- Як відбувається зараження на кір
- Симптоми кору
- Чим небезпечний кір під час вагітності
- Профілактика кору
Профілактика кору до 1968 року носила майже символічний характер. На кір хворіли практично всі люди, переважно в дитячому віці. Хвороба зазвичай охоплювала населення у вигляді епідемій з інтервалом 2-3 або 3-5 років (залежно від ступеня урбанізації), переважно це траплялося навесні або взимку.
«До винаходу вакцини від кору у світі щорічно траплялося близько 130 млн випадків цього захворювання. І близько 4 млн людей (переважно дітей) вмирали. Ситуація кардинально змінилася після введення в медичну практику в 1968 р. вакцини від кору, а з 1986 року – ревакцинації проти кору. Однак захворюваність на кір в Україні досі характеризується періодичними епідемічними підйомами і спадами», – пояснює лікар клініки ISIDA.
Так, за період 1990 – 2013 рр. в Україні зафіксовано п’ять спалахів підвищеної захворюваності на кір. Це сталося в 1991 – 1993, 1995 – 1996, 2001 – 2002, 2005 – 2006, 2011 – 2013 рр. На початку 2017 року в західних і південних регіонах нашої країни епідемічна ситуація щодо захворюваності на кір ускладнилася.
Як відбувається зараження на кір
Кір – це вірусне захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом й уражає дихальні шляхи. Вірус кору стійкий у навколишньому середовищі, заразитися на кір можна, якщо через кілька годин зайти до кімнати, в якій була хвора людина. Але здебільшого зараження відбувається при кашлі та чханні хворої людини. Важливо, що заразитися на кір від хворої людини можна ще до появи в неї перших симптомів кору – протягом останніх двох днів інкубаційного періоду, в катаральному періоді та перші 4 дні висипу.
Інкубаційний період (час, що минає від моменту інфікування вірусом кору до появи перших симптомів), становить 8-17 днів. Якщо у людини, яка контактувала з хворим на кір, немає імунітету до кору (вона не хворіла на кір раніше і не була вакцинована), ймовірність того, що вона буде інфікована вірусом і захворіє на кір, дуже велика. Винятком є діти, народжені в жінок, які мають імунітет проти кору. У них мамині антитіла зберігаються в перші 4-6 місяців життя.
Симптоми кору
Перші симптоми кору зазвичай не викликають тривоги: незначне підвищення температури тіла, нежить, першіння в горлі, покашлювання. На внутрішній поверхні щік біля корінних зубів з'являються утворення завбільшки з макове зерно, оточені червоною облямівкою. Їх називають плямами Бєльського – Філатова – Коплика. На жаль, ці плями батьки не завжди відзначають, але для лікаря саме вони мають важливе діагностичне значення.
Після так званого катарального періоду через 3-4 дні з'являється висип, що характеризується етапністю висипання: спершу за вухами, на обличчі, шиї. Потім висип поширюється на верхню частину тулуба і руки і тільки потім на ноги. Обличчя набрякає, сльозяться очі, спостерігаються виділення з носа, температура підвищується до 40,5ºС. Висип тримається протягом 3-4 днів, а потім зникає в тому ж порядку, в якому з'являвся, залишаючи після себе пігментовані плями.
Кір небезпечний своїми ускладненнями – ускладнення після кору виникають у кожної третьої людини. Це пневмонія, отит та інші бактеріальні інфекції. У людини може погіршуватися слух, може розвинутися енцефаліт або паненцефаліт, іноді після перенесеного кору розвивається розумова відсталість.
Чим небезпечний кір під час вагітності
Завдяки високому рівню імунізації інфікування кором відбувається нечасто. Однак треба розуміти, що для вагітної жінки, якщо вона раніше не хворіла і не була щеплена, кір дуже небезпечний. Якщо майбутня мама інфікується на кір у перші місяці вагітності, вірус кору може призвести до внутрішньоутробних вад розвитку ембріона. У дитини внаслідок інфікування матері на кір можуть виникнути вади розвитку життєво важливих систем організму. Це може бути ураження центральної нервової системи, серцево-легеневих захворювань. Іноді кір провокує викидень.
Профілактика кору
Найефективнішим засобом профілактики кору є щеплення від кору. Своєчасна – до настання вагітності – вакцинація допомагає вберегти малюка від виникнення важких вад розвитку.
Згідно з календарем щеплень, затвердженим наказом МОЗ України від 11.10.2014 року № 551 «Про вдосконалення проведення профілактичних щеплень в Україні» планові щеплення проти кору проводяться дітям у віці 12 місяців і 6 років.
Хочете захистити себе і свою сім'ю від небезпеки інфікування вірусом кору? Ми будемо раді бачити Вас і Вашу дитину серед наших пацієнтів. Виникли запитання? Зателефонуйте за номерами 0 800 60 80 80, +38 (044) 455 88 11 і ми охоче відповімо на них. Або поставте своє питання за допомогою спеціальної форми – у виринаючому вікні під час відвідування нашого сайту.
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.