Виростити хлопчика справжнім чоловіком - завдання непросте, але цілком вирішуване, якщо голова сім'ї не залишається осторонь від виховного процесу. Як стати хорошим батьком для свого сина? Чому, як і коли треба його вчити? І чому це так важливо?
ИНСТИНКТ І ЛЮБОВ
Материнська і батьківська любов за своєю природою різні: материнська - безумовна, всепоглинаюча, батьківська - стимулююча до розвитку, надихаюча. Тато - це якийсь «третій», посланник соціуму. Малюкові з ним дуже цікаво! Тому починати спілкуватися з сином і виховувати його можна з перших днів життя. Такий ранній старт сприяє пробудженню батьківського інстинкту - який, на відміну від материнського, не продиктований самою природою. Для тата дуже важливо бути поруч з дитиною і діяти. На думку американських психологів, любов до малюка народжується лише тоді, коли починаєш щось для нього робити - просте споглядання може наповнити дорослого розчуленням, але близькість, прихильність і любов приносить тільки дієва турбота. Чим раніше батько вступить в контакт з сином, чим більше у нього буде свободи і менше оцінок - тим продуктивніше буде розвиток малюка. Тому мамам дуже важливо дбати про те, щоб голова родини не був відсунутий на периферію виховання, обмежений в своїх правах, щоб його роль не зводилася лише до матеріального забезпечення сім'ї. Насправді у батька чимало важливих функцій!
ТАТУСЕВІ ЗАВДАННЯ
Для чого дитині потрібен батько, які психологічні завдання малюк вирішує з його допомогою?
-
Захист. Дитина сприймає батька як велетня, який може захистити і його, і маму. Ця функція актуальна в різні часові періоди. Спочатку з народження до 3 років, коли тато в грі показує, що навіть в нестандартних ситуаціях він може забезпечити безпеку (підкидає і ловить малюка). А потім в ранньому підлітковому віці, в 11-13 років, коли батько стає синові другом, якому можна розповісти все і почути у відповідь не повчання, а підтримку, пораду.
-
Статева ідентифікація. Те, якої він статі, дитина розуміє, саме спілкуючись з батьком, оцінюючи свою схожість або відмінність з ним. Для хлопчика тато - взірець справжнього чоловіка. Особливо важливий його вплив для дитини 3-6 років, коли малюк поступово відділяється від мами - на цьому етапі важливо залучати його до всіх чоловічих занять: ремонт, машина, рибалка. В 7-10 років син вже може регулярно проводити з татом час в чоловічій компанії - це сприяє самоствердженню хлопчика. У підлітковому ж віці батько підтримує сина, вселяє йому впевненість у собі, незважаючи на неприємні метаморфози із зовнішністю («У мене так само було, це пройде»).
-
Соціальна адаптація. Саме батько заохочує соціальну активність дитини. Можливість пізнавати світ з головною людиною в сім'ї, приймати різні його виклики дуже важлива для дитини. І вона повинна бути на противагу материнській опіці і прагненню створити максимально безпечний простір, адже без ризику, без прориву немає справжнього розвитку. Тато стимулює малюка з самого раннього дитинства - наприклад, пропонуючи самостійно сидіти, стояти. І дитина дуже старається, бачачи в очах батька гордість і захоплення. Ця функція особливо важлива в 5-9 років, коли у хлопчика висока пізнавальна активність, і в передпубертатному віці 9-11 років, коли він нудьгує і часто надмірно захоплюється гаджетами. Батькові важливо стимулювати сина до того, щоб в його житті був спорт і активне хобі.
-
Установка на майбутнє. До підліткового віку діти задають собі два важливих питання: «Чим я буду займатися надалі? Як я це буду робити, наскільки успішно, буду переможцем або спостерігачем?». І ці установки він бере саме у батька - орієнтуючись на його життєвий приклад. Звичайно, активна мама може частково компенсувати це своїми амбіціями, але для хлопчика рольовою моделлю все одно залишається батько.
В МІРУ ЗРОСТАННЯ
Ролі батька на різних етапах розвитку сина дещо відрізняються.
-
До 5-річного віку дитини тато повинен просто знаходитися поруч, бачити, чути, відчувати малюка. Бути одночасно турботливим і сміливим, адже щоб дати синові поштовх до розвитку, забезпечити його успішне «відділення» від мами, потрібні обидві якості.
-
У період, коли малюкові 5-9 років, батько бере активну участь у формуванні його особистості. І тут важливо не перестаратися з критикою - адресована татом, вона сприймається сином дуже гостро (це мама, посваривши, тут же шкодує - з батьком не так). Сформувати у хлопчика впевненість в собі, високу самооцінку - завдання глави сімейства: і підбадьорюючі слова, і критичні зауваження тата син може запам'ятати на все життя.
-
Коли хлопчикові 9-11 років, батько стає для нього другом, регулює його поведінку, вчить шанобливого ставлення до жінок.
-
Коли дитина вступає в підлітковий період, татові відводиться формотворча роль - саме прикладом голови сім'ї визначається, яким чоловіком син виросте, яким батьком стане в майбутньому. Будьте найкращим і переконливим!
Геннадій ГУЦУ, тато чотирьох дітей
У мене двоє синів: Артему 1 рік, а Яну скоро 16. З молодшим мама проводить більше часу, ніж я. Зі старшим спілкуюся на рівних, хоча бувають моменти, коли доводиться йому нагадувати, що він все ще дитина. До речі, з Яном у нас вже загальні чоловічі захоплення, наприклад, мотоцикли. У зв'язку з цим, багато часу проводимо разом - ремонтуємо, фарбуємо. Також вчу сина, як треба спілкуватися з жінками, а ще пояснюю, чому важливою є гарна освіту і вміння заробляти гроші. Влітку допомагаю Яну влаштуватися на роботу, щоб він міг сам заробити гроші, які потім має право витрачати на свій розсуд. Син уже готовий до дорослого життя і розуміє, що з часом його будуть оцінювати не тільки по зовнішності і статусу, а й за знаннями.
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.