У мене благородна і щаслива професія. Я - лікар акушер-гінеколог, і вже 35 років беру участь в процесі народження людини. Іноді активно, іноді пасивно. Про це я могла б розповісти дуже багато. І, можливо, для цього настане час, але я не впевнена, що зможу висловити словами те відчуття щастя, яке відчуваєш в момент появи на світ дитини, кожної дитини!
Зміст
- Що це таке
- Оваріально-менструальний цикл
- Як рахувати менструальний цикл
- Відповіді лікаря експерта клініки Isida на питання пацієнтів
В організмі жінки закладені специфічні біологічні процеси. Існує так званий менструальний цикл, який повністю контролюється гормональною та нервовою системами. Він характеризується послідовними зміна фаз, при яких змінюється робота органів малого тазу і супроводжується менструацією, овуляцією або утворенням жовтого тіла.
Що це таке
Менструальний цикл - це біологічний процес, який циклічно повторюється тим самим готує органи і системи дівчини до майбутньої вагітності. Регулюється гормональною системою, репродуктивними органами. Даний процес супроводжується виникненням менструацій - кров'яних виділень з піхви. Починається з початком статевого дозрівання і закінчується періодом менопаузи. Має свою стадійність, тривалість.
Процес, який повторюється в організмі дівчини щомісяця, можна поділити на кілька етапів, виділяють такі фази циклу:
Фолікулярна фаза. Активується з перших днів менструації і закінчується овуляцією (секрецією яйцеклітини з яєчника). Тривалість цієї фази - до двох тижнів.
Лютеїнова фаза. Характеризується утворенням жовтого тіла з підвищенням вироблення прогестерону. Основна його функція - підготовка організму до фізіологічного перебігу вагітності. Ця фаза триває також до двох тижнів і закінчується наступною менструацією.
Характеристики нормального менструального циклу це:
- Наявність двохфазності.
- Тривалість менструацій від 3 до 7 днів.
- Цикл має постійну тривалість від 21 до 35 днів.
- Крововтрата в період менструацій не перевищує 150 мл.
- Відсутність больового синдрому і порушення загального стану організму.
Оваріально-менструальний цикл
У фізіологічному циклі виділяють кілька фаз, в кожну з яких активуються специфічні перетворення в репродуктивному періоді.
- Менструальний період. Характеризується відторгненням функціонального шару ендометрія матки. Супроводжується виділенням менструальної крові, яка значно відрізняється від тієї, яка знаходиться в судинному руслі.
- Постменструальний період. Характеризується регресуванням функціонального маточного шару. Маткові залози швидко ростуть, але не секретують. В яєчнику відбувається ріст нового фолікула, який до закінчення періоду досягає зрілості.
- Передменструальний період. Виникає овуляція, на місці фолікула, що лопнув, утворюється жовте тіло яєчника. Активуються маткові залози, починають посилено виділяти свій секрет. Ендометрій матки повністю оновлюється. При настанні запліднення клітини ендометрія беруть участь у формуванні плаценти. Якщо ні, то функціональний шар руйнується до наступної менструації.
Як рахувати менструальний цикл
Для того щоб знати скільки днів триває менструальний цикл, важливо вміти правильно рахувати. Першим днем циклу, є момент початку менструацій. Першу в житті дівчини менструацію називають менархе. Вона виникає в пубертатному періоді, у віці 11-15 років. Тривалість кров'янистих виділень не повинно перевищувати 3-5 діб. Нормальна тривалість всього менструального циклу від 21 до 35 днів. Ідеальний - 28 днів, тому як збігається по тривалості з місячним циклом місяця. Порушення регулярності, циклічності, супроводження менструальних виділень больовим синдромом не є нормою. При цьому важливо звернутися до лікаря для отримання медичної допомоги.
В процесі життя жінки, менструальний цикл може змінюватися. Існує безліч видів порушень менструального циклу. Основними причинами змін є:
- Зовнішні фактори. До них відносять часті стреси, переживання, перенапруження, і навіть зміни клімату, характеру харчування.
- Гормональний дисбаланс. Фази циклу контролюються виділенням специфічних гормонів - естроген і прогестерон. При порушенні їх виділення, можливі збої менструацій.
- Патологічні чинники. Наявність гострих або хронічних інфекційних захворювань органів малого тазу.
- Ліки. Безконтрольне застосування деяких медикаментів (гормони, імуностимулятори) впливає на загальний стан і порушує ритмічність та тривалість менструацій.
Одним з порушень менструального циклу, є зміна його тривалості.
Короткий цикл - пройоменорея, його основні критерії:
- Тривалість менше 21 дня.
- Менструації рясні, виникають кожні 2 тижні.
- У деяких жінок тривалість менструацій 2-3 дні. У інших відзначаються рясні, тривалі менструації.
- Короткочасне зниження рівня естрогенів в середині циклу.
- Нормальна овуляція, яка виникає на 7-8 день.
Причини які призводять до цієї патології - хвороби щитовидної залози, порушення згортання крові, аномалії розвитку статевих органів.
- Залежно від віку жінки, регулярність циклу може змінюватися.
- У перші кілька років після менархе, цикл може бути встановлений не до кінця. Тому його тривалість і періодичність може порушуватися.
- В період лактації, менструації відсутні.
- Приблизно до 50 років менструальний цикл стає набагато коротшим, тому як розвиваються інволютивні процеси в органах малого тазу.
Також виділяють патологічні фактори які сприяють порушенню циклу. Це стреси, важкі фізичні навантаження, наявність хронічних захворювань, порушення в дієті, використання протизаплідних лікарських засобів.
Має свої особливості менструальний цикл після пологів.
Першу менструацію, після пологів, можна очікувати приблизно через 2 місяці. Але все залежить від того, на якому вигодовуванні знаходиться дитина. При грудному вигодовуванні відзначається лактаційна аменорея. Не відбувається вироблення естрогену, тому кров'яних виділень немає. Перша менструація після пологів зазвичай рясна, з кров'яними згустками. Наступні менструації зазвичай нормального обсягу і тривалості.
Як налагодити менструальний цикл
Порушення регулярності менструацій, тривалості, кількості виділень повинно насторожити будь-яку дівчину. Навіть поодинокі збої повинні бути сигналом для звернення за медичною допомогою. Важливо відвідати гінеколога - ендокринолога який:
- Проведе ретельний збір скарг і визначить анамнез.
- Виконає гінекологічний огляд.
- Призначить необхідні лабораторні та інструментальні дослідження для з'ясування причини захворювання.
- Призначить ефективне лікування.
Використовуються лікарські засоби, які спрямовані на боротьбу з факторами та сприяють розвитку патології. Використовують протизапальні, антибактеріальні засоби, вітаміни, гормональні препарати. Також важливо нормалізувати загальний психологічний стан, налагодити харчовий раціон.
Висновок
Менструальний цикл - це біологічний процес в організмі жінки, за допомогою якого відбувається підготовка до вагітності. У нормі має фазовість, циклічність. Супроводжується менструаціями, які тривають від 3 до 5 днів. Може змінюватися під впливом різних факторів. При зміні циклу важливо звернутися за допомогою до гінеколога.
Якщо Ви виявили ознаки порушення менструального циклу, то обов'язково запишіться на прийом до хорошого лікаря в клініці Isida за телефонами: 0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку), +38-044-455-88-11 (для міжнародних). Або задайте своє питання щодо порушення менструального циклу на спеціально створеній для цього сторінці.