Часи роботи
  • ISIDA Медмістечко
  • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
  • Субота 9:00 – 18:00
  • Неділя 9:00 – 17:00
  • ISIDA Оболонь
  • Понеділок, середа - п'ятниця 8:00 – 18:00
  • Вівторок 8:00-19:00
  • Субота 9:00 – 17:00
  • Неділя Вихідний
  • ISIDA Лівобережна
  • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
  • Субота 9:00 – 18:00
  • Неділя 9:00 – 17:00
  • ISIDA Печерськ - Відділення тимчасово не працює
  • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
  • Субота Тимчасово не працює
  • Неділя Тимчасово не працює
  • ISIDA Ужгород
  • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
  • Субота 9:00 – 14:00
  • Неділя Вихідний

Психолог клініки ISIDA про основні етапи розвитку материнського почуття

Психолог клініки ISIDA, розповідає про основні етапи формування материнського почуття у жінки, показує особливості ставлення мами до своєї дитини в залежності від його віку.

Формування материнського почуття - процес складний, що залежить від безлічі причин. Це генетичні чинники, біологічні, вплив сімейного середовища і соціальної сфери. Крім того, материнство включає в себе еволюційні аспекти, має культурні особливості та індивідуальний онтогенез.

Перші уроки материнства дівчинка отримує від своєї матері, ще в пренатальному періоді. Дуже важливий з цієї точки зору і період підростання дівчинки - з 0 до 3 років. У цьому віці дівчинці присвоюється матриця материнства, відбувається ідентифікація материнської ролі, засвоюється певний стиль емоційного взаємодії в системі «мати - дитя» .У цьому віці у дівчинки виникають і проживаються емоційні реакції на певні стимули, які виходять від мами, формуються емоційні переживання і прихильності.

Другий етап формування материнського почуття пов'язаний з ігровим періодом в житті дівчинки. Це етап взаємодії зі своїми однолітками, період сюжетно-рольових ігор зі своїми однолітками в сім'ю, в «дочки-матері». У цей час відбувається становлення основних компонентів материнської сфери, конкретизація материнської наповненості, приходить розуміння того, що таке материнство. Під час гри розігруються різні сценарії, приміряються різні ролі.

Третій етап - це етап няньченія. Цей етап починається приблизно в 4,5-5 років і закінчується на початку періоду статевого дозрівання. В цьому періоді через ігри з ляльками або в спілкуванні з молодшими братами і сестрами, близькими родичами, сусідським дітьми, молодшими за віком, освоюються основні навички взаємодії в системі «опікун-опікуваний». Дівчинка-дитина спостерігає за взаємодією дорослих з дитиною, вона виховується на репліках дорослих по відношенню до дітей. На цьому етапі формується розуміння ставлення до дитини як до цінності. Також формується основа потреби в материнстві в майбутньому.

Наступний етап - це етап диференціації материнської і сексуальної сфер. Це відбувається в період статевого дозрівання, дівчинка починає пов'язувати і навпаки - відокремлювати свої сексуальні інтереси від планування вагітності, виношування дитини, пологів. У цей час розвивається мотиваційно-ціннісна, смислова сфера материнства.

П'ятий етап - це етап взаємодії з власною дитиною. Дівчинка виросла, у неї з'явилися власні діти. Цей період починається ще до того, як в тілі майбутньої мами позначаться значущі зміни і триває до кінця життя.

У цьому періоді відбувається усвідомлення факту вагітності. Гармонійність цього процесу залежить від стану репродуктивного здоров'я жінки в цілому, від наявності або відсутності мотивації зачаття, умов планування вагітності.

Наступний етап - це період першого взаємодії з власною дитиною в період його перших ворушінь в животику. У цьому періоді відбувається гармонізація психо-фізичного стану майбутньої мами, стабілізація її емоційного фону. В цей час жінка вже адаптувалася до свого становища, у неї формується більш адекватне уявлення образу дитини.

На сьомому-восьмому місяці вагітності жінка переживає період підвищеної стомлюваності, знижується рухова активність, може з`явитися тривожність з приводу майбутніх пологів. Жінка чекає зустрічі з дитиною, його образ стає конкретним, реалістичним. У цей час дуже корисні спеціальні підготовчі курси, на яких дається багато інформації про психологію пологів і післяпологового періоду.

Взаємодія з власною дитиною під час пологів - це дуже цікавий і складний етап у житті кожної жінки. Під час пологів переживається дуже високий рівень фізичної, інтелектуальної та емоційної активності. Дуже важливо під час пологів створити умови, які будуть сприяти виникненню і зміцненню особливого емоційного зв'язку між дитиною і мамою. Все пережите під час пологів створює незримий зв'язок з малюком, це особливо гостро відчувається під час викладання малюка на живіт до мами, першого прикладання до грудей. Спільне перебування мами і дитини в післяпологових палатах також має особливе значення.

У періоді новонародженості відбувається конкретизація зв'язку з дитиною, остаточно формується потреба жінки в материнстві. Це відбувається завдяки тісній взаємодії зі своєю дитиною. Турбота про малюка породжує нові цінності. Однак в цей час не варто забувати і про власний психологічному і фізичному станах. Мама повинна мати можливість задовольняти свої потреби, цього повинні сприяти рідні і близькі, для них це величезна і важлива задача.

Наступний період материнства - це період спільної і розділеної діяльності. Цей період ще називається періодом партнерства. У цей час у мами вже сформувався певний стиль спілкування зі своєю дитиною, її життєвий уклад змінюється з урахуванням потреб малюка і, що дуже важливо, з урахуванням потреб самої мами. Материнська сфера наповнюється завдяки турботам про дитину.

Ще один підетапів взаємодії з власною дитиною - це період виникнення інтересу до дитини, як до особистості. Цей етап виникає на другому році життя малюка. В цьому періоді необхідно змінити ставлення до своєї дитини: забезпечити малюкові безпеку і в той же час дати йому певну самостійність. Цей період досить складний, зазвичай потрібен час для правильного формування цієї навички.

В цьому періоді дуже важливий рівень чутливості матері до своєї дитини. Прекрасним інструментом для налагодження нової системи взаємин є спільні ігри.

Завершальний етап у формуванні прихильності до своєї дитини триває до кінця життя. Протягом усього життя формується особливе сприйняття інтересів, внутрішнього світу своєї дитини, особистої емоційної прихильності до нього.

Материнство - це особистісне зростання, особистісний розвиток, що не має жорстких меж.

Чи перебуваєте в пошуках клініки, фахівцям якої можна довірити здоров'я своєї дитини? Довіртеся фахівцям клініки ISIDA: запишіться на консультацію, зателефонувавши за номером 0800 60 80 80, +38 (044) 455 88 11. Або задайте нам своє питання і ми обов'язково на нього відповімо.

Задайте своє запитання

Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:

0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),

+38-044-455-88-11 (для міжнародних),

через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11

Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.