і здорової вагітності слід звернутися до лікаря-гінеколога. Він підкаже, як правильно поводитися, харчуватися, обстежитися перед зачаттям. Крім того, існують особливі причини для звернення до лікаря-репродуктолога, не пов'язані з відсутністю бажаної вагітності. Це необхідно в разі, якщо сім'ї відомо про наявність спадкових генетичних захворювань або якщо в сім'ях найближчих родичів були випадки народження дітей із вродженими синдромами. Про це здебільшого знають усі родичі і передають цю інформацію з покоління в покоління. Тому зовсім не зайвим буде, плануючи вагітність, поцікавитися у своїх рідних, чи не було в роду народження діток із будь-якими проблемами зі здоров'ям (як розумовими, так і фізичними). Це стосується як жінок, так і чоловіків.
Також приводом для візиту до лікаря-репродуктолога є раннє (до 40-43 років) припинення менструацій у бабусь, мами, сестер, рідних тіток. Це може свідчити про можливість раннього згасання дітородної функції. Про те, як необхідно вчинити в цьому випадку, про всі можливості сучасної медицини, розповість лікар-репродуктолог.
Ще одним обов'язковим приводом для звернення до репродуктолога є онкозахворювання чоловіка або жінки, для лікування яких планується хіміо/радіотерапія. Виходом із цієї ситуації для чоловіка є заморожування сперми, для жінки – кріоконсервація яйцеклітин(-и). Це дасть парі шанс мати в майбутньому генетично рідних дітей.
Також із метою заморозки яйцеклітин є сенс звернутися до репродуктолога жінці, яка через життєві, соціальні обставини наразі не має можливості народити дитину. Але ж час не чекає... Заморозивши свою яйцеклітину в молодому віці, така жінка збільшує свої шанси на материнство в зрілому віці. Адже щороку життя забирає у жінки певну частину її фертильності, зменшуючи перспективи стати матір'ю.
«Це насамперед гормональні обстеження та УЗД, – пояснює Аліна Миколаївна. – Але не треба здавати «все й одразу». Тільки лікар на прийомі підкаже і призначить необхідні дослідження. У клініці ISIDA розроблено кілька пакетів із дослідження жіночого здоров'я. Який саме пакет є найбільш доречним, може сказати тільки лікар-репродуктолог. Фахівці клініки ISIDA мають можливість проводити дослідження, використовуючи в повному обсязі весь спектр методів, застосовуваних у світі: від звичайної індукції овуляції і до ЕКЗ з NGS (найскладнішою діагностикою ембріонів)».
Лікарі-репродуктологи клініки ISIDA постійно підвищують рівень своєї кваліфікації, беручи участь у вітчизняних і міжнародних наукових конференціях і семінарах. Це дає їм можливість надавати пацієнтам послуги європейського рівня та дарувати щастя батьківства сотням і тисячам сімейних пар.