Починати тренуватися не пізно в будь-якому віці – це завжди піде на користь організму. А ось які саме види спорту вибрати та що рекомендується саме жінці в той чи інший період її життя – це й вирішила з’ясувати ISIDA.
Абсолютно всі фахівці в області жіночого здоров’я – гінекологи, мамологи, репродуктологи, дієтологи – вважають, що заняття спортом обов’язково повинні займати важливе місце в житті кожної жінки. Регулярні тренування заряджають енергією, розвантажують нервову систему, зміцнюють імунітет, серцево-судинну та інші системи організму. А ще покращують настрій та дозволяють підтримувати струнку фігуру! Проте необхідно розуміти, що для жіночого здоров’я корисним є не кожен вид спорту. Тут треба орієнтуватися не тільки на свої вподобання, але й на рекомендації спеціалістів. Залежно від періоду життя, стану здоров’я та потреб організму жінкам слід вибирати той чи інший вид фітнесу.
Нежіночі види спорту
Перш за все, потрібно зорієнтуватись, які види фізичних навантажень найбільш підходять саме для жінок, а яких слід уникати. На відміну від чоловічої, жіноча фізіологія від природи не призначена для дуже важких фізичних випробувань. Тому будь-які надмірні навантаження та інтенсивні силові тренування не бажані для представниць прекрасної статі. Чому? По-перше, жінки набагато більше схильні до травм опорно-рухового апарату: суглобів, хребта, кісток. А по-друге, при постійних надмірних навантаженнях та силових тренуваннях відбувається зростання м’язової маси та заміщення нею жирових тканин організму. З першого погляду це може здатися привабливим: тіло стає більш підтягнутим, струнким, рельєфним. Але недостатній відсоток жирових тканин в організмі жінки може призвести до порушення гормонального фону, а отже, до проблем із менструальним циклом, фертильністю, шкірою, нервовою системою.
Тому жінкам не варто займатись наступними видами спорту:
- важкою атлетикою;
- бодібілдингом;
- бойовими єдиноборствами.
Найкращий жіночий фітнес
Займаючись екстремальним спортом із великими навантаженнями, жінка ризикує своїм здоров’ям. Так, наприклад, статистика показує, що у професійних спортсменок здатність до зачаття у 3-5 разів нижча, ніж у звичайних жінок. Тому, заради свого жіночого благополуччя, краще все ж таки вибирати помірні навантаження.
Найбільш сприятливими для жіночого організму є наступні види фітнесу:
- аеробні навантаження низької та середньої інтенсивності та тривалості. Наприклад, ранкова пробіжка, заняття на велотренажері, аеробіка, швидка ходьба;
- комплекси вправ на розтяжку: йога, пілатес, стретчинг;
- плавання, аквааеробіка;
- силові блоки легкого та середнього навантаження (наприклад, з 60 хвилин тренування 20 хвилин можна приділити силовим вправам, що допоможуть укріпити м’язи);
- піші прогулянки, їзда на велосипеді та лижах, танці, ранкова гімнастика – усе це піде тільки на користь жіночому організму, особливо, якщо займатись із радістю та задоволенням.
Під час менструації
Лікарі вважають, що, якщо менструація проходить без ускладнень, заняття фітнесом у цей час не забороняються і навіть заохочуються. Коли жінка займається спортом у період менструації, кровообіг в органах малого таза покращується, що сприяє успішному протіканню всіх природних процесів. Але звичайну програму тренувань треба дещо скоротити: виключити силові та інтенсивні навантаження, уникати вправ, де активно задіяні м’язи преса. Ідеально для цього періоду: йога, пілатес, піші прогулянки.
Протипоказання заняття спортом при менструації наступні:
- сильний больовий синдром;
- запаморочення;
- тяжкість знизу живота;
- рясні виділення;
Якщо наявні ці симптоми, треба негайно звернутися за консультацією до гінеколога. Крім того, тренування під час менструації не рекомендуються при деяких хронічних захворюваннях репродуктивної системи (на це вкаже лікар).
У період вагітності
Для майбутніх мам помірні та регулярні тренування вкрай необхідні. Вони допоможуть не тільки укріпити організм у цілому, але й покращать роботу серцево-судинної, дихальної та нервової систем, підтримають імунітет – це так важливо в період вагітності! Та спершу треба проконсультуватися з лікарем (акушером-гінекологом, терапевтом, а за потреби – з вузьким спеціалістом). Лікар порадить, який вид тренувань краще вибрати в тому чи іншому разі.
В період вагітності найбільш рекомендовані наступні види фітнесу:
- йога для вагітних;
- аквафітнес для вагітних;
- гімнастика для вагітних.
Загалом рекмендації медиків щодо занять спортом у період вагітності наступні:
-
протягом першого триместру краще всього займатись дихальною гімнастикою та робити прості вправи на укріплення плечового поясу та м’язів стопи. Слід уникати стрибків та різких рухів;
-
з другого триместру можна ввести вправи, які укріплюють м’язи спини, ніг та покращують рухливість суглобів;
-
у третьому триместрі значно скорочують навантаження в положенні стоячи та лежачи на спині. Вправи виконують повільно, до стану легкого стомлення;
-
протягом усієї вагітності майбутнім мамам рекомендуються регулярні прогулянки на свіжому повітрі. Дуже корисне для здоров`я вагітних плавання, тому що під час такого тренування значно зменшується навантаження на хребет та суглоби жінки.
51% пацієнток ISIDA в період вагітності займались спортом:
42% – йогою;
41% – плаванням та аквафітнесом;
11% – пілатесом;
6% – гімнастикою та фітнесом.
*згідно з онлайн-опитуванням, проведеним серед 242 пацієнток ISIDA у вересні 2016 р.
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.