Часи роботи
  • ISIDA Медмістечко
  • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
  • Субота 9:00 – 18:00
  • Неділя 9:00 – 17:00
  • ISIDA Оболонь
  • Понеділок, середа - п'ятниця 8:00 – 18:00
  • Вівторок 8:00-19:00
  • Субота 9:00 – 17:00
  • Неділя Вихідний
  • ISIDA Лівобережна
  • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
  • Субота 9:00 – 18:00
  • Неділя 9:00 – 17:00
  • ISIDA Печерськ - Відділення тимчасово не працює
  • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
  • Субота Тимчасово не працює
  • Неділя Тимчасово не працює
  • ISIDA Ужгород
  • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
  • Субота 9:00 – 14:00
  • Неділя Вихідний

Проблема геморою у вагітних

Доволі часто жінок під час вагітності непокоїть делікатна проблема – геморой. Це стає причиною того, що більшість воліє мовчати про недугу, а діагноз виявляється справжнім випробуванням. Саме делікатність питання змушує багатьох жінок не звертатися до лікаря, дослухатися до не завжди ефективних та безпечних порад знайомих, а найчастіше залишатися з ситуацією сам на сам. Але, як то кажуть, хто попереджений, той озброєний. Вивчивши деякі аспекти такого стану, причини виникнення, перебіг і способи лікування, можна уникнути ускладнень і зменшити негативні наслідки під час вагітності, у післяпологовому періоді та у період грудного вигодовування.

Геморой нерідко виникає у ІІ-ІІІ триместрах вагітності, але найчастіше ускладнює післяпологовий період і період грудного вигодовування.

Власне, геморой, як і низка інших захворювань, пов'язаних із силами гравітації, – це своєрідна розплата людини за прямоходіння. Діставши від еволюції таку перевагу, ми отримали водночас і варикозну хворобу, і, зокрема, цю підступну недугу.

У цій статті ми розглянемо особливості перебігу такої хвороби, як геморой, у вагітних жінок.

То чим пояснюється поява такої хвороби у вагітних? Річ у тім, що внаслідок підвищення внутрішньочеревного тиску і безпосереднього тиску матки, яка збільшується, відбувається застій крові у венах малого таза. З ростом плода матка займає дедалі більше місця в черевній порожнині майбутньої мами. Деякі рухомі органи – печінка, шлунок, петлі тонкої та товстої кишок – зміщуються вгору. А от пряма кишка, з огляду на її анатомічну особливість, – це орган, який не може посунутися. Унаслідок стискання маткою в кишці відбувається компресія венозних судин і, як результат, – застій крові та збільшення гемороїдальних вузлів.

У період родової діяльності, коли голова новонародженого проходить через малий таз, порушується венозний відтік, сфінктер заднього проходу розкривається, внаслідок чого гемороїдальні вузли набухають і стають напруженими. Простежується повнокров'я та застій крові, що може призвести до тромбозу гемороїдальних вузлів (одне з ускладнень – аноректальний тромбоз) або кровотечі з гемороїдальних вузлів (частіше внутрішніх). Після пологів сфінктер заднього проходу поступово скорочується, внутрішні вузли зменшуються й навіть іноді вправляються самостійно. Але буває, що процес реабілітації затягується, і жінка ще тривалий час після пологів відчуває дискомфорт, пов'язаний із наявністю геморою.

Профілактику геморою і його ускладнень у вагітних умовно можна поділити на періоди:

Проблема геморою у вагітних

  • планування вагітності;
  • перебіг вагітності;
  • підготовка до пологів;
  • ранній післяпологовий період;
  • період лактації.

У профілактиці виникнення геморою допоможуть деякі прості поради:

  • Нижня білизна має бути бавовняною, м'якою, слід уникати носіння стрингів.
  • У профілактиці та лікуванні варикозного розширення вен нижніх кінцівок позитивний ефект дає носіння компресійної та госпітальної білизни.
  • Під час загострення перебігу хвороби не варто займатися на велотренажерах, слід обмежити фізичні навантаження, особливо пов'язані з підняттям великої ваги. Проте важливо пам'ятати, що басейн, фітнес, різні види динамічних вправ і йога, навпаки, оздоровлюють жінку й використовуються для профілактики закрепів і запобігання геморою.

Найголовніший ворог жінки і «союзник» геморою – це закреп, який часто виникає через фізіологічні особливості організму вагітної жінки.

Ось прості, а головне – безпечні рекомендації для нормалізації випорожнення та профілактики закрепів:

  • свіжі буряковий, картопляний, абрикосовий, айвовий і сливовий соки стимулюють моторику кишечника і мають м'яку послаблюючу дію;
  • випита вранці натщесерце склянка води зі столовою ложкою меду (за відсутності алергії на мед і продукти бджільництва) не лише додасть енергії, а й допоможе уникнути закрепу.

Пропонуємо рецепт каші від закрепів

Проблема геморою у вагітних

Змішати 2 столові ложки вівсянки або пшениці (можна обрати будь-яку крупу грубого помелу, але для більшої користі їх краще вживати в певній послідовності); - 2 ст. ложки дрібно нарізаних сухофруктів; - 2 ст. ложки насіння льону; - 2 ст. ложки будь-яких перемелених горіхів (крім арахісу). Усі інгредієнти залити водою і, попередньо перемішавши, залишити на ніч настоюватися. Вранці злити воду, додати кефір, кисле молоко або будь-який йогурт.

Варто зазначити, що вагітним жінкам рекомендовано пити нежирний кефір або живий йогурт. Особливо корисно додати до раціону йогурт домашнього приготування (з використанням йогуртниць і заквасок живих культур). Тим, хто полюбляє молоко, необхідно знати, що цей продукт зумовлює процеси бродіння в кишечнику й може спровокувати закреп. Не забувайте, що деякі продукти, як-от міцний чай, варені яйця, рис, також можуть спричиняти закрепи, тому їх уживання варто звести до мінімуму.

Нині з'явилася велика кількість натуральних заквасок, які майбутній мамі буде корисно вживати і для профілактики закрепів, і для поліпшення процесів травлення у дитини. Обмеженням для приймання пробіотиків є лише індивідуальна непереносимість молока та молочних продуктів.

До групи дозволених під час вагітності препаратів для профілактики закрепів і полегшення дефекації належать також фармацевтичні продукти на основі макроголу та лактулози.

Для місцевого лікування можна рекомендувати препарати рослинного походження, наприклад, ректальні супозиторії «Натальсід», до складу яких входить Na альгінат, отриманий із бурих морських водоростей. Позитивний ефект у лікуванні геморою дає застосування сидячих ванночок (не гарячих!) і мікроклізм із відваром трав (ромашка, календула, кора дуба тощо).

Однак необхідно пам'ятати, що геморой, який виник під час вагітності, – це завжди особливий випадок. Жінка «при надії» має бути максимально обережною у застосуванні лікарських препаратів. Існують обмеження щодо вживання цілої низки ліків, а деякі можна застосовувати лише під наглядом фахівця. Чимало препаратів мають додаткові «приставки» в назві («ультра», «форте», «адванс» тощо) і, як наслідок, додаткові компоненти у своєму складі, можливо протипоказані в акушерсько-гінекологічній практиці, в період лактації та грудного вигодовування.

Полегшення стану, а іноді й ремісії захворювання можна досягти, якщо виконувати всі рекомендації фахівця, а не відкладати лікування. Але слід пам'ятати найголовніше: під час вагітності та грудного вигодовування не можна займатися самолікуванням. Часом навіть найбезпечніший на перший погляд препарат може спричинити індивідуальну непереносимість.

Але передчасно непокоїтися не варто: оперативне втручання – не завжди єдине можливе вирішення цієї проблеми. Навпаки, профілактика та вчасне лікування цього захворювання на ранніх етапах вельми ефективні. Проблема є доволі поширеною, і не можна на неї заплющувати очі.

Деякі жінки вважають цей стан тимчасовим і не вартим уваги, але таке твердження хибне. Потрібно пам'ятати про небезпеку самолікування та супутні ризики. Найкращим виходом у цій ситуації стане кваліфікована допомога лікаря в комплексі з оглядом і обстеженням. Індивідуальне призначення правильного лікування з урахуванням особливостей жінки, вирішення проблеми спільно з лікарем допоможе мінімізувати ускладнення й полегшить стан вагітної.

Бажаємо Вам здоров'я! Нехай Ваша вагітність не матиме таких неприємних моментів. Щастя Вам і Вашим близьким!

Задайте своє запитання

Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:

0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),

+38-044-455-88-11 (для міжнародних),

через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11

Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.

Пологовий, у якому безпечно: ISIDA Медмістечко