Поставити питання

Дякуємо за Ваше звернення, ми докладемо усіх зусиль, щоб відповісти Вам найближчим часом. Відповідь Ви отримаєте на електронну пошту, а також вона буде розміщена на сайті в розділі "Питання і відповіді"

Часи роботи
  • ISIDA Медмістечко
  • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
  • Субота 9:00 – 18:00
  • Неділя 9:00 – 17:00
  • ISIDA Оболонь
  • Понеділок, середа - п'ятниця 8:00 – 18:00
  • Вівторок 8:00-19:00
  • Субота 9:00 – 17:00
  • Неділя Вихідний
  • ISIDA Лівобережна
  • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
  • Субота 9:00 – 18:00
  • Неділя 9:00 – 17:00
  • ISIDA Печерськ - Відділення тимчасово не працює
  • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
  • Субота Тимчасово не працює
  • Неділя Тимчасово не працює
  • ISIDA Ужгород
  • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
  • Субота 9:00 – 14:00
  • Неділя Вихідний

Вірус папіломи людини (ВПЛ)

Вірус папіломи людини (ВПЛ) — це поширений вірус, який вражає шкіру та слизові оболонки і передається переважно статевим шляхом. Існує понад 100 різних типів ВПЛ, деякі з яких спричиняють утворення бородавок або папілом на шкірі та слизових, тоді як інші можуть призводити до розвитку передракових станів і раку шийки матки, ануса, статевих органів та гортані. Інфекція ВПЛ зазвичай протікає безсимптомно, імунна система в більшості випадків справляється з вірусом самостійно, проте деякі штами можуть призвести до серйозних ускладнень, якщо їх не лікувати. Для профілактики інфекції існують вакцини, які ефективно захищають від найбільш небезпечних типів ВПЛ.

Хвороби зовнішніх статевих органів на сьогоднішній день - це найпоширеніша, агресивна патологія. Так, наприклад, ВПЛ інфекція тривалий час протікає безсимптомно, і може мати важкі наслідки. Деякі штами вірусу можуть призвести до раку прямої кишки, піхви, шийки матки. Тому важливо його вчасно діагностувати і почати відповідне лікування.

Що таке ВПЛ?

Вірус папіломи людини - це поширена інфекція генітального тракту. Даний збудник зустрічається практично у кожного шостого жителя планети. При зараженні збудник потрапляє в епітеліальні клітини, порушуючи процес ділення, активує розвиток різних захворювань. Переважно, вірус вражає органи сечостатевої системи, аноректальну область. Захворювання, які виникають при зараженні ВПЛ:

  1. Формування гострих кондилом.
  2. Розвиток папіломатозу респіраторного тракту.
  3. Ураження статевих органів з розвитком пухлинного процесу.

Практично 70% населення є носіями збудника без клінічних проявів захворювань. Також можливе повторне зараження інфекцією протягом життя. Бо не у всіх перехворілих папіломовірусною інфекцією виникає стійкість до вірусу.

ВПЛ

Типи ВПЛ

В даний час відомо більше 100 типів ВПЛ. Деякі з них відносно безпечні для здоров'я людини, інші можуть активувати розвиток онкологічних процесів. Найчастіше клінічні ознаки захворювання на перших етапах не проявляються. Зазвичай перші симптоми виникають після дії провокуючих факторів.

За онкологічною активністю такі віруси класифікують на:

  1. Штами з високим онкогенним ризиком (18, 16, 31, 33 і т.д.)
  2. Штами з низьким онкогенних ризиком (6, 11, 32, 40-44, 72)

Низькоонкогенні штами вірусів призводять до виникнення бородавок і папілом шкірних покривів на поверхні тіла.

Високоонкогенні штами викликають утворення кондилом в аногенітальній зоні, на поверхні шийки матки у жінок і статевого члена у чоловіків.

Тривала дія на організм 16,18, 31,33 типів вірусу може призвести до дисплазії шийки матки і більш небезпечного захворювання - раку шийки матки.

Однак, навіть при наявності в організмі ВПЛ високоонкогенного ризику онкологічна патологія розвивається далеко не завжди. Своєчасне звернення до досвідчених лікарів для діагностики, правильно підібране лікування, дозволять Вам ніколи не зіткнутися з небезпечними клінічними проявами вірусу папіломи людини.

Як можна заразитися

Інфікуються даними збудником однаково часто жінки і чоловіки.

Основним шляхом передачі прийнято вважати статевий. Зазвичай ВПЛ заражаються після першого статевого контакту, але виділяють і інші шляхи передачі інфекції:

  1. Вертикальний. Тобто, під час проходження по родових шляхах жінки інфікованої ВПЛ, новонароджений може заразитися.
  2. Аутоінокуляційний. Можливе самозараження (перенесення з однієї ділянки тіла на іншу) під час проведення епіляції або гоління.
  3. Контактно-побутовий. Вірус папіломи людини деякий час залишається життєздатним в навколишньому середовищі. Тому ним можна заразитися після відвідування громадських місць (лазня, спортивний зал, басейн).
  4. Контактний. Можливе зараження через ранову поверхню на шкірі або слизових оболонках (ссадна, рани, забої).
  5. Статевий. Найпоширеніший шлях зараження.

Заразитися вірусною інфекцією може кожен. Щоб своєчасно її діагностувати, потрібно проходити профілактичні огляди у лікаря, для визначення перших симптомів патології.

ВПЧ

Основні прояви інфекції

Наявність папіломовірусної інфекції може тривалий час не мати клінічних проявів. Інкубаційний період хвороби може тривати кілька років, протягом яких пацієнт може заражатися різними типами вірусу. Тільки після впливу провокуючих факторів (імунодефіцит, переохолодження, стресові ситуації) можна спостерігати ознаки ВПЛ інфекції. У більшості випадків протягом 1-2 років відбувається самолікування від цієї інфекції, але у деяких пацієнтів патологія переходить в хронічну форму.

Захворювання може проявлятися такими утвореннями:

  1. Генітальні бородавки (гострі кондиломи). Зовні - це сосочкоподобні розростання, які за формою нагадують цвітну капусту або гребінь. Вони мають тілесний або рожевий колір, можуть бути одиничними або множинним. Можуть утворюватися повсюдно, але частіше за все зустрічаються на шкірі та слизовій статевих органів. Утворення характеризуються низьким онкогенним потенціалом. Вони рідко перетворюються в злоякісні новоутворення, зазвичай не заподіюють дискомфорту пацієнту.
  2. генитальні бородавки
  3. Плоскі кондиломи. Мають характерну будову - не виступають над поверхнею слизової оболонки ураженого органу. Такі утворення мають високий онкологічні потенціал, тому вимагають більш ретельної діагностики. Зазвичай розташовуються на слизовій оболонці стінок піхви, уретри, шийки матки. Для діагностики характеру кондиломи потрібне проведення біопсії.
  4. плоскі кондиломи
  5. Дисплазія. Характеризується порушенням диференційованої будови тканини. Часто виникає наявність нетипових клітин, які можуть стати причиною розвитку онкологічної патології. Вимагає ретельного спостереження, а при необхідності, хірургічної корекції.

дисплазія шийки матки

Кожна з форм патології повинна ретельно спостерігатися лікарем. Для зниження ризику розвитку онкологічного процесу рекомендується видаляти такі розростання на шкірі та слизових.

Діагностика ВПЛ

Діагностувати наявність ВПЛ потрібно поетапно, для цього використовується ряд фізикальних, лабораторних та інструментальних досліджень.

  1. Огляд лікарем. З його допомогою можна виявити наявність бородавок. При виявленні кондилом в аногенітальній області, проводиться обов'язково дослідження шийки матки. Також можливе проведення уретроскопії.
  2. Кольпоскопія. Проводять специфічні тести з оцтовою кислотою і розчином Люголя. З їх допомогою можна визначити наявність атипових клітин, ознаки ВПЛ інфекції та раку шийки матки.
  3. Цитологічне дослідження. Забирають мазки слизової шийки матки по Папаніколау. Це скринінгове дослідження на наявність передракових і онкологічних клітин в стінці піхви або шийки матки.

Також можуть проводитися гістологічне дослідження тканин, виявлення захворювань, що передаються статевим шляхом з якими часто асоціюється ВПЛ інфекція. Високу діагностичну цінність має метод ПЛР. З його допомогою можна ідентифікувати штам ВПЛ.

діагностика впл

Лікування вірусу папіломи людини

Повністю усунути вірус з організму пацієнта неможливо. Лікар може боротися тільки з наслідками життєдіяльності інфекційного агента. В якості загальної терапії можуть застосовуватися симптоматичні засоби, противірусні та препарати, що стимулюють імунні процеси.

Для боротьби з різними видами кондилом можуть застосовуватися:

  1. Кріодеструкція, електрокоагуляція, припікання лазером або хімічними речовинами. Такі методи ефективні для позбавлення від гострих кондилом.
  2. Для видалення ураженої ділянки на поверхні шийки матки (дисплазія, кондилома) застосовують електрохірургічні методи лікування.

лікування  ВПЛ

Профілактика ВПЛ

Для того, щоб запобігти розвитку захворювання використовуються різні методи. Найефективніші - це:

  1. Моногамні відносини. Ви займаєтеся сексом тільки з людиною, для якого Ви - єдиний статевий партнер. Цей метод дозволить убезпечити себе від всіх інфекцій, що передаються статевим шляхом, в тому числі і ВПЛ.
  2. Застосування бар'єрної контрацепції. Це легкий, доступний, але не завжди 100% для запобігання від інфекції. Пацієнт може заразитися вірусом, навіть при зіткненні з ділянкою пошкоджених шкірних покривів.
  3. Періодичні профілактичні огляди. Дівчатам необхідно регулярно проходити огляд у гінеколога. Таким чином можна виявити перші ознаки захворювання і вчасно почати його лікування.
  4. Вакцинація. Це ефективний і зручний профілактичний метод. Вакцинація може проводитися і у чоловіків і у жінок. Існують наступні вакцини:

Церварикс (бівалентна проти 16 і 18 типу).

Гардасил (тетравалентная 16, 18, 6, 11 тип).

Найбільш ефективне проведення вакцинації до початку статевого життя (застосування дозволено з 9 років). Або особам живуть статевим життям при відсутності протипоказань.

гардасил

При підозрі на наявність інфекції або перших проявах захворювання важливо звернутися до лікаря за якісною діагностикою та своєчасним лікуванням.

Запис на прийом до лікаря

Якщо Вам потрібно лікування ВПЛ, то обов'язково запишіться на прийом до хорошого лікаря в клініці Isida за телефонами:

0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),

+38-044-455-88-11 (для міжнародних),

через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11

або заповніть заявку на сайті.

Також можливо задати своє запитання щодо ВПЛ на спеціально створеній для цього сторінці.

Форум про ВПЛ

ВПЛ - чи є я носієм вірусу?

Дарія

Запитання:

Доброго дня! Мені 27 років, і у мене виявили ВПЛ не онкогенного типу, але точний штам мені поки невідомий — потрібно уточнити в документах із клініки, де виявили папіломи. Я живу зі своїм чоловіком у стабільних незахищених стосунках вже 9 років, однак у нього ВПЛ не виявлено. Чи може це означати, що я є носієм вірусу і інфікувалася ще 9 років тому, оскільки інших партнерів у мене не було?

Також, я маю друге питання: наскільки небезпечним може бути ВПЛ для дитини, якщо я завагітнію? Я читала, що вірус може передаватися від матері до дитини. І чи є сенс вакцинуватися, якщо вже виявлено вірус? Дякую!

23 вересня 2024 р.

Відповідь:

Вакцинація може бути проведена навіть тим, хто вже живе статевим життям. Головне- зрозуміти, який штам і чи перекриває вакцина цей вірус.

Варто проконсультуватися з лікарем-гінекологом щодо доцільності введення вакцини з огляду на те, що ви не знаєте, носієм якого штаму є.

24 вересня 2024 р.

Хочу скласти тест на ВПЛ

Анна

Запитання:

Добрий день! Хочу скласти тест на ВПЛ. Знаю, що потрібно робити мазок. Я незаймана. Підкажіть, будь ласка, як це зробити у цьому випадку?

18 грудня 2023 р.

Відповідь:

Добрий вечір. ПЦР ВПЛ беруть лише з шийки матки (циліндричний епітелій). У дівчат, які не живуть статевим життям, нема сенсу його брати. Для профілактики ВПЛ треба вакцинуватися Церварикс за схемою 0,1,6 міс.

19 грудня 2023 р.

Пологовий, у якому безпечно: ISIDA Медмістечко

ЗАПИС НА ПРИЙОМ ДО ЛІКАРА

Статті