- Історія ЕКЗ і процес запліднення
- З якою метою вчені створили ЕКЗ?
- Як відбувається ЕКЗ?
- Як відбувається запліднення?
- Які проблеми вирішує ЕКЗ
- Протипоказання
- Задайте своє запитання
ЕКЗ або екстракорпоральне запліднення - це допоміжна репродуктивна технологія (ДРТ) при якій запліднення відбувається поза організмом майбутньої мами. Про те, коли і навіщо з'явилося ЕКЗ, чому нам потрібна ця технологія, розповіла лікар акушер-гінеколог, кандидат медичних наук, репродуктолог Аліпова Наталія Федорівна.
Історія ЕКЗ і процес запліднення
Перше екстракорпоральне запліднення було проведено у Великобританії в 1977 році. Через дев'ять місяців після успішного ЕКЗ, в 1978 році на світ з'явилася дівчинка. Згідно з сучасними даними Європейського та Американського товариств репродуктології, щорічно в світі проводиться близько 2,4 мільйона циклів ДРТ з щорічним народженням близько 500 000 дітей.
В Україні перша дитина, зачата за допомогою ЕКЗ, народилась навесні 1991 року.
З якою метою вчені створили ЕКЗ?
У нормі, для настання вагітності, сперматозоїд повинен потрапити в матку, далі в маткові труби і зустрітися з яйцеклітиною, щоб запліднити її. Після цього ембріон просувається по матковій трубі і прикріпляється до стінки в порожнині матки. На початковому етапі до матки рухається багато сперматозоїдів, але до мети добираються не всі.
Якщо пацієнтка втратила труби або відразу дві труби при позаматковій вагітності, її шанси стати мамою істотно скорочуються. У разі, коли видаляються обидві труби, завагітніти природним шляхом стає неможливо.
Завдяки ЕКЗ у жінок без маткових труб з'явився другий шанс. Також цю технологію використовують для лікування і всіх інших причин ненастання вагітності.
Як відбувається ЕКЗ?
Програма ЕКЗ складається з декількох етапів. На першому етапі проводиться стимуляція яєчників з метою отримання яйцеклітин. Якщо у жінки вкрай низький оваріальний резерв (тобто немає шансів на отримання її власної яйцеклітини) або є генетичні захворювання, можуть використовуватися донорські яйцеклітини. На другому етапі проводиться запліднення яйцеклітин.
Як відбувається запліднення?
Перший варіант Conventional (традиційне) IVF «In vitro fertilisation»: у жінки забираються яйцеклітини, у чоловіка - сперматозоїди. Потім їх з'єднують, щоб здійснити запліднення.
Другий варіант «intracytoplasmic sperm injection» (ІКСІ): один сперматозоїд високої якості вводять безпосередньо в цитоплазму яйцеклітини. Після з'єднання яйцеклітин зі сперматозоїдами вони відправляються в інкубатор на кілька діб (від 5 до 7). Це третій етап ЕКЗ - культивування ембріонів.
На шосту добу в матку переносять ембріон. Якщо пацієнтка молода, як правило, переноситься один ембріон хорошої якості. Два ембріона переноситься - якщо пацієнтка вікова, раніше мала негативні ЕКЗ або ембріони не дуже високої якості. Для того, щоб відібрати ембріони без генетичних аномалій, перед перенесенням ембріона проводиться преімплантаціона генетична діагностика (ПГД).
Говорити про вагітність можна не раніше, ніж через 11 днів після перенесення ембріона в матку.
Які проблеми вирішує ЕКЗ
Екстракорпоральне запліднення показано при безплідді у одного або обох партнерів, які хочуть стати батьками. Неплідною пара вважається, якщо вагітність не настає протягом одного року регулярного статевого життя. Регулярне статеве життя - це наявність завершеного статевого акту від 2 разів на тиждень без використання контрацептивів.
Також процедура ЕКЗ показана при:
- Поганій якості сперми (низька якість сперми знижує шанси завагітніти);
- Ендометріозі (при відторгненні клітини ендометрія, внутрішнього шару матки, поширюються за межі матки, запальні порожнини інших органів);
- Порушення овуляції;
- Патології маткових труб (в тому числі - при непрохідності маткових труб);
- Відсутності маткових труб;
- Полікистозе яєчників;
- Захворюваннях ендокринної системи;
- Генетичної несумісності пари.
До процедури ЕКЗ вдаються, якщо жінка не може виносити дитину самостійно. Йдеться про відсутність матки, ниркової недостатності, захворюваннях легенів і ендокринної системи, хворобах аутоімунного характеру і ін. В такому випадку дитину виношує сурогатна мама. Сурогатне материнство - це ще одна допоміжна репродуктивна технологія, коли зачаття відбувається поза організмом генетичної матері. Дитину виношує біологічна, тобто сурогатна мама.
Для деяких пар сурогатне материнство із застосуванням ЕКЗ - єдина можливість стати батьками.
Протипоказання
ЕКЗ не проводиться при:
- Злоякісних новоутвореннях матки і яєчників;
- Інфекційних захворюваннях (проводити ЕКЗ можна після завершення лікування) і ін.
ЕКЗ - це безпечна медична процедура, яка проводиться після ретельного обстеження і за власним бажанням пацієнтки. Її результативність становить від 25 до 55%.
Зв'язок ЕКЗ з розвитком раку мозку та інших онкологічних захворювань науково не доведений. Вагітність не сприяє розвитку пухлин. Однак вона може посилити зростання вже існуючих злоякісних утворень. Йдеться і про традиційну вагітність, і про ЕКЗ - важливий сам факт успішної вагітності, а не спосіб зачаття.
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.