Часи роботи
 • ISIDA Медмістечко
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00 – 17:00
 • ISIDA Оболонь
 • Понеділок, середа - п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Вівторок 8:00-19:00
 • Субота 9:00 – 17:00
 • Неділя 8:00 - 16:00
 • ISIDA Лівобережна
 • Понеділок, вівторок, п'ятниця Тимчасово не працює
 • Середа Тимчасово не працює
 • Четвер 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Печерськ
 • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
 • Субота Тимчасово не працює
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Ужгород
 • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
 • Субота 9:00 – 14:00
 • Неділя Вихідний

Чому не вдається завагітніти – основні причини

Із запитанням «Чому я не можу завагітніти?» варто звернутися до лікаря, якщо зачати дитину не вдається протягом року подружнього життя на тлі цілковитої відмови від будь-яких засобів контрацепції та за умови регулярного статевого життя.

Які ж перешкоди можуть виникати на шляху до бажаної вагітності? Причини безпліддя можуть бути суто фізіологічними, тобто зумовленими станом організму жінки і/або чоловіка. Можливі також психологічні причини безпліддя, а також безпліддя неясного генезу (тобто безпліддя, причину якого не вдається встановити в ході діагностичних заходів), поєднані форми безпліддя. Розгляньмо найпоширеніші причини безпліддя з боку жінок і чоловіків.

Психологічна причина безпліддя

Іноді причиною того, що не вдається завагітніти, є психологічний стан майбутньої матері.

«На жаль, іноді на прийом приходять дівчата, яким у 18 років на прийомі в лікаря довелося почути фразу «У Вас полікістоз (або інша якась проблема), у Вас може не бути дітей. Усі люди різні, одна дівчина почує цю фразу і забуде про неї, а для іншої ніяково сформульоване припущення може стати джерелом хронічного стресу на багато років. І дійсно призвести до безпліддя. Надмірні психологічні навантаження на роботі – ще одна з найпоширеніших причин негативних змін у гормональній системі жінки і, як наслідок, – безпліддя», – каже Быкова Лариса Михайловна, гінеколог-ендокринолог.

У таких випадках із запитанням «Як завагітніти?» треба звернутися не лише до репродуктолога, але й до психолога, який допоможе жінці визначити найбільш сильні джерела хронічного стресу та позбутися їх. Швидше за все, знадобиться також допомога гінеколога-ендокринолога, який допомагає нормалізувати гормональний фон в організмі.

чому не вдається завагітніти?

Гормональні проблеми

Приблизно в 30% випадків причиною безпліддя в жінок є порушення в роботі ендокринної системи. Основним симптомом такого виду безпліддя є стійка відсутність овуляції або її нерегулярність. Інакше кажучи, у жінки через порушення в роботі гормональної системи відбувається збій у дозріванні яйцеклітини та її виході з фолікула. Причиною цього порушення може бути патологія центральної нервової системи, щитоподібної залози та надниркових залоз.

Безпліддя, обумовлене гормональними чинниками, лікується медикаментозно, і в разі правильно встановленої причини гормонального дисбалансу в організмі та безпомилково призначеного лікування має хороший прогноз.

Непрохідність маткових труб

Близько 30-35% випадків тимчасового жіночого безпліддя припадає на так званий трубний фактор – порушення прохідності маткових труб. Причиною виникнення цієї проблеми можуть бути запальні захворювання в малому тазу, ендометріоз, аборти. Непрохідність маткових труб виникає через «склеювання» тканин в трубах (оклюзію). Крім того, змінюються структури, відповідальні за просування яйцеклітини, – в таких випадках існує загроза виникнення позаматкової вагітності.

Ступінь ураження фаллопієвих труб може бути різною, прогноз щодо настання вагітності залежить від вираженості процесу.

Причиною безпліддя може бути матковий фактор

Так зване маткове безпліддя – ще одна відповідь на запитання, чому не вдається завагітніти. Маткові порушення трапляються в 5-10% випадків жіночого безпліддя. Аномальне положення матки, різні пороки її розвитку, аденоміоз, міома матки, патологія шийки матки – ось перелік найчастіших причин так званого маткового фактора безпліддя.

Особливо часто на прийом до гінеколога-репродуктолога зі скаргою «Не можу завагітніти» приходять жінки з міомою матки. У таких випадках доволі часто лікар рекомендує операцію з видалення міомного вузла за допомогою лапароскопічної або гістероскопічної операції. У переважній більшості випадків після грамотно проведеної операції жінка може самостійно завагітніти та виносити малюка.

Особливі причини жіночого безпліддя

Якщо результати проведених досліджень показують, що жінка здорова, а вагітність усе-таки не настає, лікар-репродуктолог може поставити діагноз «безпліддя неясного генезу». У цьому випадку можуть знадобитися подальші дослідження в суміжних фахівців.

консультація репродуктолога

Так, однією з причин безпліддя може бути імунний фактор.

Місцевий матковий імунітет, охороняючи здоров'я матки, зобов'язаний розпізнати та знищити все чужорідне. Однак його зусилля іноді бувають надмірними, що провокує викидень у жінки. Тому, якщо не вдається завагітніти, жінці можуть бути призначені додаткові обстеження, за результатами яких за потреби призначається корекція імунних порушень.

Чоловічий фактор безпліддя

Причиною того, що не вдається завагітніти, може бути і чоловічий фактор. Чоловіче безпліддя легше діагностується, ніж жіноче: достатньо зробити аналіз сперми (спермограму), щоб дати вірну оцінку запліднювальній здатності сперматозоїдів.

Результати лабораторних досліджень покажуть не тільки здатність чоловіка до зачаття дитини, але й наявність у його організмі інфекційних, ендокринологічних, імунних захворювань, генетичних і онкологічних патологій.

Щоб аналіз був інформативним, чоловік повинен готуватися до здачі сперми. Адже чоловіча сім’яна рідина дуже рухлива, її параметри можуть змінюватися навіть залежно від раціону чоловіка, його психологічного стану. За два-три дні до здачі аналізу необхідно відмовитися від фізичних і психічних перевантажень, спиртного, прийому лікарських препаратів, сауни. Спермограму необхідно зробити 2-3 рази з інтервалом 1-2 тижні.

Крім здачі спермограми, чоловікові можуть бути призначені й інші дослідження.

Причини чоловічого безпліддя можуть бути різними. Це:

 • порушення прохідності сім'явивідних проток;

 • хронічні запальні захворювання статевих органів;

 • урогенітальні інфекції;

 • хронічна інтоксикація (шкідливий вплив сполук свинцю і ртуті, алкоголю, куріння тютюну, лікарських і наркотичних засобів, рентгенівського та радіаційного випромінювання);

 • регулярний вплив на організм як надто низьких, так і надто високих температур;

 • зайва вага, стреси, незбалансоване харчування, надмірне вживання кави, недолік фізичної активності, нерегулярне статеве життя.

Поєднані форми безпліддя

Іноді серед причин безпліддя лікарям доводиться називати як чоловічий фактор, так і жіночий. У цьому випадку лікування необхідно проходити подружжю.

Про методи лікування безпліддя в клініці ISIDA Ви можете дізнатися зі статті «Методи лікування» .

Для визначення причини відсутності вагітності в клініці ISIDA розроблена діагностична програма «Планування вагітності при проблемах із зачаттям».

Щоб оптимізувати Ваші фінансові та часові витрати на проходження діагностики причин безпліддя та лікування безпліддя, в клініці ISIDA розроблені комплексні програми. Дізнайтеся про їх вартість і про передбачені ними медичні послуги тут.

Мрієте про дитину? Довірте свою мрію фахівцям клініки ISIDA. Зателефонуйте нам за номерами 0800 60 80 80, +38 (044) 455 88 11 та запишіться на безкоштовну первинну консультацію репродуктолога. Або поставте нам своє запитання онлайн, і ми неодмінно на нього відповімо.

Задайте своє запитання

Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:

0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),

+38-044-455-88-11 (для міжнародних),

через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11

Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.