- У чому суть методики ЕКЗ + ICSI
- Кому рекомендовано ICSI
- ICSI при важких формах чоловічого безпліддя
- Етапи ЕКЗ з ІКСІ
- Ефективність програми ЕКЗ + ICSI
- Командна робота
- Методика ICSI в надійних руках
Термін ICSI (ІКСІ) є абревіатурою слів IntraCytoplasmic Sperm Injection, в дослівному перекладі це звучить як «ін'єкція сперматозоїдів у цитоплазму яйцеклітини». ICSI здебільшого використовується при складних випадках чоловічого безпліддя.
У чому суть методики ЕКЗ + ICSI
Для успішного запліднення яйцеклітини, імплантації ембріона в слизову матки та подальшого розвитку вагітності необхідно, щоб в 1 мл сперми чоловіка містилося близько 20 млн сперматозоїдів. Не менше третини з них повинні мати гарну рухливість і не нести в собі генетичних ризиків. Що менше рухливих сперматозоїдів у чоловічій спермі, то нижча ймовірність запліднення яйцеклітини. Наявність же генетичних ризиків, які несуть у собі сперматозоїди, може призвести до того, що в дію вступить закон природного відбору – і заплідненій недостатньо здоровим сперматозоїдом яйцеклітині буде «відмовлено» жіночим організмом в імплантації в матку. Тобто вагітність не настане.
Для запліднення яйцеклітини з допомогою методу ICSI використовується один-єдиний, спеціально відібраний сперматозоїд, який під мікроскопом і за допомогою спеціального приладу – мікроманіпулятора, що перетворює рухи рук лікаря на мікрорухи інструментів, вводиться безпосередньо в яйцеклітину. Імовірність запліднення в цьому випадку дуже велика, залежно від віку жінки та якості яйцеклітини – 85 % і вище. Для порівняння: ймовірність природного зачаття в одному менструальному циклі в здорового подружжя у разі повної відмови від контрацептивів – близько 20 %.
На п'яту добу кращий із наявних у розпорядженні лікаря ембріон, який досяг стадії бластоцисти, вводиться в організм майбутньої мами. Приблизно через 12-14 днів за допомогою контролю рівня хоріонічного гормону людини (ХГЛ) у крові жінки діагностується вагітність. Подальший перебіг вагітності та пологи нічим не відрізняються від тих, що після звичайного зачаття.
Кому рекомендовано ICSI
Основним показанням до використання ЕКЗ з ICSI є такі фактори:
-
низька запліднююча здатність сперми (значне зниження в спермі кількості сперматозоїдів або їх рухливості; високий рівень патологічних сперматозоїдів; наявність у спермі антиспермальних антитіл тощо);
-
повна або майже повна відсутність в еякуляті рухливих і морфологічно здорових сперматозоїдів. Такі стани відносно недавно вважалися абсолютним показанням до проведення ЕКЗ із донорською спермою;
-
вікові зміни в яйцеклітинах, що іноді виникають у жінок після сорока років. У результаті цих змін оболонка яйцеклітини стає більш щільною, і запліднення, навіть із дуже хорошими показниками сперми, стає неможливим – сперматозоїд не може проникнути під щільну оболонку;
-
кілька невдалих спроб класичного ЕКЗ.
ICSI при важких формах чоловічого безпліддя
Найчастішим показанням до використання методу ЕКЗ + ICSI є важкі форми чоловічого безпліддя, що донедавна унеможливлювали батьківство для чоловіка і були показанням до використання донорської сперми. Однак використання донорської сперми не для всіх чоловіків є прийнятним способом подолання безпліддя, тому поява методу ІКСІ стала дуже хорошим рішенням доволі великої проблеми.
ЕКЗ + ICSI застосовується при багатьох захворюваннях чоловічої репродуктивної системи, найчастішими з яких є:
-
ретроградна еякуляція – стан, за якого сперматозоїди потрапляють не в сім’яну рідину, а в сечовий міхур. У цьому випадку лікарі знаходять придатні до запліднення сперматозоїди в сечі, обробляють спеціальним чином, відбирають найкращий і вводять його під мікроскопом під оболонку яйцеклітини;
-
азооспермія – повна відсутність у спермі чоловіка здорових сперматозоїдів. У цьому випадку виходом із ситуації може бути біопсія або пункція яєчка з подальшим введенням витягнутого сперматозоїда під оболонку яйцеклітини;
-
тяжка форма олігозооспермії – стан, за якого в спермі чоловіка виявляється недостатня (менше 10 млн в 1 мл) кількість рухомих і морфологічно здорових сперматозоїдів;
-
АСАТ – вміст у спермі антиспермальних антитіл.
Крім перерахованих вище захворювань, існує ще ціла низка проблем із чоловічим репродуктивним здоров'ям, діагностику яких, а також пошук найефективніших методів лікування необхідно довірити професіоналам, результати роботи яких переконливо доводять їхню компетентність у вирішенні подібних проблем.
Етапи ЕКЗ з ІКСІ
Перед проведенням ЕКЗ з ІКСІ подружжю, яке мріє про дітей, необхідно зробити кілька кроків.
Перший крок – спільний візит до репродуктолога. Метод ICSI, як ми вже зазначали, рекомендується тільки при тяжких формах чоловічого безпліддя. Щоб переконатися в тому, що це дійсно необхідно, лікар повинен зібрати анамнез. Чоловічий фактор безпліддя зустрічається приблизно в 40% випадків відсутності в сім'ї дітей, близько 60% припадають на жіночі форми безпліддя. Щоб визначитися з подальшою тактикою лікування безпліддя, перший візит до репродуктолога необхідно зробити і чоловікові, і жінці.
Другий крок – обстеження. Після збору анамнезу про перенесені раніше і наявні зараз інфекційні або системні захворювання, про результати минулих обстежень, особливості ерекції й еякуляції, чоловікові обов'язково призначать здачу сперми на аналіз, аналіз групи крові, аналіз на інфекції, що передаються статевим шляхом, флюорограму. Крім того, може бути призначено каріотипування (хромосомний паспорт).
Діагностика стану жіночого репродуктивного здоров'я – більш складне завдання, адже функції жіночого організму з цього погляду більш складні. Причиною відсутності бажаної вагітності жінки може бути:
- жіноче імунне безпліддя;
- маткове безпліддя;
- аномалії розвитку матки;
- маткове безпліддя як наслідок хвороб;
- трубне жіноче безпліддя;
- ендокринне жіноче безпліддя;
- жіноче безпліддя неясного генезу;
- психологічне безпліддя.
Третій крок – підготовка чоловічого та жіночого організму до майбутнього зачаття. Жінці необхідно пройти програму гормональної стимуляції овуляції з метою отримання кількох яйцеклітин у найближчому менструальному циклі. Чоловікові треба здати сперму, з якої після спеціальної обробки буде виділено найбільш придатний до запліднення сперматозоїд.
Четвертий крок – проведення ICSI, тобто введення сперматозоїда в цитоплазму яйцеклітини.
П'ятий крок – перенесення ембріона в організм майбутньої мами.
Шостий крок – діагностика вагітності.
Ефективність програми ЕКЗ + ICSI
Ефективність програми ЕКЗ + ICSI знаходиться в прямій залежності від кількох чинників: правильно поставленого аналізу, майстерності репродуктологів та ембріологів, які проводять діагностику, готують чоловіка і жінку до ICSI, проводять маніпуляцію із введенням сперматозоїда в яйцеклітину, переносять запліднену яйцеклітину в організм майбутньої мами. Не треба також забувати, що метод ICSI застосовується в доволі складних випадках сімейного безпліддя, іноді ситуація ускладнюється неправильно поставленим раніше діагнозом, невірним лікуванням, безліччю невдалих спроб проведення класичного ЕКЗ. Однак у клініці ISIDA ефективність програми ЕКЗ + ICSI для жінок до 35 років становить 49%.
Це стало можливим завдяки особистому прагненню кожного з лікарів клініки ISIDA до професійного вдосконалення. А також завдяки загальній політиці клініки, спрямованій на неухильне підвищення кваліфікації лікарів, і злагодженій командній роботі всіх лікарів клініки ISIDA, починаючи від моменту проведення діагностичних заходів.
Командна робота
Клініка ISIDA має 25-річний досвід роботи в лікуванні безпліддя, фахівці клініки володіють усіма сучасними репродуктивними методиками, в їхньому розпорядженні – обладнання від кращих європейських виробників. Усе це дало можливість подарувати щастя батьківства тисячам сімей – у клініці ISIDA народилися понад 20 000 малюків. Поява на світ частини з них стала можливою завдяки застосуванню найсучасніших репродуктивних методик, наявності в клініці ISIDA сучасного обладнання і, зрештою, завдяки турботливим і високопрофесійним рукам репродуктологів, біологів, ембріологів клініки.
«Усі лікарі клініки ISIDA є професіоналами дуже високого рівня, які націлені на постійне підвищення рівня своєї кваліфікації, освоєння нових репродуктивних методик, – каже Малюта Ольга Володимирівна, біолог. – Благо, що в нашій клініці лікарі мають усі умови для професійного зростання. У цьому сенсі (втім, як і в багатьох інших) клініка ISIDA нічим не поступається провідним європейським клінікам, у яких на навчання власних фахівців виділяють чимало часових і фінансових ресурсів. Участь у вітчизняних і зарубіжних семінарах, конгресах, симпозіумах, стажування в провідних клініках світу, що спеціалізуються на репродуктивних технологіях – все це в результаті дає нам можливість надавати своїм пацієнтам високорезультативні медичні послуги».
Методика ICSI – в надійних руках
Методика ICSI – це надзвичайно відповідальна, скрупульозна, філігранна робота фахівця, який закоханий у свою роботу і прагне щодня дарувати людям радість втілення своєї мрії в життя. Хто ж вони, люди, які працюють інколи на межі дива? Це: Кременська Юлія Валеріївна – кандидат біологічних наук PhD, яка захистила свою міжнародну дисертацію в Токійському Університеті (Японія). Вона – автор низки наукових публікацій у рейтингових міжнародних журналах (PubMed).
Юлія Кременська працювала науковим співробітником у провідних лабораторіях світу (Токійський Університет, Японія; Агентство Технологій, Науки та Досліджень, A * STAR, Сінгапур); очолювала цитогенетичну лабораторію в клініці репродуктивних технологій (2006-2010) із впровадженням в практику сучасних методів преімплантаційної та пренатальної молекулярної діагностики.
Улаєва Євгенія Григорівна – лікар лаборант-генетик, лікар-ендокринолог (чоловічий фактор безпліддя), має 15-річний досвід роботи, володіє численними сертифікатами з андрології, ембріології, УЗ-діагностики. Євгенія Улаєва має першу кваліфікаційну категорію, є членом ESHRE, УАРМ.
Гончарова Наталія Олександрівна – лікар лаборант-генетик із 13-річним стажем роботи, має другу кваліфікаційну категорію, є членом ESHRE, УАРM.
Короткевич Наталія Валеріївна – біолог, кандидат біологічних наук, стаж роботи за фахом – 9 років. Наталя Короткевич є співавтором близько 40 наукових публікацій, із 2009 року є членом FEBS.
Малюта Ольга Володимирівна – біолог, 8 років досвіду роботи науковим співробітником в українських і польських наукових інститутах. Автор 13 наукових робіт у галузі молекулярної біології та генетики, має досвід відкриття й оптимізації лабораторії молекулярно-генетичної діагностики. З 2010 року член FEBS.
Захарова Ірина Анатоліївна – біолог, лаборант-генетик, має 13-річний досвід роботи, є членом Української спілки ембріологів.
Довірте своє щастя професіоналам: зателефонуйте за номерами 0 800 60 80 80 + 38 (044) 455 88 11 та запишіться на прийом до лікаря, який допоможе вам реалізувати свою мрію.
Щасливого Вам материнства!