Часи роботи
 • ISIDA Медмістечко
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00 – 17:00
 • ISIDA Оболонь
 • Понеділок, вівторок, середа, п'ятниця 8:00 – 15:00
 • Четвер 8:00 -- 19:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя Вихідний
 • ISIDA Лівобережна
 • Понеділок, вівторок, п'ятниця 8:00 – 16:00
 • Середа 8:00 – 17:00
 • Четвер 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00-15:00
 • ISIDA Печерськ
 • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
 • Субота Тимчасово не працює
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Ужгород
 • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
 • Субота 9:00 – 14:00
 • Неділя Вихідний

Порушення овуляції

Щомісяця в організмі жінки дітородного віку відбувається важливий процес – овуляція. У цей час зріла, готова до запліднення яйцеклітина залишає фолікул яєчника, що й уможливлює зачаття. Але іноді ці тонкі механізми дають збій і овуляція порушується. То як вирішити цю проблему?

Що таке порушення овуляції

Порушення овуляції знайоме 20-25% жінок, оскільки є однією з головних причин безпліддя. Це може бути як патологічна (олігоменорея) або нерегулярна овуляція (чергування овуляторних менструальних циклів із ановуляторними), так і цілковита її відсутність (аменорея).

Так в чому причина, чому немає овуляції? Причин порушень процесів овуляції кілька. Перша причина – гормональний дисбаланс, зумовлений ендокринними патологіями (гіпофіза щитоподібної залози) або захворюваннями органів репродуктивної системи (ендометріоз, полікістоз яєчників) тощо. Друга причина – відхилення від норми маси тіла: і надлишок, і дефіцит. Це пов'язано з тим, що жирова тканина є певним «периферичним» органом, де накопичуються гормони, які впливають і на овуляцію. Третя причина – гострий або хронічний стрес, надмірні фізичні навантаження. Буває і генетичне порушення овуляції – наприклад, внаслідок синдрому раннього (до 40 років) виснаження яєчників.

Ознаки та симптоми порушення овуляції

Чи будуть місячні якщо не було овуляції? Порушення процесів овуляції легко запідозрити, якщо місячний цикл несистематичний або менструації відсутні взагалі. Але навіть якщо все відбувається регулярно та вчасно, овуляції може і не бути (ановуляторний цикл). Побічно це підтверджує відсутність набрякання та чутливості молочних залоз перед місячними та зміни характеру виділень (надто незначні або інтенсивні). Метод вимірювання вранці базальної температури інформативніший. У нормі температура перед овуляцією дещо знижується і згодом підвищується у другій фазі циклу. А коли цикл ановуляторний, вона не змінюється. Можна використовувати і домашні тести, які показують збільшення кількості лютеїнізуючого гормону протягом 1-1,5 доби до виходу яйцеклітини з яєчника. Якщо немає овуляції лікарі діагностують ії порушення тільки після проведення обстежень: аналізу крові на гормони (андрогени, естрогени, прогестерон, гормони щитоподібної залози) і УЗД органів малого таза (для спостереження за динамікою розвитку фолікулів).

Лікування порушень овуляції

Метод лікування залежить від того, що саме спричинило порушення процесів овуляції, його обирають тільки після комплексного обстеження.

Іноді для відновлення овуляторної функції достатньо дещо змінити спосіб життя: нормалізувати масу тіла, усунути стресовий фактор. Але якщо виявлено гормональні порушення, необхідна медикаментозна терапія. Овуляцію можна індукувати з допомогою нестероїдних препаратів – антиестрогенів, гонадотропних гормонів, інсулінових сенситайзерів, а також хірургічним втручанням на яєчниках (зазвичай застосовується при полікістозі). Овуляцію стимулюють під постійним УЗД-моніторингом: коли фолікули досягають потрібних розмірів, вводиться хоріонічний гонадотропін, що запускає цей процес. Варто знати, що вагітність після гормонального лікування порушень овуляції у 10-30% випадків буває багатоплідною, і завчасно підготуватися до подвійної відповідальності й, звісно, радості!

Експерт Оксана МОРОЗОВА, акушер-гінеколог, завідувач підрозділу ISIDA Лівобережна

Якщо до нас звертається пацієнтка з порушеннями менструального циклу, ми спочатку визначаємо, коли це почалося. Якщо менструації були нерегулярними завжди або ніколи не починалися, може йтися про хромосомні аномалії або вроджені вади розвитку статевої системи. На деякі запитання допомагає відповісти УЗД, інші потребують обстеження на хромосомний набір і консультації генетика. А якщо менструації були регулярними і раптом сталося порушення, причини відсутності овуляції інші. Це може бути разова ситуація, пов'язана з ГРВІ, отруєнням, сильним стресом, адже інтоксикація організму і викид стресових гормонів можуть збивати менструальні «налаштування». У цьому разі дослідження не знадобляться, все відновиться, коли життя жінки налагодиться.

Якщо порушення циклу повторюються, ми передусім перевіряємо роботу щитоподібної залози. Її захворювання можуть проявитися порушеннями менструального циклу, а згодом додаються й інші проблеми – анемія, ожиріння, випадання волосся тощо. А ще причина може бути в надлишку гормону пролактину. Але ще до призначення гормональних досліджень потрібно поспілкуватися з пацієнткою, зробити огляд, УЗД – із його допомогою можна виявити поліп у порожнині матки, кісту яєчника, нарешті, визначити, чи була овуляція.

Ановуляторні цикли час від часу – явище нормальне. Так, у двадцятирічної жінки із 12 циклів один може бути ановуляторним, а у сорокарічної – вже половина. Свої норми має не лише кожен вік, а й конкретна жінка – все індивідуально: початок місячних, менопауза, кількість фолікулів у яєчниках. У пацієнтки 45-47 років порушення менструального циклу можуть свідчити про початок менопаузи (здебільшого вона відбувається в 49 років). За умови, що це не погіршує якості життя, у корекції немає необхідності. Але якщо планується вагітність, УЗД-маркери та гормональні тести допомагають з'ясувати, чи можлива вона.