- Хірургічне лікування раку молочної залози
- Сьогодні широко застосовуються такі операції на грудних залозах:
- Променева терапія
- Системна хіміотерапія раку молочної залози
- Гормональна терапія раку молочної залози
На сьогодні існує велика кількість схем лікування злоякісних пухлин грудної залози, ці схеми динамічно змінюються і доповнюються новими методиками.
До основних методиками лікування раку молочної залози відносяться:
- Хірургічне лікування,
- Системна хіміотерапія,
- променева терапія,
- Гормонотерапія.
Які з цих використовуватимуться при складанні схеми лікування, в якому порядку вони будуть застосовуватися і якими будуть їх кількісні характеристики - рішення про це приймається для кожного окремого випадку, з огляду на передумови виникнення захворювання, сімейну історію пацієнта і результати клінічних та інструментальних досліджень. Рішення про схему і стратегії лікування приймається так званої мультидисциплінарної командою лікарів, в яку входить онколог, онкохірург і променевої терапевт.
Хірургічне лікування раку молочної залози
Хірургічне лікування раку грудей і раніше залишається одним з основних методів комплексного лікування злоякісних пухлин грудної залози. Цей метод базується на дотриманні двох основних умов:
- радикальність , тобто повне видалення пухлини і уражених регіонарних лімфатичних вузлів,
- косметичний ефект , тобто збереження природного вигляду молочної залози, як органа-символу материнства, жіночності та сексуальності.
Протягом останнього десятиліття стрімко зросла кількість онкологічних операцій, що супроводжуються одномоментної або відстроченої реконструкцією молочної залози із застосуванням власних тканин тіла жінки або застосуванням силіконових імплантів. Така тенденція пояснюється тим, що кінцевий результат одужання і віддалені результати надрадикальних операцій майже нічим не поступаються результатам хірургічного лікування із застосуванням органозберігаючих та реконструктивних методик.
До того ж усвідомлення жінкою того, що її грудна залоза зазнала мінімальних змін і залишилася дуже природною, додає їй оптимізму. А оптимісти, як відомо живуть довше і щасливіше.
При виборі обсягу хірургічного втручання необхідно дотримуватися чітких показання і протипоказання, враховувати кількість пухлин і їх розміщення в грудній залозі, їх гістологічну будову, розмір грудної залози і її структуру, а також брати до уваги побажання жінки.
Сьогодні широко застосовуються такі операції на грудних залозах:
- лампектоміі (видалення пухлини в межах здорових тканин) з видаленням лімфатичних вузлів 1-го і 2-го рівня.
- лампектоміі з видаленням лімфатичних вузлів 1-го і 2-го рівня і одномоментної реконструкцією форми та об'єму молочної залози з використанням прилеглих тканин, власної жирової тканини (липофилинг) або вільних клаптів на судинних ніжках.
- Підшкірна мастектомія (повне підшкірне видалення молочної залози з збереженням або без збереження соска і ареоли) з одномоментною або відстроченої реконструкцією силіконовим имплантом. Сучасний розвиток індустрії виготовлення імплантів пропонує широкий вибір форм і розмірів силіконових ендопротезів, які з високою точністю імітують природну грудну залозу і забезпечують жінці природні відчуття.
- Проста мастектомія (операція по Мадден) - в окремих випадках, коли неможливо досягти достатнього лікувального ефекту від органозберігаючих операцій (множинні пухлини або пухлина великих розмірів) хірургом-онкологом може бути запропонована проста мастектомія (операція по Мадден), яка включає видалення молочної залози з околососковой зоною і видаленням лімфатичних вузлів 1-го і 2-го рівнів.
Не дивлячись на те, що хірургічне лікування залишається основним методом боротьби із злоякісними пухлинами молочної залози, пацієнти, яким були виконані органозберігаючі операції, повинні отримувати додаткове лікування, яке може включати системну хіміотерапію, променеву терапію і гормонотерапію.
Променева терапія
Променева терапія - метод лікування раку грудей із застосуванням іонізуючого випромінювання. Лікувальний ефект пояснюється підвищеною чутливістю пухлинних клітин до іонізуючого випромінювання в порівнянні зі здоровими клітинами. Променева терапія широко рекомендована пацієнтам, які перенесли органозберігаючі операції, як компонент комплексного лікування раку молочної залози.
У клінічній практиці застосовуються такі методики променевої терапії:
- Предоперационное опромінення , спрямоване на обмеження пухлини і поліпшення результатів оперативного лікування.
- Післяопераційна променева терапія , спрямована на зниження ризику місцевого рецидиву після видалення пухлини.
Післяопераційна променева терапія найбільш ймовірно буде призначена в разі наявності будь-якого із зазначених нижче факторів ризику:
- Розмір первинної пухлини більше 5 см;
- Наявність метастазів більш ніж в 4 пахвових лімфовузлах;
- Поширення пухлини в грудну м'яз.
Системна хіміотерапія раку молочної залози
Системна хіміотерапія - метод лікування онкологічних захворювань із застосуванням широкого спектра медикаментозних препаратів. Призначення системної хіміотерапії відбувається після визначення ступеня ризику рецидиву пухлини після хірургічної операції. Ступінь ризику оцінюється за результатами гістологічного і імуногістохімічного дослідження.
Так, до групи низького ризику належать пухлини з високою чутливістю до гормонів естрогену і прогестерону, розмір пухлини до 2 см, високий ступінь диференціювання пухлини (G1). Вік пацієнтки - більше 35 років. До групи високого ризику належать нечутливі до естрогену і прогестерону пухлини, розмір пухлини - більше 2 см, помірна і низький ступінь диференціації пухлини (G1, G2). Вік пацієнтки - до 35 років.
За останні десятиліття системна поліхіміотерапія істотно зміцнила свої позиції в лікуванні раку молочної залози. Це пояснюється перш за все досягненням хороших результатів у лікуванні пухлин в доопераційному періоді (неоад'ювантна хіміотерапія), збільшенням тривалості життя пацієнтів після лікування і зменшенням кількості рецидивів пухлини після проведеного лікування.
Гормональна терапія раку молочної залози
Гормонотерапія - один із системних методів лікування гормоночутливості раку молочної залози. Оскільки сьогодні підвищений рівень естрогенів вважають одним з основних факторів у розвитку і зростанні пухлин грудної залози, механізм дії полягає в блокуванні рецепторів естрогену, які розміщені на ракових клітинах.
Метою гормонотерапії є зміна гормонального фону, завдяки якому чутливі до жіночих статевих гормонів пухлинні клітини уповільнюють зростання або гинуть. Для деяких пацієнток з гормоночутливості пухлинами гормонотерапія грає таку ж важливу роль, як і інші методи лікування раку. Іноді гормонотерапія може бути навіть ефективніше системної хіміотерапії. Залежно від конкретної ситуації гормонотерапія може бути призначена як самостійний метод ад'ювантноїтерапії, так і в поєднанні з системною ад'ювантної поліхіміотерапією. Читайте Секвенирование генів BRCA1,2 - визначення генетичної схильності до виникнення раку грудей і яєчників
Хочете бути впевненими в здоров'ї своїх молочних залоз? Хочете переконатися в тому, що у Вас відсутня генетична схильність до виникнення онкопатології молочної залози або яєчників? Запишіться на консультацію до фахівців клініки ISIDA: зателефонуйте за номером 0800 60 80 80, +38 (044) 455 88 11 та запишіться на прийом. Або задайте нам своє питання і ми обов'язково на нього відповімо.
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.