- Що таке ПМС?
- Що важливо розуміти?
- Причини виникнення ПМС
- Симптоми ПМС
- Що ви можете зробити в домашніх умовах?
- Задайте своє запитання
Якщо ви вирішите пошукати інформацію про ПМС в Google, то з різних джерел дізнаєтеся, що від цього синдрому страждає від 40 до 95% жінок. Тобто, можливо, йому піддаєтесь і ви. Про те, що таке ПМС, докладно розповідає акушер-гінеколог клініки ISIDA.
Що таке ПМС?
Простими словами ПМС ( «Premenstrual tension») - це синдром передменструального напруження, що складається з ряду симптомів. На сьогоднішній день їх налічується близько 150. ПМС характеризується циклічністю, оскільки виникає за 2-12 днів до настання менструації. А з її початком або в перші дні неприємні симптоми зникають.
Що важливо розуміти?
Те, що ПМС - це складний патологічний сімптокомплекс обмінно-ендокринних, вегетативно-судинних і нейропсихічних порушень, в якому відразу поєднується 3-4 виражених симптомів. Тобто ПМС - це не будь-яке погіршення самопочуття напередодні менструації. Агресивність, роздратованість, сонливість, перепади настрою не завжди пов'язані з синдромом передменструального напруження.
У 1994 році в енциклопедії психічних захворювань The Diagnostical and Statistical Manual of Mental Disorders »ПМС був перейменований в ПДМР.
ПДМР розшифровується як пременструальное дисфоричного розлад. Дисфория - це розлад, при якому жінка відчуває пригніченість, необгрунтовану тривогу і дратівливість.
Однак в більшості джерел під ПДМР мається на увазі окрема нозологічна одиниця або важка форма ПМС. ПДМР складається з 11 симптомів - десять психоемоційних і один поведінковий. П'ять з них повинні проявиться в обов'язковому порядку за тиждень до настання критичних днів.
Причини виникнення ПМС
Чому виникає ПМС? Однозначної відповіді на це питання поки немає. Етіологія сімптомкомплекса невідома.
До деякого часу вважалося, що причиною ПМС є порушення рівня стероїдів в жіночому організмі. Зараз більшість вчених і лікарів відкидають цю теорію - роль циклічного тригера виконує не рівень гормонів, а коливання їх вмісту протягом менструального циклу. Серед інших причин виділяють:
- Генетичний фактор (ПМС був у мами, бабусі);
- Дефіцит кальцію, магнію, вітаміну В6 (нестача магнію і вітаміну В6 призводить до порушення синтезу гормонів простагландинів в шлунково-кишковому тракті, мозку, нирках, органах репродуктивної системи);
- Порушення вироблення серотоніну (гормон «гарного настрою»);
- Незбалансований раціон харчування;
- Стресова робота.
Симптоми ПМС
Особливість ПМС полягає в тому, що чітких симптомів, на які могла б спертися жінка, не існує. Загальноприйнята симптоматика включає:
- Дратівливість;
- Агресивність;
- Депресивний настрій;
- Напади голоду;
- Озноб і підвищення температури тіла;
- Почуття спраги;
- Запаморочення, нудота, зміна артеріального тиску;
- М'язові і головні болі;
- Поява висипань перед менструацією;
- Діарея або запори;
- Хворобливість в області грудей;
- Тягнуть болі в попереку або внизу живота;
- Набряклість;
- Зниження працездатності через незначну погіршення зору, пам'яті, уважності, нездатності концентруватися на одній справі і ін.
Ще один важливий момент - загальноприйнятого протоколу або системи лікування ПМС немає. Оскільки симптоматична картина ПМС у різних жінок відрізняється. Усунення дискомфортною симптоматики відбувається на основі бесіди пацієнтки з лікарем-гінекологом. Він може попросити її заповнити спеціальний «тематичний» опитувальник, щоб йому було легше оцінити клінічні прояви синдрому.
Важливо розуміти, що лікування ПМС - найчастіше це комплексна робота лікаря-гінеколога, ендокринолога, гастроентеролога, невропатолога та ін. Фахівців. Усувати симптоми ПМС самостійно я не рекомендую. Це небезпечно і малоефективно.
Що ви можете зробити в домашніх умовах?
- Вводите в раціон харчування свіжі овочі, фрукти, зелень, соки, смузі. Намагайтеся не зловживати жирними, смаженими продуктами і солодощами до початку менструації і під час неї;
- Дотримуйтесь питний режим - 1,5-2 л. теплої води;
- Висипайтеся;
- Намагайтеся обмежитися від стресів;
- Гуляйте на свіжому повітрі.
І пам'ятайте, що ПМС - це не норма, а відхилення від норми.
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.