Артур Логай – актор і співак. А ще – щасливий чоловік, який готується стати батьком. Напередодні цієї найважливішої події у своєму житті Артур Логай став учасником проекту «Супертато може». У межах цього проекту відомі батьки України обговорюють із професіоналами найважливіші питання батьківства. Артур Логай вирішив поговорити з завідувачем відділення ISIDA Печерськ, лікарем акушером-гінекологом клініки ISIDA Оленою Мухіною про вагітність і пологах.
Зміст
Щомісяця у здорової жінки репродуктивного віку відбувається десятки процесів, пов'язаних з можливим зачаттям і виношуванням майбутньої дитини. Одним з таких процесів є формування жовтого тіла, що відповідає за синтез прогестерону, якій ще називають гормон вагітності. В окремих випадках гінекологи відправляють жінок на УЗД, щоб фахівець на скринінгу визначив жовте тіло, описав його структуру і зробив заміри для подальшої інтерпретації аналізу. Тому дуже важливо знати, звідки береться жовте тіло і за які функції жіночого організму несе відповідальність.
Що таке жовте тіло?
Жовте тіло або, як його називають, лютеиновая тіло - це залоза внутрішньої секреції, яка виникає тимчасово і циклічно. З'являється безпосередньо після кожної овуляції у другій фазі менструального циклу . Основна функція залози - підготовка організму до вагітності і її підтримці в перші чотири місяці, поки не сформується плацента.
Коли з'являється жовте тіло?
Утворюється жовте тіло після виходу яйцеклітини з домінантного фолікула відразу після овуляції. Фахівці умовно поділяють процес дозрівання залози на чотири окремих етапи, що відрізняються насамперед структурою і розмірами:
- Перший етап отримав назву "проліферація". Настає відразу після розриву стінок фолікула і виходу яйцеклітини. Характеризується активним поділом клітин, утворенням лютеїну, характерним пожовтінням і придбанням конкретних форм і меж.
- Другий етап або "васкуляризация", характеризується збільшенням розміру жовтого тіла, появою кровоносної сітки. Припадає васкуляризація на 14-18 день циклу.
- Третій етап називається "розквіт". Жовте тіло збільшується до максимальних розмірів, обриси стають більш помітними. Розмір становить 26-27 мм.
- Четверта стадія або "регрес" виникає тільки при відсутності вагітності. Жовте тіло атрофується і зникає до наступного циклу.
Функції жовтого тіла:
- підготовка ендометрію до імплантації (прикріплення) ембріона;
- збільшення товщини ендометрія;
Жовте тіло розвивається у жінок репродуктивного віку. Поява і розвиток залози безпосередньо пов'язано з вагітністю:
- Якщо зачаття відбулося і ембріон прикріпився до стінки матки, жовте тіло синтезує прогестерон, поступово збільшуючи його кількість, ніж забезпечує всі умови для розвитку майбутньої дитини. Жовте тіло функціонує до моменту повного дозрівання плаценти, коли остання може виробляти естроген і прогестерон самостійно, приблизно на 16 тижні вагітності (4 місяць).
- Якщо зачаття не було, жовте тіло зменшується, атрофується і заміщується рубцевою тканиною. Кількість синтезованого гормону знижується, настає закономірна менструація.
Розміри жовтого тіла
Типові розміри жовтого тіла відразу після овуляції базуються в діапазоні від 12 до 20 мм. В період формування лютеїнової тіла розмір поступово збільшується і до 19-30 дня менструального циклу стає максимально великим - 23-29 мм.
Жовте тіло на УЗД
Жовте тіло можна виявити під час діагностичної процедури, якщо УЗД довелося на період відразу посля овуляції. Це підтверджує, що цикл овуляторний і сама овуляція пройшла нормально.
Жовте тіло можна побачити на трансабдоминальному і трансвагінальному УЗД органів малого тазу. Для жінок, що живуть статевим життям, більш точним варіантом буде трансвагінальне дослідження.
На екрані апарату лікар УЗД побачить неоднорідне округле утворення. З'являється жовте тіло в правому або лівому яєчнику в залежності від локалізації дозрівання домінантного фолікула і овуляторної яйцеклітини. Сторона дозрівання не має принципового значення для майбутньої вагітності і здоров'я жінки.
Іноді досвідчені узіст бачать жовте тіло в яєчнику в інші періоди менструального циклу, наприклад, під час затримки, коли передбачувані менархе не почалися в звичний термін. Це може свідчити як про вагітність, так і про гормональний збій. Наявність жовтого тіла під час менструації не є 100% підтвердженням того, що жінка виношує дитину. Для підтвердження або спростування необхідно здати аналіз на визначення рівня ХГЛ в крові.
Крім того, з жовтого тіла іноді розвивається кіста яєчника - порожнинне утворення з рідиною всередині. Патологія характеризується частими збоями в щомісячному циклі, що тягнуть болями внизу живота. Більш детально в ситуації повинен розбиратися досвідчений гінеколог.
Чи може жовте тіло не з'явитися в конкретному менструального циклу? Так, може. Іноді овуляція не настає, такі цикли називають ановуляторними. Не дозріває домінантний фолікул, яйцеклітина не виходить в матку і овуляція не відбувається. Відповідно не з'являється і жовте тіло.
Ановуляторні цикли в нормі характерні для:
- дівчаток-підлітків, у яких цикл тільки переживає моменти становлення;
- відразу після пологів;
- якщо жінка годує грудьми;
- під час менопаузи.
В інших випадках регулярні ановуляторні цикли свідчать про порушення в організмі.
Висновки
Жовте тіло - це залоза, що утворюється в яєчнику після завершення овуляції. Жовте тіло виконує ряд важливих функцій, пов'язаних з підготовкою порожнини матки до майбутньої вагітності. Якщо зачаття не наступило, залоза атрофується і рубцюється. Формується жовте тіло щомісяця.
Жовте тіло, виявлене на УЗД під час затримки, не може бути 100% підтвердженням вагітності і може свідчити про різні гормональні проблеми.
Якщо Ви виявили ознаки хвороби жовтого тіла, то обов'язково запишіться на прийом до хорошого лікаря в клініці Isida за телефонами: 0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку), +38-044-455-88-11 (для міжнародних). Або задайте своє питання щодо хвороби жовтого тіла на спеціально створеній для цього сторінці.