Жовтяниця в новонародженого – це жовте забарвлення шкіри, слизових оболонок і склер. Жовтяниця пов'язана зі збільшенням білірубіну в крові. Жовтяниця в дорослих і дітей старшого віку завжди асоціюється з небезпечним захворюванням. І це дійсно так: зазвичай це пов'язане з якимись інфекційними процесами, пухлинами, серйозними захворюваннями, токсичними ураженнями печінки.
«Жовтяниця в новонародженої дитини – зовсім особливий стан, не пов'язаний із серйозними змінами в печінці. Вони є фізіологічними для цього віку, оскільки вся травна система новонародженої дитини є незрілою», – розповідає Тищенко Наталія Володимирівна
Чому виникає жовтяниця в новонародженого
У дітей у віці до 1 місяця відбувається повне удосконалення системи травлення. Крім того, відбуваються специфічні процеси в кістковому мозку та кровотворній системі – руйнується фетальний гемоглобін і утворюється так званий дорослий гемоглобін. Одним із продуктів розпаду є жовчний продукт білірубін, що накопичується в крові та забарвлює шкіру в жовтий колір.
Чим небезпечна жовтяниця для новонародженого
Це доволі токсична речовина, але все залежить від того, яка кількість білірубіну в крові. Невелика кількість є в усіх новонароджених. Збільшення вмісту білірубіну в крові призводить до того, що він просочує слизові, шкіру, склери і навіть тканини мозку, що особливо небезпечно. Токсична дія на тканини мозку спричиняє ослаблення дитини, низьку активність, слабке смоктання грудей, зниження всіх рефлексів. У такому випадку необхідні обстеження й лікування.
Але здебільшого фізіологічна жовтяниця в дітей не призводить до таких наслідків. Минає жовтяниця в новонароджених в більшості випадків безслідно протягом першого місяця життя.
Як лікується жовтяниця у новонародженого
Щоб диференціювати, небезпечна чи безпечна жовтяниця для дитини, необхідно перебувати під наглядом лікаря, щоб визначати рівень білірубіну. Це дасть змогу виробити тактику лікування та зрозуміти, що малюк не потребує допомоги і треба просто почекати. Один із методів лікування жовтяниці в новонароджених – використання лампочок фототерапії. Це лампи синього кольору з певним типом хвилі, це не кварц. Вони не є небезпечними для дитини, вони допомагають білірубіну зруйнуватися та швидше вийти з організму. Білірубін з організму виходить із випорожненнями. Якщо процес дефекації в дитини проходить регулярно і в достатньому обсязі, то й рівень білірубіну падає доволі швидко. Якщо випорожнення нерегулярні, є закрепи, тоді необхідно вживати заходів.
Як визначається рівень білірубіну в крові в дитини
Рівень білірубіну вимірюють у венозній крові, для цього зазвичай проводять забір крові. Але зараз існують більш прийнятні методи – білірубінометр, або білітест для визначення білірубіну в крові допомагає визначити рівень цього пігменту через шкіру, без проколювання і забору крові. Якщо рівень не загрозливий, переважно дитині вистачає звичайного догляду та достатньої кількості грудного молока. Існують й інші види жовтяниці. Який вид жовтяниці в дитини, визначає лікар ще в пологовому будинку за певними критеріями і шкалами. Наприклад, буває жовтяниця, пов'язана з резус-конфліктом між групами крові матері і дитини. Це зазвичай визначається в перші дні життя дитини.
Коли проявляється жовтяниця у новонароджених
Фізіологічна жовтяниця починається не раніше трьох днів після народження. Оскільки вона може тривати до місяця, спостереження педіатра дуже важливе. Щотижня необхідно проводити аналіз білітестом, щоб з'ясувати, чи знижується рівень білірубіну, чи немає потреби у додаткових дослідженнях. Це необхідно, щоб максимально вберегти дитину від токсичного ураження, пов'язаного з незрілістю травної системи та печінки, а також із недостатнім харчуванням. Тому дуже важливо годувати дитину грудьми на вимогу і в достатньому обсязі, щоб полегшити виведення білірубіну.
Фізіологічна жовтяниця – це природний стан, що минає через 3-4 тижні. Не переживайте і будьте здорові!
Дізнайтеся зі статті лікаря-педіатра, заступника генерального директора з медичних питань Андрія Віленського «Педіатрія на світовому рівні» про принципи, на яких базується робота педіатричного відділення клініки ISIDA.
Завантажити буклет «Перший патронаж» і отримати необхідні знання про грудне вигодовування від фахівців клініки ISIDA за посиланням «Перший патронаж».
Дізнайтеся також про Важливі аспекти здоров'я дитини зі статті лікаря-педіатра Полонської Людмили Володимирівни.
Виникли запитання? Зателефонуйте до клініки ISIDA за номерами 0 800 60 80 80, +38 (044) 455 88 11 і ми радо відповімо на них. Або поставте своєзапитанняі ми обов'язково відповімо на нього.
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.