На Землі живе 5 мільйонів людей, які з'явилися на світ за допомогою технології екстракорпорального запліднення (ЕКО). Ці дані наводилися на щорічному з'їзді Міжнародної федерації товариств із вивчення проблем безпліддя та Американського товариства репродуктивної медицини. Облік «віку» допоміжних репродуктивних технологій ведуть з 1978 року, коли було проведено першу успішну процедуру ЕКО, після якої народилася перша дитина «з пробірки» — дівчинка на ім'я Луїза Браун.
У професійному активі українських репродуктологів — понад два десятиліття досвіду. «Наш шлях не був лінійним, поступальним рухом уперед... Пройшли все: і невдачі, а не лише перемоги, і гіркий присмак від відвідування міжнародних конференцій з думками «нам і не снилися подібні технології», і постійне навчання, і робота в режимі 24/7 і впровадження, всупереч усьому, останніх інновацій — у себе, «на місцях».
І найголовніше — очі пацієнтів, які почули слова «Вагітність настала!». До цього не можна звикнути! А сльози радості та посмішки тих, хто приходить до клініки через місяці після успішного лікування, вже з малюком на руках. Повірте, заради цього варто працювати! — каже Віктор Зінченко, лікар-ембріолог, репродуктолог, завідувач відділення лікування безпліддя клініки «ІСІДА», президент клубу ембріологів України, член ESHRE, ASRM.
Наш співрозмовник – нечастий гість у ЗМІ. «Кожен має займатися своєю справою. Я лікар, і моє місце з пацієнтами чи в лабораторії», — з такими словами Віктор Михайлович нерідко виправдовує зі свого кабінету журналістів різних видань. Проте для «Народного депутата» було зроблено виняток.
— Вікторе Михайловичу, чи існує в Україні табу на тему допоміжних репродуктивних технологій?
З одного боку, так, оскільки більшість пар, які скористалися послугами лікарів-репродуктологів, не поспішають ділитися цим фактом з оточуючими. Іноді рідні бабусі та дідусі не знають, що їхній онук був зачатий методом ЕКЗ. З іншого боку, сьогодні людям, які зіткнулися з проблемою безпліддя, легко знайти потрібну інформацію, щоб ухвалити правильні рішення, обрати клініку та лікаря. Деякі пацієнти приходять на перший прийом настільки «підкованими», що розмова з ними відбувається суто у професійному контексті, чітко та «у справі».
— Чим можуть бути викликані проблеми із зачаттям?
Безліч причин! У чоловіків це генетичні аномалії, а також інфекції.
— Передані статевим шляхом?
Зовсім не обов'язково! Можливо, перенесені в дитинстві.
— А у жінок?
Теж інфекції, а також гормональні проблеми, що призводять до тривалих, багаторічних порушень менструального циклу. І, звісно, перенесені у минулому аборти.
— Вікторе Михайловичу, ось, наприклад, є молода подружня пара. У їхньому домі достаток, у відносинах рада і любов. Але минає місяць за місяцем, а заповітна друга смужка на тесті ніяк не з'являється. Де той момент, коли треба спілкуватися з лікарем?
За відсутності вагітності через рік регулярного статевого життя (і не раз на тиждень, а через день!) без застосування контрацептивів. Саме рік – за сучасними рекомендаціями – достатній термін для встановлення діагнозу «безпліддя» (зі знаком питання, поки не проведено уточнюючих обстежень).
— Що це за обстеження? Що взагалі чекає на людей, які звернулися до репродуктолога?
Жінці призначають ультразвукове дослідження органів малого тазу, усю панель гормональних лабораторних аналізів. У стінах клініки "ІСІДА" сконцентровані всі необхідні діагностичні потужності: від власних лабораторій до експертних апаратів ультразвукової діагностики. Якщо необхідно, ми проводимо малоінвазивні процедури: гістероскопію та лапароскопію, що дозволяють ретельно дослідити порожнину матки, а також перевіряємо прохідність маткових труб. Висока кваліфікація лікарів-хірургів та впровадження принципів "хірургії одного дня" дозволяють здійснювати навіть складну діагностику максимально комфортно для пацієнтів. І, звісно, абсолютно безболісно.
— Ви кажете про обстеження жінки. А які аналізи проводять чоловік?
Насамперед аналіз еякуляту (так звана спермограма) — для визначення кількісних та якісних показників сперми. Далі обстеження на інфекції; генетичні та імунологічні тести. До речі, у клініці «ІСІДА» первинна консультація лікаря-репродуктолога проводиться безкоштовно. Отримавши та зіставивши всі результати обстежень пари, лікар формулює діагноз та розробляє план лікування.
— «Зачаття в пробірці»?
Не завжди. Ніхто не відправляє пари із безпліддям з порога на ЕКЗ. Якщо є можливість завагітніти природним шляхом, її потрібно використати. Наприклад, у разі проблем із настанням овуляції нетривала гормонотерапія може нормалізувати роботу яєчників. Це допомагає дозріти повноцінній яйцеклітині, і далі зачаття відбувається нашим улюбленим природним способом. Коли не порушена прохідність маткових труб і всі інші показники норме, показано процедуру внутрішньоматкової інсемінації - у такому разі зачаття відбувається з мінімальною допомогою лікарів.
— Але буває, що прості методи вичерпані, і тоді...
... варто подумати про ЕКЗ. В арсеналі сучасного репродуктолога є багато методик, спрямованих на досягнення вагітності у найскладніших випадках. Так, якщо показники сперми знижено, запліднення можна провести методом ІКСІ, коли відібраний сперматозоїд вводять безпосередньо в яйцеклітину. При найважчих формах чоловічої безплідності сперматозоїди одержують шляхом проведення біопсії яєчка або його придатка. Якщо у жінки діагностовано передчасне виснаження яєчників (наприклад після операцій) або у неї вже настала менопауза, то для зачаття можна використовувати донорські яйцеклітини. Крім того, зараз широко поширена практика кріоконсервації гамет (яйцеклітин та сперматозоїдів) та ембріонів. Це дає пацієнтам можливість повернутися через кілька років за другим чи третім малюком - і досягти настання вагітності вже за полегшеною схемою.
— Вікторе Михайловичу, чи правда, що допоміжні репродуктивні технології дозволяють запобігти спадковим хворобам?
Так. Завдяки впровадженню так званої передімплантаційної генетичної діагностики, ми здатні оцінити генетичне здоров'я ембріона, а саме наявність або відсутність у нього захворювання, на яке хворіють батьки (або коли вони здорові, але є носіями патологічного гена). В останні роки до нас, у відділення з лікування безпліддя, стали звертатися пацієнти зовсім іншого типу: здатні зачати, але побоюються народження дитини з генетичним захворюванням, що передається в сім'ї з покоління до покоління. І ми здатні їм допомогти!
— Як «старожив» клініки «ІСІДА», скажіть, у чому її переваги?
Ми маємо багатий двадцятирічний досвід. Наші показники частоти настання вагітності можна порівняти з рівнем світових клінік. Пріоритет безпеки пацієнтів для нас не формальність, а посібник до дії, що підтверджується успішною участю у міжнародній системі контролю якості ISO 9001:2008. А ще – у нас відкриті серця та щире бажання допомагати пацієнтам. Ми працюємо, щоб мрія про народження дитини ставала реальністю для кожної пари, що звернулася до нас!
— Клініка «ІСІДА», у складі якої працює Ваше відділення, є медичним центром повного циклу?
Так, і це також наша перевага! Сімейна пара може звернутися до клініки «ІСІДА» для лікування безплідності, потім спостерігати тут вагітність, народити у нас дитину та довірити турботу про здоров'я малюка нашим педіатрам.
— Як Ви підбираєте співробітників до свого відділення лікування безпліддя? Що цінуєте у колегах?
Насамперед високий професіоналізм – до цього зобов'язує статус клініки та запити наших пацієнтів. До речі, практично всі лікарі відділення допоміжних репродуктивних технологій є членами міжнародних професійних асоціацій, які часто стажуються за кордоном. Також дуже важливими є колегіальність, готовність до командної роботи. Щодо особистісних якостей, лікареві важливо розуміти простий факт: допомагаючи парі подолати безплідність, ми, лікарі-репродуктологи, вирішуємо долю сім'ї. І несемо відповідальність не лише за медичні результати своєї роботи, а й за психологічний стан наших пацієнтів.
— Вікторе Михайловичу, які Ваші побажання читачам журналу?
Прошу пам'ятати про те, що запорука успіху у боротьбі з безпліддям – це своєчасне, грамотне обстеження та призначення відповідного лікування. Ще раз наголошу, що виявлення точної причини безпліддя значно підвищує шанси настання вагітності. І якщо навіть для зачаття дитини доведеться неабияк попрацювати, то шансів на те, що вона народиться здоровою і міцною - незліченно більше. Бажаю щастя вашим сім'ям, і нехай у ваших будинках обов'язково звучить дитячий сміх!
Оригінал публікації можна переглянути у pdf-файлі за посиланням: Інтерв'ю про методи лікування безпліддя у журналі «Народний депутат»
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.