Часи роботи
  • ISIDA Медмістечко
  • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
  • Субота 9:00 – 18:00
  • Неділя 9:00 – 17:00
  • ISIDA Оболонь
  • Понеділок, середа - п'ятниця 8:00 – 18:00
  • Вівторок 8:00-19:00
  • Субота 9:00 – 17:00
  • Неділя Вихідний
  • ISIDA Лівобережна
  • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
  • Субота 9:00 – 18:00
  • Неділя 9:00 – 17:00
  • ISIDA Печерськ - Відділення тимчасово не працює
  • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
  • Субота Тимчасово не працює
  • Неділя Тимчасово не працює
  • ISIDA Ужгород
  • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
  • Субота 9:00 – 14:00
  • Неділя Вихідний

Інтерв'ю лікаря-мамолога («Галерея. Стиль життя»)

Проблема раку грудей сьогодні, на жаль, займає перше місце у структурі онкозахворювань у жінок. сумна статистика: кожні 30-35 хвилин в Україні реєструють новий випадок захворювання на рак молочної залози, кожну годину від цього захворювання помирає одна жінка. Смертність від раку молочної залози (тобто від його ускладнень), у віці 20-50 років перевищує смертність від серцево-судинної патології.

Зважаючи на таку тривожну тенденцію, кожній жінці варто знати про основні профілактичні заходи, які допоможуть запобігти розвиткові ракових новоутворень. докладно про це розповів Микола Володимирович Міненко, лікар хірург-онколог, керівник напрямку «мамологія» клініки Isida.

Розкажіть про основні причини виникнення злоякісних новоутворень.

Микола Міненко: Нараховано понад 80 факторів, які можуть підвищити вірогідність виникнення змін молочної залози. Спадковість у цьому списку займає одну з перших позицій. Мутації генів BRCA-1, BRCA-2, які відповідають за генетичну передачу раку молочної залози, підвищують ризик виникнення цього захворювання до 80-100%, коли раком молочної залози перехворіли кровні родички (жінки) в першому чи другому поколінні. Типовий приклад — анджеліна джолі, яка після неодноразових обстежень була вимушена виконати двобічне видалення молочних залоз із одномо-ментною їх реконструкцією за допомогою імплантів. У Сполучених штатах америки такі операції узаконені, а жіноча частина населення з розумінням ставиться до цього, тому що в цій країні захворюваність на рак молочної залози найвища у світі. У нашій країні ця тема наразі ще досі не актуальна у зв'язку з неготовністю основної маси жіночого населення як мінімум провести таке генетичне дослідження. як максимум, в Україні ці операції не практикуються і законодавством не дозволені.

До факторів підвищеного ризику відносять також відсутність вагітності, пізні пологи, відсутність годування грудьми, ранню появу місячних чи пізнє їх закінчення, надлишкову вагу тіла, оскільки в жировій тканині є надлишок естрогенів, які при певних обставинах стимулюють переродження нормальної клітини в ракову. крім того, у групу підвищеного ризику входять жінки, які тривалий час лікують різні види фіброзно-кістозної хвороби. доведено, що у жінок, які хворіють на вузлову форму фіброзної мастопатії, ризик виникнення раку молочної залози підвищується в 2-3 рази.

А що треба знати жінці про профілактику раку грудей. Чи можливо попередити онкологію?

М.М.: Специфічної профілактики раку грудей не існує. Наприклад, ще досі немає вакцини, яку можна ввести жінці в певному віці, і вона вже ніколи не захворіє на рак молочної залози, хоча вчені працюють над вирішенням цієї проблеми. Існує профілактика вторинна. тобто раннє виявлення передпухлинної патології молочної залози, — а це різні види мастопатій і своєчасне їх лікування. ранньому виявленню передпухлинної патології та ранніх стадій раку молочної залози допомагають скринінгові програми, тобто обстеження (просіювання) всіх без винятку жінок з ціллю активного виявлення патології молочної залози. такі програми існують і в Україні. жінки у віці до 40 років мають обов'язково пройти огляд у мамолога один раз на рік. також треба пройти УЗд-обстеження молочних залоз. адже патологія може клінічно себе нічим не проявляти, тобто груди не болять і в них не промацуються пухлиноподібні утворення. У віці 40-50 років жінка обов'язково раз на рік має пройти клінічне обстеження у мамолога, виконати мамогра-фію один раз на два роки та УЗд-обстеження молочних залоз раз на рік. У віці 50 років і старше мамографію без шкоди для здоров'я можуть виконувати раз на рік. Мамографія — це спеціальне рентгенівське обстеження молочних залоз, яке у віці до 40 років проводять лише тоді, коли є підозра на рак молочних залоз.

Чому молочні залози настільки вразливі?

М.М.: Груди — це індикатор гормонального стану жінки. їхнє здоров'я дуже сильно залежить від балансу 16-18-ти гормонів. якщо вони між собою збалансовані, проблем не виникає. але існує понад 120 причин, які можуть його порушити.

На першому місці — стреси. Тут варто знати, що результатом навіть одноразового сильного стресу (під час якого обов'язково відбувається розбалансування гормонів), може розпочатись незворотний процес зміни клітин грудей. тому хронічні стреси чи одноразовий сильний стрес нерідко стають пусковим механізмом для новоутворень у клітинах грудей. На другому місці — це група причин, пов'язаних із гінекологією (запалення яєчників, полікістози, аборти, прийом гормональних препаратів), які також можуть призводити до змін у гормональному фоні. Третя група причин — ендокринологія (щитовидна залоза, захворювання печінки, проблеми з кишечником та ін.). Четверта причина, про яку раніше говорили небагато, — це проблеми в інтимній сфері життя. Інші фактори, серед яких непомірне вживання кави, чорного шоколаду, чаю або коли. ці продукти викликають активне вироблення гормону пролактину. У жінок, які годують грудьми, він підвищений і відповідає за вироблення молока. але якщо він підвищується у звичайному фізіологічному стані, то може викликати різноманітні зміни у клітинах грудей, у тому числі спровокувати виникнення пухлини.

Які фізичні фактори можуть негативно вплинути на здоров'я молочних залоз?

М.М.: По-перше, травми, гематоми, забиття, особливо це актуально для жінок у старшому віці, у яких підвищений ризик переродження тканин молочних залоз на злоякісні утворення. другим несприятливим фактором є мастити і лактостази (якщо вони мали місце під час годування груддю), які надалі можуть сприяти появі кіст. Третій фізичний фактор — це контраст температур. У багатьох жінок у грудях є бактерії, які потрапляють у залозу через протоки в ділянці сосків. Без відповідних умов для розмноження такі бактерії себе ніяк не проявляють, а ось під час переохолодження, різкого контрасту температур чи стресу, може виникнути запалення, яке іноді розвивається дуже швидко.

Тож проходити щорічну діагностику у лікаря-мамолога, а також регулярно здійснювати само-обстеження (як це робити, вам розповість ваш лікар) — це найкраща профілактика раку грудей!

Оригінал публікації можна переглянути у pdf-файлі за посиланням: Інтерв'ю лікаря-мамолога, завідувача відділу мамології Миколи Тищенка журналу «Галерея. Стиль життя»

Задайте своє запитання

Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:

0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),

+38-044-455-88-11 (для міжнародних),

через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11

Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.