Часи роботи
  • ISIDA Медмістечко
  • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
  • Субота 9:00 – 18:00
  • Неділя 9:00 – 17:00
  • ISIDA Оболонь
  • Понеділок, середа - п'ятниця 8:00 – 18:00
  • Вівторок 8:00-19:00
  • Субота 9:00 – 17:00
  • Неділя Вихідний
  • ISIDA Лівобережна
  • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
  • Субота 9:00 – 18:00
  • Неділя 9:00 – 17:00
  • ISIDA Печерськ - Відділення тимчасово не працює
  • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
  • Субота Тимчасово не працює
  • Неділя Тимчасово не працює
  • ISIDA Ужгород
  • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
  • Субота 9:00 – 14:00
  • Неділя Вихідний

Полюби себе

Полюби себе, або формула хворобостійкості

Ксенія Хажиленко, лікар акушер-гінеколог, завідувач відділення амбулаторної допомоги клініки ІСІДА

Неспокійний світ, у якому ми нині живемо, традиційно передбачає шалений темп життя та нескінченні науково-технічні вдосконалення, які полегшують нам існування, водночас погіршуючи наше здоров'я. При цьому про здоров'я ми начебто пам'ятаємо постійно, традиційно наголошуючи на побажаннях і привітаннях. Давайте спробуємо розібратися, чому ж з кожним днем збільшується захворюваність серед великих і маленьких, і чим ми можемо самі собі допомогти.

Колись, не дуже давно, розумні люди сіли, подумали та підрахували, що і якою мірою впливає на наше здоров'я.

Вийшло таке.

Спосіб життя та звички визначають його на 50%, і з цим треба щось робити. Ну, із шкідливими звичками все зрозуміло. Куріння: підвищений ризик утворення тромбів, погані захворювання легень. Зловживання кавою: тремтять руки, б'ється серце, порушується сон, хвороби шлунка. А з алкоголем у слабкої статі взагалі слабкі відносини через меншу стійкість при формуванні залежності.

Але й це у шкідливих звичках не найшкідливіше. На жаль, знову доводиться говорити про гендерні відмінності: чоловікам добре – 72 дні здорового способу життя і він, як новенький, готовий до виробництва здорового потомства. Жінки ж залишаються зі своїм горезвісним довічний від внутрішньоутробного розвитку запасом яйцеклітин, які мало того що, як і самі жінки, старіють, так ще й піддаються всім несприятливим впливам, з якими ми стикаємося протягом життя. Отже, жінки не мають права про ці яйцеклітини регулярно не згадувати, хоча б поки що не народили багато симпатичних здорових спадкоємців.

Тож треба заводити, альтернативні шкідливим – корисні звички, які, до речі, дуже можуть стати приємними, коли до них звикнеш. Наприклад, регулярні заняття дозованими фізичними навантаженнями через деякий час призводять до вироблення значної концентрації гормонів задоволення ендорфінів, що зумовлює своєрідну залежність від такої фізкультури.

Отже, запам'ятовуємо головні вороги нашого здоров'я: Стреси, Страхи, Сірість, Самоїдство. Викорінювати їх зі свого щоденного раціону треба за допомогою анти-С: Спорт, Сміх, Секс, Сон. Але! Щоб помічники не обернулися ворогами, важливо тримати баланс, і тут важлива п'ята «С» – стриманість.

Так, зміцнюють здоров'я саме дозовані навантаження, після яких, як пам'ятаєте, ендорфіни виробляються. Самокатування у спортзалі прирівнюються до важкої фізичної праці - а це зовсім не антистрес, а навпаки. Згадай славних добрих жінок, які укладали шпали та асфальт на неосяжних просторах нашої Батьківщини. А ще – про те, коли закінчується кар'єра професійних спортсменів.

Надлишок сну, як і його недолік, негативно впливає здоров'я красунь. Золота середина - 8 годин щодня (не переймайся, це, звичайно, третина життя, але аж ніяк не гірша і не марна!)

Ну а щодо стриманості в їжі - тут на допомогу в аргументації мені приходять блискучі експерименти останнього часу, що продемонстрували різке зниження серцево-судинних та онкологічних захворювань (бич нашого часу!) у групах тварин, щоденний раціон яких урізався на 20-30% порівняно із контрольною групою.

Чинники довкілля швидше відбирають, ніж додають нам 20% здоров'я. Активно впливати на цю складову значно складніше, ніж на першу, хоч вона й менша. Однак простір для діяльності все ж таки є. По-перше, заради таких же 20% від здоров'я наших дітей має сенс зайняти активнішу життєву позицію, ніж просто зітхання та спостереження. По-друге, ми певною мірою можемо якщо не впливати на самі негативні екологічні фактори, то хоча б намагатися нейтралізувати їхню негативну дію на нас.

Ми можемо вживати якісну воду, використовуючи фільтрацію як питної, а й «побутової» (для миття) води. Ми можемо бути розбірливішими у виборі продуктів, вживаючи, по-перше, місцеве, по-друге, сезонне, по-третє, оцінюючи потенційну їжу, відштовхуючись досвіду та здорового глузду, а не від знущального напису «без ГМО». Нарешті ми можемо відмовитися раз і назавжди від використання пластикового або неякісного посуду.

Ну а коли настане час відпустки, збери своє сімейство і вирушай стежкою екологічного туризму, хоча б на час відпочинку додавши 50+20=70% свого здоров'я.

Зі спадковістю (вона визначає здоров'я в середньому на 20%) - ще складніше, ніж з попереднім фактором. Однак тут важливе таке. По-перше, ряд спадкових захворювань є мультифакторними. Тобто такими, для розвитку яких має значення не тільки носійство патологічного гена, а й ряд супутніх обставин, як шкідливі звички, порушення режиму харчування та способу життя.

Багато дискусій зараз ведеться про користь своєчасного виявлення та профілактики спадкових захворювань так званого генетичного паспорта Суть полягає в обстеженні пацієнта на носіння найнебезпечніших або найпоширеніших спадкових захворювань (наприклад, рак молочної залози або муковісцидоз). При цьому в першому випадку пацієнту рекомендується індивідуальна програма профілактики, починаючи від зміни способу життя, закінчуючи певною частотою та обсягом профілактичних оглядів. У другому випадку перед плануванням дітонародження пацієнту можуть рекомендувати обстежити чоловіка, адже багато спадкових хвороб виявляться у нащадків тільки в тому випадку, якщо такий мутантний ген носить і інший партнер.

Однак подібні дослідження мають цілу низку етичних аспектів. Наприклад, у разі носійства «поганих» генів, мова в більшості випадків йде про ту чи іншу ймовірність важкого захворювання, не завжди висока. А людина, яка знає, що має певний ризик, іноді стає заручником ситуації. Для людей іпохондричного складу, та й не тільки для них, це може стати серйозним випробуванням.

Що ж робити нам із цими 20%, запитаєте ви? По-перше, сподіватися на розвиток науки. По-друге, у всіх відносинах корисно буде постаратися розібратися у своєму родоводі: і дізнаєшся масу цікавих відомостей про предків, і. можливо, зможете уникнути неприємних сюрпризів у майбутньому.

І, нарешті, вплив рівня медичної допомоги. Як не звикла наша слов'янська душа в багатьох питаннях покладатися на медицину, та хоч і на народну, від неї залежить лише 10% успіху в цьому питанні. Але, мабуть, і це не мало, адже у питаннях здоров'я дрібниць не буває. І, звичайно, хотілося б жити в країні із досконалою системою охорони здоров'я, отримувати гарантовано висококваліфіковану допомогу незалежно від соціального статусу та товщини гаманця та бути впевненим, що здоров'я дітей у разі чого – під надійним захистом. Однак якщо тут не все так безхмарно, як хотілося б, поговоримо краще про те, що можна максимально витягти з цього мінімуму. А отримати ви можете розуміння того, що майбутнє за профілактичною медициною, і не тому, що грошей на решту не залишиться, а тому, що практично будь-яку хворобу легше попередити, ніж лікувати.

Безумовно, щоб створити свою власну ідеальну систему профілактичної медицини, вам доведеться не лише згадати, а й практично оптимізувати вплив на здоров'я способу життя та інших факторів.

А про медицину треба пам'ятати таке. У вашій системі: щотижня манікюр, перукар раз на місяць, день народження тільки раз на рік... і так далі додайте обов'язкове відвідування лікаря для профілактичного огляду раз на рік. Не намагайтеся заощадити на такому важливому питанні. Необхідних тестів не так багато, і просто потрібно зробити їх там, де ви можете бути впевнені в якості.

Є безліч станів, які можуть з'являтися у здорових жінок при тимчасових несприятливих впливах. Усунення таких впливів здоров'я часто нормалізується без участі медицини.

Однак розумніше при появі тривожних симптомів (порушення менструального циклу, болю, різкі зміни настрою та сну, кровотечі, болючість молочних залоз) проконсультуватися з довіреним (від слова «що викликає довіру») лікарем.

І ще. Якщо ви перебуваєте в благословенному стані роздуми про дітонародження пам'ятаєте - на здоров'я майбутніх дітей може стільки всього вплинути, що просто верхом легковажності в наші дні є вагітність без попередньої підготовки. І навіть постаратися знизити вплив всіх негативних факторів на себе -. ще не все, тому що ще є майбутній батько, який, якщо він звичайно не інопланетянин, теж схильний до всього цього. Його теж активуй, мінімум на 72 дні.

За здоровим роздумом, відставивши всі ті фактори, на які дійсно ну зовсім ніяк не можемо вплинути, отримуємо, що для свого здоров'я ми навіть можемо зробити ряд важливих, не таких вже складних, а головне, ефективних, перетворень, результатом яких стане поліпшення якості життя. Наважуйтеся!

Оригінал публікації можна переглянути у pdf-файлі за посиланням: Полюби себе, або формула хворобостійкості

Задайте своє запитання

Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:

0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),

+38-044-455-88-11 (для міжнародних),

через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11

Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.