Перший рік малюка - це рік його стрімкого зростання і розвитку. Тому з моменту народження і до року всі малюки потребують спостереження лікаря-педіатра. Марія Крепак, лікар-педіатр, розповідає про розвиток дитини по місяцях та про основні моменти по догляду за дитиною у віці від 0 до 12 місяців.
Перший період життя дитини вважається періодом його адаптації до навколишнього середовища. Протягом всіх дев'яти місяців вагітності малюк знаходиться в дуже комфортному для нього середовищі, все необхідне він отримує з організму матері. Під час пологів малюк проходить через стресову ситуацію: перший вдих, перший контакт з повітрям, сонячним світлом ... У дитини починає функціонувати ще одне коло кровообігу, включається система травлення і так далі. Дитина пристосовується до навколишнього світу і зміни що відбуваються з ним, не завжди зрозумілі батькам.
Розглянемо їх по порядку.
Зовнішність дитини. У новонародженої дитини непропорційно велика голова, вона досягає приблизно 1/4 розміру всього тіла. У дорослої людини цей показник - 1/7. На голові у малюка може бути волосся, а може і не бути. Зате волосяний покрив може бути на ручках, вушках, плечах. Це волосся незабаром зникне. Шкіра дитини може бути покрита первородним мастилом і мати синюватий, червонуватий або рожевий відтінок. На голові малюка є джерельце - місце, не закрите кісткою.
Слух дитини. Новонароджена дитина досить добре чує, розрізняє голоси мами і тата. Вважається, що голос тата малюк розрізняє краще завдяки його більш низькому тембру. Цей факт можна використовувати в якості заспокійливого фактора для дитини.
Зір малюка. Після народження дитина бачить, але дуже погано. Він не може фокусуватися, навколишній світ для нього як розмита пляма.
Новонароджений розрізняє смак і запах. Запах грудного молока малюк відчуває вже при наближенні мами. Врахуйте це, вибираючи креми по догляду за власним тілом. Вони не повинні мати сильного запаху. Почувши чужий для нього запах, малюк може відмовлятися брати груди або їсти неохоче.
Тимчасові стани дитини
Догляд за дитиною в перші місяці життя
Догляд за малюком в перші місяці дуже простий і не вимагає ніяких особливих знань і умінь. На першому місці стоїть любов і терпіння, це дуже важливо. Дуже велике значення має підтримка сім'ї, мама повинна займатися тільки дитиною, всі інші сімейні клопоти повинні взяти на себе інші члени сім'ї.
Грудне вигодовування - на першому місці серед всього необхідного дитині на першому році життя. Краще, ніж грудне молоко, до сих пір нічого не придумано. Для успішного годування грудьми необхідно раніше прикладання малюка до грудей, це зазвичай робиться протягом 2-х годин після пологів. Перше прикладання - це не прийом їжі, це запуск лактації.
Дуже важливе значення має також спільне перебування дитини і мами, протягом 24 годин на добу. Після виписки з пологового будинку з дитиною теж потрібно проводити якомога більше часу. Особливо велике значення мають нічні годування, тому що саме вночі виробляється гормон годування пролактин, який сприяє повноцінної лактації.
Дуже велике значення має правильне прикладання дитини грудей. Дуже добре, якщо ще до пологів мама відвідувала курси по грудному вигодовуванню і має досить чітке уявлення про те, як правильно прикладати дитину до грудей. Якщо мамі не вдалося відвідати курси по грудному вигодовуванню до пологів, завжди можна запросити консультанта з грудного вигодовування на будинок. У клініці ISIDA допомогу при першому прикладанні малюка до грудей робить медичний персонал клініки.
У перший час після пологів дуже важливо не використовувати соски. Мова не про пустушках, а про сосках, за допомогою яких малюк може отримувати молочну суміш. Добути харчування з пляшечки набагато простіше, тому малюк може відмовитися від висмоктування молока з маминих грудей.
Якщо малюк добре набирає вагу, не робіть спроб догодовувати його молочною сумішшю, навіть якщо вам здається, що малюк не наїдається. Кращий спосіб поліпшити лактацію - прикладати крихітку до грудей якомога частіше. Давайте малюкові груди на вимогу. Спочатку малюк буде вимагати частого прикладання до грудей, тому що обсяг його шлунку дуже невеликий (7-30 мл) і відчуття голоду настає досить швидко. Нормально, якщо малюк буде вимагати груди кожну годину. Це не означає, що у мами мало молока і малюк не наїдається. Просто він не може з'їсти протягом одного годування більше, тому почуття голоду настає швидко.
У міру підростання проміжки між годуваннями будуть збільшуватися. Приблизно до місяця дитина сам визначає оптимальний для нього режим, стимулювати появу режиму не потрібно.
До шести місяців дитина не повинна отримує ніякого іншого харчування, крім молока.
До шести місяців дитині не потрібно давати ні молока, ні чаю, ні будь-якої іншої рідини: в грудному молоці мами є все, що йому потрібно. Дуже рідко виникає необхідність догодовувати дитини - це може рекомендувати лікар після детального огляду і зважування малюка, при обгрунтованій підозрі на брак грудного молока.
Давати малюку воду до шести місяців не варто. Винятком є хвороба з високою температурою або проблеми з травним трактом (блювота і / або діарея і втрата через це рідини). У таких випадках дитині можна і потрібно давати воду.
Слідкуйте за оптимальними умовами в приміщенні: температура повітря повинна бути 22-24 С, вологість - не менше 50%. Не створюйте малюкові тепличні умови! Однак не слід забувати про безпеку дитини.
Правила безпеки для малюка
У дитини повинна бути ліжечко, перший час це може бути приставні ліжко, в яку мама кладе малюка після годування. Ліжечко - це особистий простір дитини. Матрац в ліжечку повинен бути твердіше, ніж на дорослого ліжка.
У дитячій кімнаті також має бути спеціальне місце для переодягання малюка. Це може бути пеленальний столик, куплений або саморобний. Дитина на пеленальним столі ні в якому разі не повинен залишатися один. Перше правило безпеки - мамина рука лежить на малюка і контролює його руху. Або малюк знаходиться на руках у мами. Навіть якщо вам здається, що дитина не зможе переміститися по пеленальному столика, не нехтуйте цим правилом. Можливості новонародженої дитини набагато більше, ніж вам здається.
Друге правило безпеки - це знаходження всього найнеобхіднішого в межах досяжності, поблизу від пеленального столика. В цьому випадку ви зможете взяти все необхідне, не випускаючи із зони свого контролю малюка.
Наявність автомобільного крісла - ще одне найважливіші правило безпеки. Уже з пологового будинку малюк повинен їхати в спеціальному дитячому автомобільному кріслі.
Розвиток дитини з другого місяця до року
На другому місяці життя у дитини з'являється вже свій режим, він спить приблизно однаковий час, мама і дитина вже розуміють один одного в питаннях харчування і т.д. Щомісяця у дитини з'являються нові навички. Характерна для новонародженого поза - поза ембріона, при якій ручки і ніжки малюка приведені до живота, поступово зникає. М'язи малюка розслабляються, ручки ніжки випрямляються. Приблизно в місяць дитина починає вже піднімати голову, якщо викласти його на животик.
В місяць у дитини з'являється мелодійний гуление, нетривалий розгляд предметів і слухове зосередження, перша посмішка. У нашій статті ми докладно розповідаємо, як як перевірити слух у немовляти. Помітно зменшується тривалість сну, з'являються періоди неспання, протягом яких дитина починає свою соціальне життя. На другому місяці життя над дитячим ліжечком можна повісити перший мобіль. Однак потрібно вибирати мобілі з досить великими і яскравими предметами. Інакше дитина не зацікавиться предложной йому іграшкою, він просто не зможе її досить добре розглянути.
У два місяці дитина починає тримати голову у вертикальному положенні, стежити за предметом, який рухається, Часто лепече, реагує посмішкою на розмови. У цьому віці дитини потрібно частіше викладати на животик, стимулюючи тим самим підняття голови.
У три місяці малюк впевнено тримає голову, у нього нормалізується м'язовий тонус, він робить перші спроби дотягнутися до іграшки. Періоди його гуляння стають все більш тривалими, іноді в його лепетання можна вловити звуки, що нагадують склади. На звернену до неї мову малюк реагує тривалим гуленієм, помітно пожвавлюючись на звернені до нього з посмішкою обличчя мами чи тата.
У чотири місяці в положенні на животі дитина спирається на передпліччя, робить перші спроби перевороту зі спини набік, з кожним разом його спроби взяти іграшку стають все успішніше. Дотягнувшись до іграшки, малюки намагаються утримати її, розглядаючи.
У п'ять місяців малюк починає перевертатися зі спини на живіт, досить впевнено розрізняє своїх і чужих, радіючи близької людини і демонструючи деяку настороженість при появі незнайомих людей. Інші діти викликають у малюка симпатію.
У шість місяців малюк активно перевертається зі спини на живіт і навпаки, в положенні на животі спирається на витягнуті руки, починає сидіти, виходячи в це положення переворотом на бік, дізнається близьких. У дитини з'являються різні моделі реагування на людей, він може по-різному реагувати навіть на різних членів сім'ї. У дитини ще немає довгострокової пам'яті, тому, побачивши людину кілька днів тому, він може не впізнати його при черговому появі. Це може стосуватися навіть такого близької людини, як бабуся. Не турбуйтеся, якщо малюк не висловлює радості і навіть плаче при вашій появі. Скоротіть час розставання, і все буде добре.
У шість місяців в дитячому лепет все очевидніше прослуховуються різні склади. Деякі діти в шість місяців вже сидять, беруть в цьому положенні в руки іграшки і грають з ними, роблять перші спроби перекласти іграшки з руки в руку. Правда, малюк ще не може утримувати іграшку довго.
У догляді за дитиною віком до шести місяців кардинальних змін не відбувається. Його основне живлення - це грудної молоко. Гігієнічні вимоги залишаються колишніми. Єдиний вітамін, який повинен отримувати дитина, це вітамін Д. Раз на місяць необхідно відвідувати лікаря-педіатра, інші лікарі - за призначенням педіатра.
Правила безпеки повинні підлаштовуватися під запити дитини. Обов'язково підніміть стінки ліжечка так, щоб дитина не перекинувся за її межі. Якщо в цьому віці ви вже використовуєте столик для годування або інші гаджети, в яких є ремені безпеки, пристібають дитини. Їх ніколи не роблять просто так, якщо вони присутні, значить, вони повинні працювати.
До речі, найлегше привчити дитину до ременів безпеки в автомобільному кріслі або будь-яких інших гаджетах, якщо почати робити це в ранньому віці. Якщо ви вперше посадите малюка в автомобільне крісло в рік і зробите спробу пристебнути його, швидше за все, дитина відреагує на це голосним плачем. І привчити його до ременів безпеки буде непросто. Починайте робити це якомога раніше.
Дуже важливий момент - вакцинація.
Це процес починається ще в пологовому будинку, і активно триває до рочки. У батьків часто виникає питання: чи можна відкласти вакцинацію на більш пізній вік, тобто починати робити щеплення в 2, 4 і навіть 6 місяців. Це не найкраще рішення. Малюк з'являється на світ з маминими антитілами. Але ці антитіла мають короткий термін життя і приблизно до двох-трьох місяців їх рівень починає знижуватися, до шести місяців у малюка маминих антитіл практично не залишається. Тому в усьому світі щеплення починають робити в шість тижнів або два місяці. Таким чином до шести місяців у малюка формується повноцінна імунний захист від інфекційних захворювань.
Думка про те, що дитині краще перехворіти якимось інфекційним захворюванням, ніж робити від нього щеплення, помилково. При захворюванні є набагато більше ризиків виникнення побічних ефектів. До того ж перебіг хвороби може бути тяжким. Вакцинація не несе таких небезпек.
У віці після шести місяців в раціоні малюка з'являється перший прикорм. Грудне молоко при цьому залишається найважливішою частиною раціону малюка, проте на столі малятка повинні поступово з'являтися овочі, фрукти, м'ясо, злаки і кисломолочні продукти.
Як зрозуміти, що дитина готова до прикорму? Шестимісячний кордон не є строгим, деякі діти готові до прикорму в п'ять місяців, інші не готові до цього в сім місяців. Основні ознаки готовності дитини до введення прикорму такі:
- Дитина впевнено тримає голову;
- Малюк сидить практично без підтримки в стільчику для годування;
- Дитина відкриває рот, якщо йому підносять ложку з їдою;
- Малюк відвертається від ложки з їжею, якщо він не голодний;
- Крихітка закриває рот з ложкою в роті, потім ковтає, а не випльовує їжу.
Насправді жорстких правил в часі введення прикорму немає. Якщо малюк проявляє активний інтерес до дорослої їжі, можна давати йому її, з урахуванням віку, звичайно. Якщо ж малюк не хоче їсти щось, відмінне від грудного молока, не наполягайте. Значить, організм дитини не готовий ще до дорослого харчування.
Розвиток дитини від шести місяців до року
У сім місяців малюк вже сидить з прямою спиною, робить спроби встати на ніжки. Ігри дитини з іграшками стають все більш активними і різноманітними: він перекладає з руки в руку, охоче грається своїми ніжками, лежачи на спині. Граючи, дитина все частіше повторює рухи, які роблять дорослі. Увага дорослих завжди радує малюка, тому як можна частіше грайте з ним. Це дуже цікаво.
У вісім місяців дитина починає повзати, він уже самостійно сідає, встає на ніжки, тримаючись руками за опору. У цьому віці дитина вже добре лепече і досить чітко вимовляє склади «ма», «па», «так». Якщо підтримувати його за ручки він досить впевнено стоїть. Малюк легко і охоче вступає в контакт з дорослими, повторює дії інших дітей, відповідає діями на прості запитання і прохання. Наприклад, на прохання «дай мені» він реагує відповідним чином.
Дуже важливо в цьому віці не обмежувати дитину в його бажанні освоювати навколишній світ, але ретельно дбати про його безпеку. Всі ящики в будинку повинні бути надійно закріплені, всі предмети, які можуть становити загрозу для малюка, повинні бути прибрані на безпечну висоту.
Перші кроки дитини.
Свої перші кроки малюк зазвичай робить в горизонтальній площині, в бік. Тобто він тримається руками за якусь опору і переміщається уздовж неї. Опорою може бути дитяче ліжечко, манеж, дорослий диван і так далі. Наступний етап - це кроки вперед. Малюк охоче дає дорослій людині свої ручки і йде вперед з підтримкою дорослої людини. Стимулювати цю фазу ходіння не потрібно, ходунки та інші пристосування використовувати не варто.
Чи не стимулюйте дитину в навику ходіння штучно - якщо дитина воліє повзати, нехай повзає. Саме повзання зміцнює необхідні для навички ходіння м'язи.
Основні показники гармонійного розвитку дитини:
Протягом року показником розвитку малюка є такі чинники:
-
Якщо при народженні малюк важить 3-3,5 кг, то до року його вага становить уже близько 10 кг;
-
Середній зріст дитини при народженні - від 50 до 53 см, в рік його зростання становить вже 80 см;
-
В рік у дитини приблизно 8 зубів;
-
В словнику малятка - близько 10 слів.
Ці норми можуть дуже сильно варіюватися, ми називаємо тільки середнє значення. Але в будь-якому випадку, це дуже стрімкі зміни, в перерахунку наприклад, ваги дорослої людини ці норми означають, що людина протягом року збільшує свою масу в три рази. Така стрімка динаміка розвитку вимагає постійної уваги і турботи батьків і спостерігає за дитиною педіатра. Насолоджуйтеся цим періодом розвитку своєї дитини, відпустіть свої тривоги, при виникненні питань звертайтеся до професіонала, собі залиште тільки насолоду від спілкування зі своїм малюком.
Читайте також про можливості Хірургічного відділу клініки ISIDA. Цей відділ є частиною Діагностичного центру з питань педіатрії і працює в ISIDA Лівобережна.
Довірте своє здоров'я і здоров'я своєї дитини фахівцям клініки ISIDA. Виникли питання? Ми з радістю відповімо на них, якщо Ви зателефонуйте в клініку ISIDA на лінію допомоги 0800 60 80 80, +38 (044) 455 88 11. Або задайте своє питання на нашому сайті і ми обов'язково на нього відповімо.
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.