Для жінки, яка хоче стати мамою, вагітність - це досить очікуваний стан. І якщо запліднення не відбувається, виникає серйозний привід для занепокоєння. Про те, що таке жіноче безпліддя, коли про нього доречно говорити і чому воно виникає, розповідає лікар акушер-гінеколог, репродуктолог Аліпова Наталія Федорівна.
Що собою являє безпліддя?
Безпліддя - це стан, при якому у жінки дітородного (репродуктивного) віку вагітність не настає протягом року. В цей період часу вона знаходиться в сексуальних відносинах з одним статевим партнером і веде регулярне статеве життя без застосування контрацептивних засобів.
Що мається на увазі під поняттям «регулярне статеве життя»? Вступ в сексуальний зв'язок не рідше двох разів на тиждень. Згідно з різними статистичними даними, від безпліддя в світі страждає близько 15-20% подружніх пар репродуктивного віку.
Безпліддя буває жіноче, чоловіче і загальне (патології репродуктивної системи діагностуються у обох партнерів).
Також виділяють первинне і вторинне безпліддя. При первинному жінка не може завагітніти і виносити дитину, ведучи регулярне статеве життя. При вторинному вагітність не настає, хоча раніше у жінки вже були вагітності.
Окремо існує вроджене, абсолютне, придбане, тимчасове, постійне і відносне безпліддя.
Про види і фактори жіночого безпліддя
Єдиної, загальноприйнятої класифікації безпліддя не існує. Але Всесвітня організація охорони здоров'я виділяє двадцять два фактора жіночого безпліддя (і 16 факторів чоловічого безпліддя). Розглянем причини, чому жінка не може завагітніти. Це:
- двостороння непрохідність маткових труб;
- ендометріоз;
- сексуальна дисфункція;
- вроджені патології та аномалії;
- нерегулярний менструальний цикл і / або проблеми з овуляцією;
- наявність спайкового процесу в малому тазі;
- гиперпролактинемія (підвищений вміст в крові гормону пролактину);
- аменорея з високим рівнем ФСГ (відсутність менструального циклу протягом 6 місяців з високим рівнем фолікулостимулюючого гормону);
- аменорея з рівнем естрогенів в межах норми (естрогени - стероїдні жіночі статеві гормони);
- аменорея з низьким рівнем естрогенів;
- олігоменорея (порушення менструального циклу, інтервал між менструаціями становить 35-40 днів);
- ановуляції при регулярному менструальному циклі (патологічний стан, при якому зріла яйцеклітина не виходить з фолікула);
- придбана патологія шийки матки;
- придбана трубна патологія;
- придбана патологія яєчників;
- туберкульоз;
- пухлина;
- системні захворювання;
- ятрогенні причини (небажані наслідки профілактичних, діагностичних та лікувальних втручань);
- негативний посткоїтальний тест;
- безпліддя неясного походження.
Шість факторів з вищезгаданого списку є найбільш поширеними. Це трубний, матковий, шийний, ендокринний, імунологічний (імунологічне безпліддя) і перитонеальний фактори.
Як правило, безпліддя провокує відразу кілька факторів - від 2 до 5. Найчастішою причиною жіночого безпліддя є трубно-перитонеальне безпліддя (ТПБ). Воно характеризується порушенням функції м'язової тканини фаллопиєвої труби і непрохідністю маткових труб в результаті запальних процесів, утворення спайок і ін. Серед можливих причин ТПБ виділяють захворювання матки запального характеру, перенесення інфекційних захворювань, що передаються статевим шляхом (хламідіоз, кандидоз, генітальний герпес), ускладнені аборти або пологи, проведення операції на органах малого таза.
Діагностика жіночого безпліддя
Для постановки діагнозу «безпліддя» необхідно провести комплексний огляд пацієнтки, попередньо виключивши в парі чоловіче безпліддя.
З цією метою лікар збирає дані анамнезу: виключає розвиток ракових захворювань, туберкульозу, вивчає спосіб життя жінки і її психоемоційний стан. Також репродуктолог оцінює менструальну функцію (регулярність, тривалість критичних днів, хворобливість), особливості статевого життя (кількість сексуальних контактів, контрацепція) і репродуктивної системи. З інструментальних методів дослідження проводиться ультразвукова діагностика органів малого тазу, щитовидної залози і молочних залоз, магнітно-резонансна томографія (при необхідності), кольпоскопія, лапороскопія, гістероскопія, інфекційний скринінг, дослідження гормонального статусу, кольпоцитологія, гістеросальпінгографія та ін.
Після визначення причини або декількох причин безпліддя головним завданням репродуктолога є складання максимально ефективної лікувальної терапії. Мета - відновити репродуктивну функцію. Також необхідно підтримувати жінку, яка зіткнулася з таким непростим діагнозом!
При абсолютному або вродженому безплідді вдаються до методів допоміжної репродукції. Це запліднення in vitro (ЗІВ) і перенесення ембріонів в порожнину матки, сурогатне материнство, донорство яйцеклітин і ін.
Можливо, Вас зацікавлять такі статті:
Читайте Лікування безпліддя
Відчуваєте труднощі із зачаттям або виношуванням малюка? Довіртеся фахівцям клініки ISIDA – зателефонуйте за номерами 0800 60 80 80, +38 (044) 455 88 11 та запишіться на прийом. Або поставте нам своє запитання і ми неодмінно на нього відповімо.
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.