- Що таке невиношування вагітності
- Причини невиношування вагітності
- Розлади фертильності
- Завмерла вагітність: що важливо знати
- Повторні втрати вагітності
- Як проходить обстеження
- Як підготуватись до первинного прийому
- Спостереження в Центрі Лікування Невиношування Вагітності
- Відео-інтерв'ю про невиношування вагітності
- Форум на тему: Невиношування вагітності - Відповіді лікарів на запитання
- Реальні відгуки про лікарів Центру Лікування Невиношування Вагітності
Що таке невиношування вагітності
Невиношування вагітності - це самовільне переривання вагітності або припинення розвитку до терміну вчасного розродження, тобто до 37 тижнів. Водночас важливим для клінічної практики є розподіл втрат: до 22-х акушерських тижнів – це самовільні викидні, а ті, що протягом 22-37 тижнів, – це передчасні пологи.
За різними даними, серед клінічно підтверджених (за допомогою УЗД) вагітностей втрачається приблизно 15-20 %. На щастя, переважна більшість втрат вагітностей є випадковою, не пов’язаною з хронічними станами, тож не існує підвищеного ризику повторення ситуації в майбутньому.
Зазвичай більш ретельне обстеження подружньої пари рекомендоване після другої втрати, коли шанс повторного впливу випадкових чинників зменшується, хоча й не відкидається. Але настійно рекомендується звернутися до фахівця після першої втрати в тому випадку, якщо подружжя втратило вагітність, що настала після тривалого очікування, незалежно від того, відбувалось запліднення самостійно чи за допомогою допоміжних репродуктивних технологій.
Повторні викидні
Повторні викидні трапляються в середньому в 5 % пацієнтів. Такі пацієнти не завжди потребують складних обстежень, тим паче, медичних втручань. Проте скерування їх до фахівця із невиношування допоможе провести ретельний аналіз випадків і встановити, чи взагалі такі обстеження потрібні.
Украй важливо пам’ятати, що повторні викидні можуть зменшувати шанс успішного виношування наступної вагітності, проте навіть після численних втрат такий шанс зберігається.
Імовірність сприятливого прогнозу, залежно від причини, майже завжди вища, ніж ризик повторення. До того ж, сучасна медицина чимраз рідше виявляється неспроможною встановити причини втрат вагітності, і дедалі більше станів стають контрольованими та виліковними за умови вчасного звернення до спеціалізованих закладів.
Причини невиношування
Причини будь-яких втрат вагітностей, зокрема повторних, бувають випадкові (спонтанні) та невипадкові (закономірні). Такий розподіл важливий для оцінювання ризику повторення, але не завжди можливий.
Найчастішою причиною викиднів є генетичні збої. Вони призводять до самовільного переривання більше половини вагітностей до 12 тижнів. Порушення процесу передачі спадкової інформації під час запліднення трапляється навіть частіше, ніж нормальний його перебіг. Потужне природне регулювання спрямоване на створення сприятливих умов для розвитку здорових нащадків і його унеможливлення для нежиттєздатних. Здебільшого подібний випадок порушення природного відбору має мінімальний ризик повторення, тому не вимагає додаткових обстежень. Повторні генетичні порушення у вигляді патології кількості та структури хромосом трапляються нечасто і потребують ретельного обстеження батьків для визначення майбутніх ризиків.
Поширеною причиною випадкових втрат вагітності є шкідливі чинники, вплив яких визначається не лише ступенем їхньої агресивності, а й насамперед терміном вагітності. Здебільшого це інфекційне ушкодження плода, спричинене гострою реакцією на первинний бактеріальний або вірусний контакт. Украй важливо розуміти, що переважна більшість будь-яких інфекцій у нашому організмі, на щастя, закінчується одужанням, тож абсолютно не загрозлива для подальших вагітностей. Інші шкідливі чинники (токсичні, стресові) призводять до втрат вагітності значно рідше і, певна річ, не можуть впливати на дітонародження в майбутньому.
Причини повторних викиднів (крім хромосомних патологій)
- спадкові або набуті схильності до підвищення згортання крові (тромбоутворення);
- порушення форми і функції матки та шийки вродженого або набутого походження;
- розлади щитоподібної залози та імунної системи.
Інші чинники втрат вагітностей трапляються значно рідше, і їхнє виявлення зазвичай здійснюється на підставі специфічних ознак медичної історії, виявлених при первинному консультуванні.
Розлади фертильності
Сучасна медицина, на жаль, досі розподіляє такі репродуктивні проблеми пацієнтів, як невиношування, неплідність та невдалі імплантації після ЕКЗ, на окремі категорії, якими здебільшого опікуються різні лікарі. Проте насправді переважна більшість таких, на перший погляд, різних станів має спільне, а інколи й одне і те саме походження. Доведене значення одних і тих самих генетичних, маткових та імунологічних факторів у походженні викиднів і субфертильності.
До того ж часто трапляється послідовна комбінація проблем в однієї пари, коли тривала пролікована неплідність закінчується викиднем або за чисельними втратами вагітності виникають проблеми із заплідненням та імплантацією. Методи обстеження та лікування таких пацієнтів переважно однакові, а досвід фахівця, який веде спеціалізований прийом із розладів фертильності, дає можливість не проводити зайвих обстежень або не призначати того лікування, що не має переконливої доказової бази.
Стрімкий розвиток генетики репродукції відкрив нові перспективи діагностики на доімплантаційному періоді розвитку ембріона, коли первинний розподіл на окремі патології взагалі втратив сенс. Саме тому подальше обстеження та лікування пацієнтів із будь-якими репродуктивними проблемами для максимальної ефективності консультування бажано проводити на базі спеціалізованих закладів, що мають відповідний досвід і можливість проведення всіх необхідних досліджень і втручань.
Завмерла вагітність: що важливо знати
Втрата вагітності в будь-якому терміні є серйозним психологічним випробуванням для жінки, до якого неможливо бути готовою, попри будь-яку попередню медичну історію, рівень освіти та стресостійкість. Рівень стресу в такій ситуації за деякими шкалами оцінювання сягає максимального і дорівнює стресу при втраті члена родини. Тому закономірно, що концентрація уваги близьких людей відбувається саме на цьому аспекті – на підтримці жінки та її психологічній реабілітації.
На жаль, інколи через це відходить на другий план належне медичне консультування, мета якого – отримати ту вкрай цінну інформацію щодо завмерлої вагітності, яка буде корисна для подальшого планування. Тож важливо зосередити увагу пацієнтки на деяких аспектах.
По-перше, переважна більшість викиднів має випадкову причину, не є проявом патології з боку організму жінки а, якщо розглядати їх із позиції природного відбору, радше є проявом нормального функціонування здорового організму.
По-друге, імовірність повторення подібної ситуації в майбутньому вкрай низька, а шанс успішного виношування наступної вагітності завжди вищий, ніж перспектива її втрати.
З огляду на частоту генетичної патології серед причин втрат малого терміну, рекомендовано одразу обговорити доцільність і необхідність хромосомного дослідження завмерлої вагітності. Можливість такого дослідження існує лише в разі інструментального спорожнення (вишкрібання) матки в певному терміні, зазвичай після 6 тижнів вагітності. Матеріал після цієї процедури слід того ж дня скерувати до спеціалізованої цитогенетичної лабораторії. Провести дослідження після самовільного повного або після медикаментозного переривання завмерлої вагітності майже неможливо. Ця важлива інформація має бути своєчасно та в повному об’ємі надана пацієнтам для вибору методу спорожнення матки. Важливо розуміти, що власне хромосомне дослідження завмерлої вагітності є важливим, проте з різних причин не завжди можливим. Прийняття рішення про його проведення не завжди є однозначним і простим, тому має починатися з непростого в такому стані обговорення з пацієнтами всіх переваг і недоліків саме в їхньому випадку.
Повторні втрати вагітності
Якщо більшість обстежень після одного викидня є зайвими, то повторні втрати вимагають ретельнішого аналізу. Проведення первинного просівного (скрінінгового) обстеження містить:
- аналіз історії втрат;
- дослідження хромосомного набору батьків;
- виключення маткових аномалій, антифосфоліпідних антитіл;
- визначення функції щитоподібної залози.
Воно дає можливість встановити або відкинути значну частину причин втрат вагітності, тож на цьому етапі майже половина пацієнтів може бути або втішена виключенням основних факторів, або скерована для лікування та планування вагітності, але в будь-якому випадку – заспокоєна.
Проте варто зазначити, що користь консультування максимальна, коли пара звертається поза вагітністю. На жаль, виявлення серйозних медичних проблем під час наступного виношування може ускладнити перебіг вагітності та збільшити ризик її втрати, тоді як своєчасна корекція могла б покращити наслідки. Саме тому звертатися щодо діагностики причин невиношування треба своєчасно та завчасно.
Можливість подальшого спостереження наступної вагітності лікарем, який проводив діагностику та лікування, має додаткові переконливі переваги, оскільки унеможливлює втрату важливої інформації та неврахування чинників, що можуть призвести до повторення. Така можливість повного обстеження та послідовного спостереження створена в умовах нашого Центру Лікування Невиношування Вагітності, фахівці якого допомагають у вирішенні репродуктивних проблем на будь-якому етапі – від первинного звернення до народження.
Як проходить обстеження
Пошук невипадкових причин повторних втрат вагітностей зазвичай планується після виключення спорадичних. У разі підозри на генетичні патології плода спершу призначається дослідження хромосомного набору (каріотипу) батьків. Наявність результату хромосомного дослідження перерваної вагітності може значно полегшити висновки та зняти потребу в подальших обстеженнях. На жаль, така інформація часто відсутня, тож значна частина наступних аналізів, зважаючи на частоту генетичних патологій серед викиднів, заздалегідь не потрібна.
Для запобігання зайвим витратам і стресам фахівець із невиношування витратить значну частину часу первинної консультації на ретельне опитування та прояснення деталей, що допоможуть звузити пошук причин.
Залежно від даних про перебіг і термін вагітності, а також від додаткової інформації про загальні захворювання, сімейну історію та інші ризики, може бути призначений аналіз на антифосфоліпідні антитіла та спадкові схильності до тромбозів.
Нерідко пацієнткам, які планують вагітність, призначається скрінінгове обстеження функції щитоподібної залози у вигляді аналізу на тиреотропний гормон (ТТГ) та, за показаннями, на аутоімунні антитіла (АТПО, АГГТ), інколи УЗД.
Обов'язковим етапом, незалежно від можливих інших причин, є первинна діагностика матки та ендометрію за допомогою УЗД, яку лікар проведе в лютеїнову фазу циклу (19-24 день для 28-денного менструального циклу). Інколи потрібне додаткове обстеження в першу фазу – в середньому на 6-11 день.
У більшості випадків такого огляду достатньо, проте окремим пацієнтам із підозрою на серйозний матковий фактор втрат може бути також додатково призначена гістероскопія для діагностики або усунення виявленої патології (поліпи, окремі вузли, перетинка, внутрішньоматкові злуки тощо) а також додаткове імуногістохімічне дослідження ендометрію для виявлення можливого порушення процесу імплантації ембріона.
Імунологічні тести для виключення різних варіантів порушень є непростими та важкооцінюваними, тож виконання їх точно не може бути рутинним, і призначається лише за наявності можливих ознак відповідного механізму втрат вагітностей.
Як підготуватись до первинного прийому
Щоб первинна консультація була максимально ефективною, бажано заздалегідь її спланувати, підготувати деякі дані та продумати запитання. На першій зустрічі лікар насамперед проведе ретельне опитування, до якого варто підготуватись, бо саме від цього моменту починається вивчення інформації та планування подальших дій. Окрім звичайних запитань, які ставить акушер-гінеколог, на прийомі з приводу невиношування проводитиметься ретельний аналіз втрат вагітності.
Украй важливі дані про точний термін переривання вагітності, його динаміку при повторних випадках, характер переривання та можливі чинники, що йому передували.
У випадку малого терміну постане запитання, як саме була підтверджена вагітність – лише сечовим тестом чи аналізом крові, чи даними УЗД? В останньому випадку – що саме бачили: плідне яйце, ембріон чи навіть чули серцебиття? Чи відповідали вимірювання очікуваному терміну?
Також мають значення відповіді на такі запитання:
- як швидко наставала кожна з вагітностей?
- чи проводилось інструментальне спорожнення матки?
- чи робили хромосомне та гістологічне дослідження матеріалу?
- як минав період після переривання і чи змінювалась після нього менструальна функція?
- які дослідження були проведені після, їх результати та висновки;
- чи траплялись у родині випадки порушення репродуктивної функції, вад розвитку, порушень психічного та фізичного розвитку, обмінних захворювань?
За наявності хронічних або перенесених гострих захворювань, операцій і травм варто надати максимальну, краще документальну інформацію про них. Значна частина пацієнтів звертається до спеціалізованого закладу після попередньо проведеного консультування й обстеження, результати якого варто взяти з собою.
Зверніть увагу, що не існує стандартного переліку обстеження пацієнтів після повторних викиднів, тож напрямки пошуку можуть бути абсолютно різними залежно від отриманої первинної інформації. Саме індивідуалізація підходу до її аналізу дає змогу визначити чинники ризику та уникнути зайвих обстежень.
Дослідженням, яке рекомендують усім пацієнткам після повторних втрат вагітності, є УЗД – для виключення маткової патології. Цей огляд доцільно проводити на 19-24 день (для 28-денного менструального циклу), тож, якщо правильно спланувати первинну консультацію, лікар ЦЛНВ проведе його саме під час цього візиту.
Подружнім парам, які мали повторні викидні до 12 тижнів вагітності, незалежно від наявності та результату хромосомних досліджень матеріалу з матки, буде призначено аналіз крові на каріотип (хромосомний набір). Аналіз крові на антифосфоліпідні антитіла та тиреотропний гормон також рекомендований переважній більшості пацієнток, які мали дві та більше завмерлих вагітностей.
Спостереження в Центрі Лікування Невиношування Вагітності
Спеціалізований прийом із приводу невиношування вагітності та інших розладів фертильності лікарі Центру здійснюють щодня. Прийом організовано таким чином, щоб не лише отримати максимум медичної інформації при обстеженні, а й зробити це в зручній для пацієнтів формі. Можливість консультативного прийому, УЗД, проведення всіх необхідних аналізів і подальшого спостереження існує в усіх амбулаторно-поліклінічних відділеннях медичного центру.
Фахівці ЦЛНВ мають значний досвід в галузі лікування невиношування вагітності. Постійне навчання та практичне стажування лікарів Центру організоване таким чином, щоб реалізувати уніфікований підхід до діагностики та лікування репродуктивних розладів на підставі доказової бази та провідних досягнень сучасної репродуктивної медицини.
Концентрація значної кількості складних випадків у межах одного закладу дає змогу лікарям підкріплювати доказові дані власним досвідом, завдяки чому ефективність аналізу отриманої для діагностики та лікування інформації значно збільшується.
За необхідності проведення ендоскопічного хірургічного обстеження та лікування пацієнтам із розладами фертильності – гістероскопії та лапароскопії – це можна зробити в умовах гінекологічного відділення ISIDA. При поєднанні фертильних розладів або в окремих складних випадках невиношування генетичного походження для лікування можуть бути використані будь-які сучасні репродуктивні технології, включно з передімплантаційною генетичною діагностикою.
Подальше спостереження в ЦНЛВ вагітності, що настала після проведеного обстеження й лікування, має не лише позитивний психологічний вплив. Досвід ведення вагітності після попередніх втрат, а також після використання ДРТ – є важливою запорукою своєчасного реагування на будь-які передвісники можливого несприятливого перебігу вагітності та запобігання можливим ускладненням.
Наявність власної потужної клініко-діагностичної лабораторії та генетичного лабораторного центру в ISIDA дає змогу за потреби проводити необхідні для таких пацієнтів дослідження будь-якого напрямку, включно з генетичним, морфологічним та імунологічним. Якщо в пацієнтки діагностуються загальні захворювання, що можуть завадити вагітності, до консультування можуть бути залучені експерти з питань екстрагенітальної патології.
Психологічна підтримка та комфортні умови спостереження є додатковим, але вкрай важливим аспектом планування та виношування вагітності.
Лікарі Центру Лікування Невиношування Вагітності
Запис на прийом
Якщо Вам потрібна консультація акушера-гінеколога, то обов'язково запишіться на прийом до хорошого лікаря в клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
або заповніть заявку на сайті.
Також можливо задати своє запитання щодо невиношування вагітності на спеціально створеній для цього сторінці.
Відео-інтерв'ю про невиношування вагітності
В інтерв'ю говоримо на непросту, для деяких жінок досить болючу тему - невиношування вагітності, тобто її самовільне переривання до 37-го тижня.