Джек Ньюмен, MD, FRCPC
Переклад В. Нестерової, з дозволу автора
Джек Ньюмен — канадський педіатр, який уже багато років допомагає матерям-годувальницям та їхнім дітям, автор статей і книг. Широко відома його робота Dr. Jack Newman's Guide to Breast feeding (revise dedition, January 2003), канадське видання. У США ця праця вийшла за назвою The Ultimate Breast feeding Book of Answers. Ще в 1984 році Джек Ньюмен заснував першу в Канаді клініку допомоги матерям, що годують, був експертом ініціативи ЮНІСЕФ «Лікарня, доброзичлива до дитини». Зараз він працює у Торонто.
Система для догодовування у грудях дозволяє матері-годувальниці догодовувати або допоювати свою дитину зцідженим молоком, сумішшю, розчином глюкози, в який додано молозиво, просто водою з глюкозою, не застосовуючи пляшкові соски. Раннє використання сосок і пляшок, оскільки воно порушує правильність прикладання дитини до грудей, може призвести до того, що дитина звикне до пляшечки або почнеться «плутанина сосків». Насправді дитина нічого не плутає. Дитина точно знає, звідки вітер дме. Якщо спочатку — особливо в перші дні — він отримує груди, де трохи молока і слабкий потік, а потім — пляшку з сильним потоком, більшість немовлят дуже швидко розуміє, що до чого.
Чим правильніше дитина бере груди, тим простіше їй отримувати молоко, особливо якщо його у мами небагато. У перші дні надлишку молока немає, але його достатньо для новонародженої дитини. Але якщо малюк через погане прикладання не здатний до ладу висмоктувати з грудей молоко, він може швидко засипати під час годування або вигинатися біля грудей, коли потік молока сповільнюється. Внаслідок цього дитина може відмовлятися від грудей, бути дуже неспокійною під час годування, погано набирати вагу, втрачати вагу в перший тиждень. Це навіть може призвести до зневоднення. У мами можуть виникнути тріщини на сосках.
Хоча штучні соски не завжди викликають проблеми, їх застосування, коли справи й так погано, рідко призводить до позитивних результатів і часто погіршує ситуацію. Я не вірю, що «нові» соски для пляшок чимось кращі, ніж ті, що були раніше. Докорм у грудях — набагато кращий метод, якщо докорм дійсно потрібен (хоча правильне докладання дитини до грудей часто дозволяє дитині отримати більше молока і, таким чином, уникнути догодовування). Це зручніше, ніж використовувати шприц без голки, пальцеве годування або годування з чашки або будь-який інший метод, оскільки дитина знаходиться у грудях і смокче її. Діти, як і дорослі, навчаються практично. Більше того, дитина, яку догодовують у грудях, отримує і грудне молоко із грудей. Крім того, грудне вигодовування – це далеко не лише одне молоко.
Чому ж догодовування у грудях краще?
- Діти вчаться смоктати груди, коли вони смокчуть груди
- Матері вчаться годувати грудьми, коли вони годують грудьми
- Дитина продовжує отримувати ваше молоко навіть під час до-корми
- Дитина не відмовиться від грудей, що може бути дуже ймовірним, якщо його догодовують не біля грудей
- Грудне вигодовування - це не тільки грудне молоко
Що така система для годування грудей?
Система для догодовування у грудях складається з ємності для рідини (зазвичай це проста пляшка для годування зі збільшеним отвором соски) та довгою тонкою трубочкою, яка з цієї ємності виходить. Подібні пристрої можна купити готовими – такі легше використовувати у деяких ситуаціях, хоча не завжди. Покупні пристрої для догодовування особливо корисні, коли вони потрібні для старшої дитини або близнюків, коли вони потрібні тривалий час, і завжди, коли виникають труднощі з використанням саморобного пристосування. Хоча покупні пристрої недешеві, їх ціна відповідає витратам на два тижні годування звичайною сумішшю з коров'ячого молока.
Будь ласка, зверніть увагу: в порівнянні з описаною вище конструкцією, приєднання трубочки для догодовування до шприца, з поршнем або без, є надто складним і ніяк не збільшує ефективність цього методу. Навпаки, такий спосіб більш громіздкий.
Використання імпровізованої системи для догодовування у грудях (йому повинна навчати людина, яка має досвід допомоги матерям, що годують) Можна спочатку просто прикласти дитину до грудей і потім акуратно ввести трубочку в куточок рота у відповідний час (після того, як дитина вже смоктав молоко з обох грудей хоча б по одному разу). Чим краще докладання, тим краще дитина смоктатиме ваше молоко, легше буде використовувати трубочку для догодовування, і тим швидше ви зможете відмовитися від неї і від догодовування. Груди треба обережно відсунути від щічки дитини, щоб було видно куточок його рота, і, підтримуючи трубочку великим і вказівним пальцями, акуратно ввести в куточок рота. Вона повинна йти прямо вглиб рота і одночасно трохи вгору, до піднебіння дитини. Коли трубочка добре розташована, рідина надходить по ній досить швидко. Зазвичай немає необхідності заповнювати її рідиною заздалегідь, перш ніж помістити в рот дитини.
Варіант: дитину можнапро прикласти до грудей з вже прикріпленою паралельно соску трубочкою. Чим краще докладання, тим легше користуватися системою для догодовування у грудях. Плюс до цього, що краще прикладення, то швидше дитина зможе обходитися без цієї системи. Отже, ретельна підтримка дитини та правильне докладання, як і раніше, дуже важливі.
Якщо мама хоче, трубочку можна закріпити на грудях лейкопластирем, хоча насправді це не обов'язково і навіть може заважати. Якщо вам не радили інакше, краще використовувати систему для догодовування у кожну годівлю, хоча деяким мамам зручніше не користуватися нею вночі. Щоб трубочка працювала ефективно, достатньо, щоб її кінчик був глибшим, ніж ясна дитини - їй не треба виступати за кінчик соска. Схоже, що вона функціонує найкраще, коли входить у куточок рота прямо всередину і розташовується вище за мову (направляйте її злегка вгору, до піднебіння малюка). Іноді мамі доводиться притискати люльку пальцем, щоб утримати її на місці, тому що деякі діти поступово виштовхують її язиком.
Пляшка з докормом не повинна розташовуватися вище за голову дитини. Якщо система працює, тільки коли пляшка вища, ніж голова дитини, значить щось не так. Тримайте пляшку вище, тільки якщо так рекомендували робити лікар або фахівець з лактації. Якщо вам не радили інакше, краще використовувати систему для догодовування у кожну годівлю, хоча деяким мамам зручніше не користуватися нею вночі. Краще 8 догодівель на добу по 30 мл на годування, ніж два великі по 120 мл кожен.
Не обрізайте кінчик трубочки. Вона добре працює так, як є.
У дитини не повинен йти година на те, щоб випити 30 мл із системи. Якщо це займає стільки часу, швидше за все, чи трубочка погано вставлена, чи прикладання погане, чи те й інше разом. Коли система для догодовування працює як належить, у дитини йде 15-20 хвилин, а то й менше, щоб висмоктати 30 мл догодовування.
Маленька хитрість для полегшення життя: надягніть сорочку з великими нагрудними кишенями і поставте пляшку в кишеню.
Миття системи для догодовування
Не кип'ятіть трубочку від саморобної системи. Вона не розрахована на кип'ятіння. Після годування вимийте пляшку і соску як завжди. Не кип'ятіть трубочку. Трубочку треба спустошити після годівлі і добре промити зсередини гарячою водою (втягніть гарячу воду з чашки), а потім повісити сушитися на повітрі. За бажання можна використовувати мило, але тоді дуже добре промийте трубочку від нього. Трубочки стають жорсткими та непридатними для використання приблизно через тиждень.
Як прибрати догодування у грудях?
Відлучення дитини від догодовування із системою може розтягнутися на тижні або може бути дуже швидким. Зазвичай обсяг молока, яке доводиться наливати в ємність для догодовування, поступово збільшується протягом одного або двох тижнів, а потім на деякий час, різний у різних пар, залишається стабільним перед тим, як почати зменшуватися. Весь процес може зайняти від двох до восьми тижнів, хоча деякі матері потребували системи всього кілька днів, інші взагалі не могли від неї відмовитися. Різке поліпшення іноді наставало після тривалого періоду, коли змін практично не було.
Якщо ви не знаєте, як визначити, що дитина ковтає молоко, запитайте про це у педіатра. Дайте дитині груди, дозвольте їй самому смоктати, поки вона смокче і ковтає, потім застосуйте стиск грудей (див. матеріал «Стиск грудей»), потім повторіть те саме з другим грудьми. Ви можете повернутися до перших грудей і так годувати по колу - поки дитина ковтає молоко. Коли дитина добре спорожнила обидві груди, введіть трубочку в куточок її рота. Дозвольте йому смоктати груди і трубочку, поки він не наїсться.
Стиск грудей
Мета стиснення грудей - відновити і підтримувати потік молока з грудей до дитини, якщо дитина перестає ковтати молоко під час годування (не спостерігається така послідовність ссання: широко відкритий рот - пауза - закритий рот). Таким чином, стиск допомагає малюку і надалі отримувати молоко. Стиснення грудей стимулює рефлекс виділення молока і часто спричиняє природний приплив.
Цей метод може бути корисним, коли:
- Дитина погано набирає вагу
- У дитини коліки
- Часті або дуже тривалі годування
- Болючість сосків у матері
- Постійні застої або мастити
- Треба допомогти дитині, що швидко засинає під грудьми, висмоктати більше молока
Стискати груди не потрібно, якщо все йде добре. Коли все гаразд, мама просто повинна дозволити дитині висмоктати перші груди і, якщо дитина хоче більше - запропонувати їй другу. Як дізнатися, що дитина все висмоктала? Це відбувається тоді, коли він більше не ковтає молоко («широко відкритий рот-пауза-закритий рот»). Стиснення грудей працює особливо добре в перші дні, це дозволяє дитині отримати більше молозива. Дітям не треба багато молозива, але їм потрібна деяка його кількість. Хороше прикладання та стиснення грудей допоможе їм добути його.
Добре прикладеній до грудей дитині простіше добуватимолоко, ніж прикладеному неправильно. Погано прикладена дитина може отримувати молоко лише тоді, коли потік молока дуже сильний. Тому багато мами та їхні діти чудово справляються, незважаючи на неправильне докладання, адже більшість матерів виробляють молоко з надлишком.
У перші 3-6 тижнів життя багато малюків засинають під грудьми, коли молоко тече повільно, і не обов'язково тому, що їм вистачає їжі. Коли вони стають старшими, вони можуть почати турбуватися і вигинатися біля грудей, коли потік молока сповільнюється. Деякі діти вигинаються біля грудей, навіть коли зовсім малі, іноді вже в перші дні.
На жаль, багато немовлят беруть груди неефективно.
Якщо молока у матері багато, дитина часто розвивається добре, якщо дивитися на набір ваги, але мамі доводиться за це платити: болючість сосків, кольки у дитини, малюк проводить весь час у грудях, хоча ефективно смокче лише невелику частину цього часу. Добре прикладеному до грудей дитині простіше добувати молоко, ніж прикладеному неправильно. Погано прикладена дитина може отримувати молоко лише тоді, коли потік молока дуже сильний
Стиснення грудей дозволяє молоку текти, коли дитина почала засипати під грудьми, і в результаті немовля:
- отримує більше молока
- отримує більше жирного молока
Як це робиться:
- Підтримуйте дитину однією рукою.
- Підтримуйте груди іншою рукою так, щоб великий палець був з одного боку грудей, а решта пальців — з іншого, дуже далеко від соска.
- Слідкуйте, чи ковтає дитина молоко, хоча немає потреби уважно спостерігати за кожним смоктальним рухом. Дитина отримує відчутну кількість молока, коли вона смокче в такому ритмі: «широко відкритий рот - пауза - закритий рот» (це один смоктальний рух, пауза в даному випадку не та, що між смоктаннями).
- Коли дитина вже просто легенько посмоктує груди або не п'є молоко в ритмі «широко відкритий рот-пауза-закритий рот», стисніть груди. Але не до болю, і слідкуйте, щоб форма грудей біля рота дитини не змінювалася. За допомогою стиснення грудей дитина знову почне смоктати в ритмі «широко відкритий рот-пауза-закритий рот» і ковтати молоко.
- Тримайте груди стислими, поки дитина не перестане ковтати молоко, потім розслабте руку. Часто дитина перестає смоктати взагалі, коли стиснення припинилося, але він почне смоктати, як тільки молоко знову потече. Якщо дитина не припиняє смоктати після того, як ви прибрали стиск, зачекайте трохи, перш ніж стиснути груди знову.
- Стиснення прибирають для того, щоб ваша рука змогла відпочити, і щоб дозволити молоку текти до дитини. Дитина, яка припинила смоктати після того, як ви розслабили руку, почне смоктати знову, коли відчує смак молока.
- Коли дитина знову почне смоктати, вона може ковтати молоко («широко відкритий рот – пауза – закритий рот»). Якщо це не так, знову стисніть груди так, як описано вище.
- Продовжуйте годувати дитину першими грудьми до тих пір, поки вона не перестане ковтати молоко навіть зі стисненням. Вам треба дати можливість дитині побути на цих грудях ще деякий час після цього, тому що ваш рефлекс відділення молока може спрацювати ще раз, і малюк почне ковтати молоко саме по собі. Якщо дитина все одно більше не ковтає молоко, дозвольте йому випустити груди або заберіть груди у нього з рота самі.
- Якщо дитина хоче ще, прикладіть її до інших грудей і повторіть процес.
- Ви можете так перекладати дитину від одного грудей до іншої кілька разів за годування, звичайно, якщо ваші соски не болять.
- Поліпшуйте докладання дитини до грудей.
- Стискайте груди, коли дитина смокче, але при цьому не ковтає молоко.
На наш досвід у клініці, така техніка працює найкраще. Але якщо ви знайдете спосіб, який буде більш ефективним для того, щоб дитина смоктала в ритмі «широко відкритий рот – пауза – закритий рот» довше – використовуйте те, що найкраще підходить для вас та вашої дитини. Поки стиск не завдає болю ваших грудей, і поки дитина ковтає молоко («широко відкритий рот – пауза – закритий рот»), стиск грудей працюватиме.
Вам не треба робити це завжди. Після того, як ваше грудне вигодовування налагодиться, ви зможете просто покластися на природу.
Оригінал публікації можна переглянути у pdf-файлі за посиланням: Докорм грудьми. Стаття Дж. Ньюмена в перекладі Вікторії Нестерової. Опубліковано в журналі «З турботою про дитину» №8 (35), листопад 2012 р
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.