- Що таке РШМ?
- Чому ж РШМ розвивається?
- Група ризику
- Профілактика та методи діагностики
- Задайте своє запитання
Рак шийки матки (РШМ) є одним із найбільш розповсюджених онкологічних захворювань серед жіночого населення. За даними Всеукраїнської організації охорони здоров'я (ВООЗ), щороку від РШМ вмирає близько 270 тис. жінок. Що необхідно знати про рак шийки матки та як вберегти себе від цього захворювання, розповідає у матеріалі акушер гінеколог клініки ISIDA.
Що таке РШМ?
Рак шийки матки – це серйозне гінекологічне захворювання, яке займає друге місце у світі серед усіх злоякісних новоутворень жіночої статевої системи. П’яте місце – серед усіх онкологічних захворювань. Щороку у світі діагностується близько 530 тис. нових випадків раку шийки матки, серед них – понад 5 тис. в Україні.
Чому ж РШМ розвивається?
Причиною є інфекція, яка передається статевим шляхом. Її збудником є вірус папіломи людини (ВПЛ). 70% випадків РШМ викликано двома видами вірусу папіломи людини – 16 і 18. Переважна більшість жінок інфікуються ВПЛ після початку статевого життя.
Вірус пошкоджує клітину, із якої утворюється злоякісна пухлина. Відбувається це лише тоді, коли пошкоджена клітина починає безконтрольно ділитися – ВПЛ вбудовується в хромосомний апарат клітини. До цього клітина може перебувати в організмі жінки декілька років, жодним чином не сигналізуючи про своє існування.
Жінка може бути носієм ВПЛ, але вірус не завжди миттєво трансформується у рак шийки матки. Все залежить від роботи імунної системи. Вона може «видалити» вірус із організму (самоелімінація). Однак із роками ймовірність самостійного видалення ВПЛ серйозно знижується. Це означає, що вірус залишається в організмі, а опісля стає причиною розвитку передракових захворювань, які можуть трансформуватися у рак шийки матки.
Група ризику
Вірус папіломи людини – не єдина причина, яка сприяє розвитку раку шийки матки.
У групі ризику РШМ знаходяться жінки, які:
- рано почали вести статеве життя;
- часто змінюють сексуальних партнерів;
- страждають хронічними запальними захворюваннями шийки матки (послаблюють роботу імунної системи);
- мали велику кількість вагітностей або абортів;
- палять.
Однак цим вірусом можна інфікуватися повторно, вже після того, як відбулася самоелімінація. Що стосується симптомів РШМ, то спочатку захворювання може розвиватися безсимптомно. Опісля тривожними симптомами є:
- кровотеча після завершення статевого акту;
- кровотеча у проміжку між менструаціями;
- кров’янисті, водянисті виділення або кровотечі у жінок після настання менструальної паузи.
Профілактика та методи діагностики
Найкращий спосіб захиститися від раку – не ігнорувати профілактичні методи. Я рекомендую жінкам щорічно проходити цитологічне обстеження. Перший візит до лікаря має відбутися через 3 роки після початку статевого життя, але не пізніше 21 року.
Також існує вакцина проти вірусу папіломи людини. Вона попереджає більше 95% інфекцій, викликаних ВПЛ 16 та 18. ВООЗ рекомендує проводити вакцинацію дівчаткам у віці від 9 до 13 років.
Який метод обстеження використовує лікар-гінеколог, коли ви приходите до нього на прийом?
- ПАП-тест (цитологія, мазок) – допомагає виявити клінічні зміни епітелію шийки матки, які можуть посприяти розвитку раку, і своєчасно розпочати процес лікування;
- кольпоскопія – огляд шийки матки та вагінальних стінок з використанням кольпоскопа. Кольпоскоп – це спеціальний оптичний прилад, який є по-суті адаптованим для цього обстеження мікроскопом;
- бактеріоскопічне дослідження – біоматеріал для дослідження береться не раніше, ніж на 5-ий день циклу і не пізніше, ніж за 5 днів до початку менструації;
- обстеження на вірус папіломи людини з генотипуванням.
За три дні до проведення гінекологічного обстеження необхідно припинити статеві контакти, інтравагінальне введення препаратів та спринцювання.
Якщо цього року ви ще не відвідали лікаря-гінеколога, чекаємо Вас на прийом!
Виникли запитання? Зателефонуйте за номерами 0 800 60 80 80, +38 (044) 455 88 11 і ми охоче відповімо на них. Або поставте своє запитання за допомогою спеціальної форми – у виринаючому вікні під час відвідування нашого сайту.
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.