ЕКЗ або екстракорпоральне запліднення - це допоміжна репродуктивна технологія (ДРТ) при якій запліднення відбувається поза організмом майбутньої мами.
- Що це таке
- Причини виникнення
- Симптоми та ознаки
- Діагностика захворювання
- Аднексит - лікування
- Ускладнення
- Профилактика заболевания
Запальні захворювання органів малого тазу займають провідне місце серед усіх патологій гінекологічного профілю. Найчастіше, хвороби діагностуються у дівчат віком від 25 років. Одне з найпопулярніших захворювань - аднексит, запалення яєчників і маткових труб. Його особливість - це часті рецидиви. А також високий ризик приєднання додаткової інфекції, формування подальшого безпліддя.
Що це таке
Аднексит - це ураження маткових труб та їх придатків запального генезу. Збудники цієї патології - бактерії різних видів. При розвитку інфекційного процесу, в маткових трубах починає накопичуватися секрет, який може бути серозного або гнійного характеру. Це визначає клінічну картину і перебіг захворювання.
Причини виникнення
Патологію викликає бактеріальний агент. Це може бути умовно-патогенна мікрофлора або специфічні агенти. Також виділяють фактори, що сприяють розвитку захворювання:
- Хвороби що передаються статевим шляхом часто зачіпають придатки матки, або ж відбувається приєднання вторинної інфекції.
- Переохолодження, часті стреси.
- Порушення особистої гігієни.
- Неправильний підбір нижньої білизни.
Збудники захворювання з потоком крові, лімфи, або контактним шляхом потрапляють в стінку маткової труби. З перебігом хвороби мікроорганізми заселяються в епітелій яєчника і при овуляції проникають в його порожнину. При подальшому прогресуванні, утворюється запальний конгломерат.
Симптоми та ознаки
Клінічна картина патології залежить від багатьох факторів - вираженості запального процесу, ступеня патогенності збудника захворювання, характеру ексудату в порожнині маткової труби. Виділяють такі типи хвороби, які значно відрізняються за симптоматикою.
- Двосторонній. Виникає найчастіше. Характерно: болючість внизу живота, підвищення температури тіла, дизуричні явища.
- Правобічний і лівобічний. Для цих форм властива одностороння болючість. При пальпації і гінекологічному огляді, лікар може визначити збільшення і різку болючість придатків і маткової труби з одного боку. Також важливо, правильно диференціювати цю форму патології від інших запальних захворювань з клінікою "гострого живота".
- Гострий і хронічний. Мають характерні відмінності. Гострий процес супроводжується яскравою клінічною картиною. Визначається різка болючість в області яєчників, болі при сечовипусканні. Живіт напружений, болючий. При гінекологічному дослідженні придатки набряклі, малорухливі. Для хронічної форми типові такі прояви - тупий, ниючий біль внизу живота посилюється після переохолодження. Характерно порушення менструальної функції, можливий розвиток безпліддя.
При тяжкому перебігу запального процесу часто виникають симптоми вираженої інтоксикації. Також, при тривалому перебігу хвороби, можливий розвиток неврозів, невралгій.
Діагностика захворювання
Підставою для підозри на розвиток аднекситу є характерні скарги пацієнта. Лікар проводить гінекологічний огляд, при якому виявляє набряклі, збільшені, болючі придатки рухливість яких різко обмежена. Гінеколог може призначити клінічний аналіз крові, сечі, біохімічне дослідження. Також проводиться ультразвукова діагностика. При тяжкому перебігу хвороби, може знадобитися, діагностична лапароскопія.
Аднексит - лікування
Для проведення медикаментозної корекції використовується антибактеріальна, інфузійна, протизапальна терапія. Застосовують місцеві анальгетики, вітаміни, десенсибілізуючі засоби. Також, у разі необхідності, можна використовувати симптоматичні препарати. Добре себе зарекомендувала фізіотерапія, яку краще використовувати в підгострому періоді (коли стихають ознаки гострої інфекції).
При великому спайочному процесі, гнійному аднекситі використовуються оперативні методи:
- пункція зведення піхви (проводять відсмоктування гнійного вмісту і промивання вогнища інфекції).
- лапароскопічне втручання.
- аднексектомія (видалення уражених придатків матки).
Ускладнення
Найпоширенішим ускладненням патології є розвиток спайкового процесу в малому тазу. Спайки можуть утворюватися між матковою трубою, яєчником, маткою, кишечником, сечовим міхуром, сальником.
- Ураження яєчника:
- в товщі яєчника можуть утворюватися порожнини, заповнені гноєм;
- тканина придатка розплавляється з формуванням овариального абсцесу;
- при його прориві інфекційний агент може потрапити в черевну порожнину з формуванням пельвіоперитоніту.
- Ураження маткової труби:
- При тривалому перебігу запального процесу випіт накопичується в порожнині маткової труби з формуванням гідросальпінксу або піосальпінксу.
При неправильному лікуванні хвороби гострий процес може перейти в хронічний. Що в свою чергу, може призвести до позаматкової вагітності і навіть до безпліддя.
Профілактика захворювання
Щоб уникнути можливого розвитку патології, потрібно уникати факторів, що сприяють його розвитку. Також краще дотримуватися таких рекомендацій:
- У холодну пору року важливо одягатися по погоді, і особливо берегти області нижньої частини живота, уникати переохолоджень.
- Важливим є дотримання всіх правил особистої гігієни.
- Також, від багатьох проблем може позбавити безпечний секс. Під час статевого контакту рекомендується використовувати засоби бар'єрної контрацепції.
Для того, щоб патологія не набула хронічного характеру, важливо якісно пролікувати хворобу в гострому періоді.
Висновок
Аднексит - це важка хвороба, яка зачіпає дівчат молодого віку. Має запальний характер, викликається бактеріями. Має характерні клінічні та діагностичні ознаки. Для лікування може використовуватися консервативна терапія та хірургічна корекція. Для профілактики розвитку патології важливо уникати провокуючих чинників і якісно пролікувати хворобу в гостру фазу.
Якщо Ви виявили ознаки аднекситу, то обов'язково запишіться на прийом до хорошого лікаря в клініці Isida за телефонами: 0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку), +38-044-455-88-11 (для міжнародних). Або задайте своє питання щодо аднекситу на спеціально створеній для цього сторінці.