ЕКЗ (екстракорпоральне запліднення) - це метод, який у всьому світі вважається основним для лікування як жіночого, так і чоловічого фактора безпліддя. Першою дитиною «з пробірки», яка народилася в 1978 році, стала британська дівчинка Луїза Браун. За минулі десятиліття методика, застосована біологом Робертом Едвардсом і гінекологом Патріком Стептоу, значно удосконалилася. Сучасні методики екстракорпорального запліднення – це незрівнянно більші можливості.
Що таке ЕКЗ - екстракорпоральне запліднення
Класичний варіант екстракорпорального запліднення полягає ось у чому: з метою отримання кількох яйцеклітин жінці призначається стимуляція овуляції. Про те, як це робиться, Ви можете дізнатися, прочитавши статтю «Індукція овуляції». Потім отримані яйцеклітини в лабораторних умовах запліднюють сперматозоїдами майбутнього батька. Ембріологи, зафіксувавши запліднення, передають ембріон репродуктологам, які переносять його в порожнину матки, де він, якщо все йде добре, імплантується в її слизову і продовжує свій природний розвиток. Перенесення здійснюється зазвичай на 5-ту добу після запліднення.
Подальший перебіг вагітності нічим не відрізняється від природного. Застосування методу екстракорпорального запліднення жодним чином не позначається і на пологах: коли вагітність багатоплідна, лікар, оцінивши ризики, може призначити кесарів розтин, але показання до цього такі ж, як і при багатоплідній вагітності, що настала природним шляхом.
У деяких випадках класичний варіант ЕКЗ не призводить до бажаної вагітності. І на допомогу приходять складніші методики екстракорпорального запліднення.
Кому рекомендовано ЕКЗ
Екстракорпоральне запліднення ефективне за будь-яких форм безпліддя. А іноді (наприклад, за відсутності у жінки маткових труб або їх непрохідності, а також при важких формах чоловічого безпліддя) ЕКЗ є єдиною можливістю для сімейної пари народити дитину.
ЕКЗ при жіночому факторі безпліддя
При жіночому факторі безпліддя розрізняють абсолютні показання до проведення ЕКЗ (відсутність маткових труб або їх непрохідність), а також непрямі показники, наприклад, відсутність бажаного результату при використанні інших допоміжних репродуктивних технологій – методу індукції овуляції або внутрішньоматкової інсемінації, наприклад.
До заздалегідь запланованого ЕКЗ може також вдатися жінка, якщо вона хоче відкласти вагітність, присвятивши певну кількість років творчій самореалізації, кар'єрному зростанню тощо. У цьому випадку може бути використана кріоконсервація яйцеклітин або ембріонів. Кріоконсервація яйцеклітин і сперматозоїдів показана також у випадках, якщо чоловікові або жінці належить пройти через лікування хіміо- або радіотерапією, а також у деяких інших випадках.
ЕКЗ при чоловічому факторі безпліддя
У разі, якщо діагностичні дослідження показують порушення еякуляції, а також якщо дані спермограми свідчать про те, що сперматозоїди не володіють достатнім для запліднення рівнем рухливості, лікар-репродуктолог може рекомендувати більш складні й ефективні при чоловічому факторі безпліддя види ЕКЗ. Наприклад:
ICSI – мікроманіпуляційний метод, що застосовується при певних формах чоловічого безпліддя. Цей метод допомагає подолати всі бар'єри яйцеклітини і ввести сперматозоїд безпосередньо в цитоплазму яйцеклітини.
ТESA, MESA – методи, що застосовуються у випадках, якщо спермограма показує повну відсутність в еякуляті сперматозоїдів, здатних запліднити яйцеклітину. У цьому випадку за допомогою пункції (маніпуляція проводиться під наркозом) сперматозоїд витягується з яєчок або придатків, обробляється в лабораторних умовах і вводиться в яйцеклітину. Цей метод успішно застосовується в тих випадках, які відносно недавно вважалися абсолютним показанням до використання донорської сперми. Зараз завдяки методам ТESA і MESA подружжя отримало можливість народити рідну як для жінки, так і для чоловіка дитину.
Тому, щоб визначити доцільність ЕКЗ, а також рекомендувати найефективніший для конкретного випадку вид цього методу, лікар-репродуктолог обов'язково призначає низку досліджень, які треба пройти як жінці, так і чоловікові. Адже причиною сімейного безпліддя може бути як жіночий, так і чоловічий фактор (співвідношення приблизно однакове).
Як відбувається лікування методом ЕКЗ
Екстракорпоральне запліднення – це метод, що складається з кількох етапів. У разі, якщо показанням до проведення ЕКЗ є тільки жіночий фактор безпліддя і не потрібне проведення вищеописаних методів ICSI, ТESA, MESA або використання своїх, раніше заморожених, яйцеклітин або яйцеклітин донора, то етапи ЕКЗ такі:
Перший етап ЕКЗ – підготовка організму жінки до гормональної стимуляції та стимуляція яєчників. Між 19-м і 23-м днем менструального циклу майбутній мамі вводиться препарат, що готує організм до гормональної стимуляції. Потім під контролем УЗД і контролем гормонального статусу організму відбувається стимуляція зростання фолікулів. Це робиться з метою отримання не однієї, як це зазвичай буває в природному циклі, а кількох яйцеклітин, придатних до запліднення.
Другий етап ЕКЗ – пункція фолікулів. Коли УЗД показує, що фолікули досягли необхідних розмірів, проводиться їх пункція. Для цього жінці зовсім не треба перебувати на стаціонарі – на всю процедуру, від моменту приходу до клініки і до завершення операції, жінці необхідно виділити кілька годин.
Третій етап ЕКЗ – запліднення отриманих у результаті пункції яйцеклітин. Ця маніпуляція проходить під контролем досвідчених лікарів-ембріологів клініки ISIDA в спеціальному інкубаторі з живильним середовищем. На п'яту добу після підтвердження факту запліднення здійснюється перенесення ембріонів в жіночий організм.
Четвертий етап ЕКЗ – перенесення ембріонів. Ця операція виконується під контролем УЗД за допомогою тонкого гнучкого катетера і є абсолютно безболісною. Після перенесення ембріона жінці призначають препарати, що допомагають створити для ембріона найсприятливіші умови для подальшого розвитку.
П'ятий етап ЕКЗ – діагностика вагітності. Найімовірнішим методом діагностики вагітності на ранніх термінах є метод ХГЛ – аналіз крові на хоріонічний гонадотропін людини. За рівнем цього гормону з дуже високим ступенем ймовірності вагітність можна підтвердити вже на 12-ту добу після перенесення ембріона. З цією метою на 12-14 добу майбутній мамі необхідно прийти в клініку та здати кров на аналіз.
Лікарі клініки ISIDA роблять усе можливе, аби звести до мінімуму ризики програми ЕКЗ. Синдром гіперстимуляції, багатоплідна або позаматкова вагітність – усі можливі ускладнення вагітності після проведення ЕКЗ знаходяться під контролем досвідчених фахівців, які мають великий досвід роботи.
У разі, якщо вагітність після перенесення ембріонів не настала, не треба впадати у відчай. Після першої спроби ЕКЗ у клініці ISIDA, за погодженням із подружжям, залишаються заморожені найбезпечнішим з усіх наявних методів заморозки – методом вітрифікації, ембріони. Їх використання під час наступних спроб ЕКЗ дає змогу уникнути в протоколі проведення ЕКЗ стимуляції яєчників і мінімізувати таким чином навантаження на жіночий організм.
Які обстеження необхідні перед ЕКЗ
Перед проведенням ЕКЗ жінці необхідно пройти певні обстеження, перелік яких залежить від наявності раніше проведених діагностичних заходів. У клініці ISIDA необхідні обстеження можна зробити, уклавши договір на обслуговування в рамках пакета «Обстеження перед ДРТ для жінки». Або, якщо жінка раніше проходила якісь обстеження і вони не втратили ще своєї актуальності, перелік обстежень може бути зменшений (у цьому випадку в клініці ISIDA подружжю пропонують пакети «Обстеження перед ДРТ мінімальне»).
Докладніше про методи обстеження та підготовку до них ви можете прочитати в статтях Програма «Обстеження перед ДРТ для жінок» і «Обстеження перед ДРТ для чоловіків».
Ефективність ЕКЗ
Клініка ISIDA має 25-річний досвід лікування безпліддя, результативність лікування (загалом з урахуванням усіх методик ДРТ) становить 46 %. Це дуже високий, дійсно європейський рівень ефективності, який демонструють не всі українські клініки. Протягом 25 років роботи після проведення методик ДРТ в ISIDA народилося понад 20 000 малюків.
Такі високі показники роботи стали можливими завдяки високому рівню професіоналізму всіх лікарів клініки ISIDA. Репродуктологи, ембріологи, біологи, андрологи клініки ISIDA регулярно проходять стажування в провідних клініках світу, беруть участь у роботі міжнародних конгресів і симпозіумів із репродуктології. Результатом поїздок лікарів клініки ISIDA за кордон, їхня участь у майстер-класах із роботи з яйцеклітинами, сперматозоїдами і ембріонами нерідко стає впровадження нової передової методики ЕКЗ.
Наприклад, передімплантаційна генетична діагностика (PGD) або передімплантаційний генетичний скрінинг, що застосовуються в рамках програми з екстракорпорального запліднення, дають можливість діагностувати генетичні та/або хромосомні патології ембріона ще до його імплантації в порожнину матки.
Ця методика дає змогу не лише підвищити результативність проведення ЕКЗ, а й знизити ризики появи на світ дітей із важкими генетичними захворюваннями. Справа в тому, що при екстракорпоральному заплідненні вагітність настає приблизно в третині випадків, і однією з причин невдачі може бути «відмова»матки в імплантації ембріона, який несе в собі генетичні ризики. Ця «система захисту» передбачена природою, подолати її неможливо, та й навряд чи потрібно.
Величезне значення для ефективності проведення ЕКЗ має також рівень точності діагностичних заходів. Клініка ISIDA регулярно проходить зовнішнє тестування якості роботи своїх діагностичних і ембріологічних лабораторій у провідних європейських клініках, що спеціалізуються на лікуванні безпліддя. Так, рівень роботи фахівців, які роблять спермограму, в 2017 році був підтверджений клінікою при Вестфальському університеті ім. Вільгельма (м. Мюнстер, Німеччина). Ця клініка – одна з найбільш шанованих медичних установ Європи. Оцінки, виставлені її експертами в процесі зовнішнього тестування, мають дуже велику вагу.
Буклет "Рекомендації учасникам програм ДРТ" в формате PDF:
Запис на прийом до лікаря
Якщо Ви відчуваєте труднощі з зачаттям дитини, станьте на один крок ближчими до здійснення своєї мрії про материнство – зателефонуйте до клініки ISIDA, запишіться на первинний прийом до лікаря-репродуктолога:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
або заповніть заявку на сайті.
Також можливо задати своє запитання щодо методу екстракорпорального запліднення (ЕКЗ) на спеціально створеній для цього сторінці.
Ціна ЕКЗ
Ціни на ЕКЗ дивіться у розділі: Програми лікування безпліддя ≡ Комплексні пакети.