Часи роботи
  • ISIDA Медмістечко
  • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
  • Субота 9:00 – 18:00
  • Неділя 9:00 – 17:00
  • ISIDA Оболонь
  • Понеділок, середа - п'ятниця 8:00 – 18:00
  • Вівторок 8:00-19:00
  • Субота 9:00 – 17:00
  • Неділя Вихідний
  • ISIDA Лівобережна
  • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
  • Субота 9:00 – 18:00
  • Неділя 9:00 – 17:00
  • ISIDA Печерськ - Відділення тимчасово не працює
  • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
  • Субота Тимчасово не працює
  • Неділя Тимчасово не працює
  • ISIDA Ужгород
  • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
  • Субота 9:00 – 14:00
  • Неділя Вихідний

Як робити масаж дитині в домашніх умовах – розповідь фахівця клініки ISIDA, відео

Пологовий, у якому безпечно: ISIDA Медмістечко

Як робити масаж немовляті в домашніх умовах? Напевно, це питання хвилює всіх дбайливих батьків.

«У домашніх умовах гімнастика разом із масажем повинна тривати не більше 5-10 хвилин. Але проводити процедуру батькам треба 4-5 разів на день», – розповідає Канюка Олександр Васильович, фахівець із масажу.

Отже, спершу вибираємо час, коли малюк активний, ще не голодний і не хоче спати. Не проводимо масаж, коли дитина щойно наїлася і коли її хилить до сну. Також важливо, щоб у приміщенні було тепло, але не душно.

Масаж для немовляти: основні правила

Погладжування. Починаємо масаж дитини з погладжувань – легких ковзних рухів і дотиків. Не масажуємо великі суглоби. Всі погладжування робимо серією по 3-6 легких ніжних рухів. Погладжування можна робити також і охопливі. Важливо рухатися в напрямку руху лімфи в організмі, тобто до найближчих лімфовузлів.

Усі рухи повинні бути легкі, ніжні, без ривків. Масаж немовлят передбачає здебільшого погладжування і розтирання. Плюс акцент на гімнастику – згинання, розгинання суглобів. Під час дитячого масажу працюємо однією рукою, а другою рукою притримуємо ніжку або ручку, або саму дитину.

Масаж ніжок. Спершу масажуємо ноги по черзі – від кінчиків пальців до тазостегнового суглоба. Потім легко погладжуємо стопу, малюємо на ступні вісімку, сімку. Натискаємо на подушечку під пальчиками і дитина складає пальці, натискаємо на п'яту – і пальчики розкриваються. Потім можна перейти до розтирань. Погладжування – це легкі, більш поверхневі рухи, а розтирання – глибші. Можна робити кільцеві розтирання, можна всією долонею, зсуваючи при цьому шкіру.

Кожну серію розтирань або інших рухів завершуємо легкими погладжуваннями, всі прийоми масажу треба поєднувати з погладжуваннями. Після погладжування можна зробити щипцеподібну розминку, оминаючи при цьому суглоби. Для розслаблення м'язів треба використовувати легкі струшування.

Починаємо гімнастику ніжок. Після масажу ніг робимо деякі гімнастичні рухи: згинання-розгинання стопи, повороти стопи, притримуючи ногу за гомілку однією рукою. Виконуємо згинання та розгинання всієї ніжки в колінному суглобі, трохи притискаючи до стегна. Робимо наче легке витискання та знову струшуємо.

Також згинаємо ніжки, розводячи в сторони – вправа для тазостегнових суглобів. Згинаємо ніжки до живота – ця вправа корисна для кишечника, щоб газики відходили, щоб не було кольок. По черзі згинаємо ніжки. Потім легко струшуємо за обидві ноги, піднімаючи вгору.

Після цього робимо «книжечку» обома ніжками – розводимо зігнуті в колінах ноги максимально в сторони. Якщо дитина чинить опір, робимо легке струшування і відводимо ноги поперемінно. Відводимо і робимо паузу. Все робимо ніжно й обережно. При цьому важливо правильно тримати ноги дитини – тримаємо двома руками за гомілки, при відведенні в сторони безіменними та середніми пальцями рук фіксуємо тазостегнові суглоби. У жодному разі не можна докладати зусиль, тиснути на ноги, смикати, робити різкі рухи. Все робиться ніжно, легко й обережно, щоб не травмувати суглоби.

Кожну вправу виконуємо по 5-6 разів. Не варто робити одразу 10-12 разів, щоб не перевантажувати дитину. Краще повторити кілька разів серію з 5-6 вправ.

Масаж животика. Після масажу ніг і гімнастики для ніг переходимо до масажу живота, який виконуємо легкими погладжуваннями обов'язково за годинниковою стрілкою.

Поперечне погладжування прямих і косих м'язів живота – робимо серію погладжувань двома руками вздовж тулуба дитини і поперек живота, до пупка. Масаж живота допомагає зміцнити прес і також ефективний при кольках, при пупковій грижі. При пупковій грижі проводимо такий масаж: втоплюючи палець у пупкову ямку, робимо прокручування за годинниковою стрілкою, щоб стимулювати закриття пупкового вікна.

Масаж грудної клітки. Грудку масажуємо легкими граблеподібними рухами, легко розтираємо міжреберні проміжки.

Переходимо до ручок. Утримуючи руку дитини, виконуємо ніжні погладжування від кисті до плеча. Потім масажуємо кисть руки, стимулюючи стискання і розтискання пальців. Робимо щипцеподібне розтирання всієї руки і завершуємо погладжуваннями.

Переходимо до легкої гімнастики рук. Згинаємо і розгинає кисті рук. Згинаємо і розгинаємо в ліктях руки. Не забуваємо струшувати руки для розслаблення.

Вчимо дитину перевертатися зі спинки на животик. Коли малюк лежить на животі, однією рукою утримуємо його, а другою робимо легкі погладжування по спині. Потім переходимо до легкого штрихоподібного розтирання. Масажуємо ділянку тазостегнових суглобів і сідничні м'язи. Масажуємо трапецієподібні м'язи. Не забуваємо чергувати рухи з погладжуваннями.

Масаж спини. Масажуючи спину, не торкаємося ділянки хребта та лопаток. Спину масажуємо легкими розтираннями, трохи інтенсивніше можна масажувати сідничні м'язи – дозволяється зробити легке попліскування та пощипування. Завершуємо вібруючими погладжуваннями. Потім переходимо до більш інтенсивної гімнастики.

На завершення масажу та гімнастики корисно поколисати дитину на руках у позі ембріона. Це стимулює розвиток вестибулярного апарату й заспокоює.

Також ви можете прочитати як робити дренажний масаж для дітей.

Завантажити буклет «Перший патронаж» і отримати необхідні знання про грудне вигодовування від фахівців клініки ISIDA Ви зможете, зайшовши на нашу сторінку «Перший місяць». Про базові принципи надання профілактичної і лікувальної допомоги дитині в клініці ISIDA Ви можете дізнатися зі статті «Педіатрія на світовому рівні».

Читайте також про умови надання педіатричної допомоги дитині в клініці ISIDA на нашій сторінці Здоров'я дитини.

Довірте спостереження за здоров'ям і розвитком своєї дитини лікарям клініки ISIDA. Зателефонуйте до клініки ISIDA за номерами 0 800 60 80 80, +38 (044) 455 88 11 і ми з радістю відповімо на всі Ваші запитання. Або поставте своє запитання за допомогою спеціальної форми.

Задайте своє запитання

Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:

0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),

+38-044-455-88-11 (для міжнародних),

через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11

Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.

Пологовий, у якому безпечно: ISIDA Медмістечко