Часи роботи
 • ISIDA Медмістечко
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00 – 17:00
 • ISIDA Оболонь
 • Понеділок, вівторок, середа, п'ятниця 8:00 – 15:00
 • Четвер 8:00 -- 19:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя Вихідний
 • ISIDA Лівобережна
 • Понеділок, вівторок, п'ятниця 8:00 – 16:00
 • Середа 8:00 – 17:00
 • Четвер 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00-15:00
 • ISIDA Печерськ
 • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
 • Субота Тимчасово не працює
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Ужгород
 • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
 • Субота 9:00 – 14:00
 • Неділя Вихідний

Особливості розвитку дітей і підлітків від 7 до 18 років - розповідає дитячий гінеколог Оксана Березина

Гармонійне, правильна поведінка через період статевого дозрівання - одне з найважливіших умов формування фізично і психологічно здорової особистості. Про особливості розвитку організму дитини, а потім - підлітка, у віці від 7 до 18 років розповідає дитячий гінеколог клініки ISIDA Оксана Березина.

Пубертатні зміни в організмі дівчинки починаються приблизно в 7-8 років, тобто задовго до появи зовнішніх ознак статевого дозрівання. Вважається, що в підлітковий період дівчинки вступають в 11 років і цей період триває у них до 18 років. У хлопчиків це трохи пізніше, з 12 до 18 років.

У віці приблизно 10 років у дівчаток може спостерігатися нагрубання молочних залоз, з'являються перші ознаки оволосіння на лобку і під пахвами. Це пов'язано з активізацією гормону естрогену. У деяких дівчаток це може відбуватися раніше, у деяких пізніше. Якщо молочні залози почали збільшуватися у віці до восьми років, це вважається передчасним початком статевого дозрівання. Симптомом затримки статевого розвитку вважається поява менструації пізніше 15-16 років.

Одночасно з набухання молочних залоз у дівчаток починаються активні зміни структури внутрішніх статевих органів, матки і придатків. Ці органи збільшуються, змінюється їх структура. Починаються менструації. Спочатку менструальний цикл може бути нерегулярним, звичайно він встановлюється протягом одного року, проте можуть бути індивідуальні відхилення.

У межах норми - становлення менструального циклу протягом двох років. Якщо ж протягом цього часу менструальний цикл не встановився, це вважається патологією.

У період статевого дозрівання дівчинка поступово набуває жіночні обриси, у неї зменшується талія, збільшується груди, фігура стає більш грушеподобной, ніж вона була до цього.

Потрібно пам'ятати, що підлітковий період - це період активізації не тільки гормональний функції статевих залоз, а й активного розвитку практично всіх органів організму, включаючи головний мозок, кістково-скелетний апарат, м'язи. У дітей наростає м'язова маса, розвивається серцево-судинна система, збільшується обсяг серця і легенів і т.д.

Хлопчики і дівчатка в підлітковому віці за рік зростають на 3-8 см на рік, вага в нормі збільшується на 8 кг.

Швидкі зміни, які відбувається в організмі дітей, призводять до того, що підлітки в цей час недостатньо скоординовані: їх руху можуть бути незграбними, незграбними. В цьому періоді часто спостерігається нерівномірний ріст окремих частин тіла: кістки рук і ніг у підлітків ростуть набагато швидше, ніж тулуб і грудна клітка. Тому багато підлітків складені непропорційно: у них довгі руки і ноги, вузька груди. Це - норма, нерідко викликає, тим не менш, психологічні переживання.

Нерідко на обличчі підлітка з'являється висип, може спостерігатися підвищена сальність волосся. Іноді підліткові прищі з'являються на шиї і плечах. Із завершенням періоду статевого дозрівання ця проблема зазвичай зникає. Іноді причиною виникнення акне і прищів на обличчі і плечах є гормональний дисбаланс. У цьому випадку необхідна допомога лікаря.

У період статевого дозрівання відбуваються зміни і в інших органах організму дівчинки - в головному мозку, зокрема - в гіпофізі і гіпоталамусі, які контролюють роботу ендокринних органів - яєчників, наднирників, щитовидної залози. Всі ці органи взаємопов'язані між собою, їх не скоординована робота може викликати зміни в організмі і привести до виникнення патологічних станів і захворювань.

У період статевого дозрівання величезне значення має раціон дівчатка-підлітки. Якщо дівчинка з тієї чи іншої причини не отримує всіх необхідних мікроелементів, вітамінів, жирів і білків, це може відбитися на стані її здоров'я і привести до виникнення різних захворювань.

Дівчаткам-підліткам категорично протипоказані незбалансовані, жорсткі дієти! На жаль, підвищений інтерес до своєї зовнішності і хворобливе ставлення до природного процесу округлення своїх форм нерідко викликає у дівчаток бажання швидко і кардинально схуднути. Саме в підлітковому віці дуже велика небезпека виникнення анорексії. Одним з найнебезпечніших наслідків незбалансованої дієти може стати затримка і навіть зупинка статевого розвитку. Це ніяк не піддається корекції. Тому батьки повинні приділяти велику увагу харчуванню дівчинки підлітковому віці.

Величезне значення в період статевого дозрівання має сексуальний потяг до протилежної статі. Статистика показує, що 30-40% дівчаток статеве життя починається у віці до 17 років. Певна частина цих дівчаток стикається з проблемами небажаної вагітності, а також з інфекціями, які передаються статевим шляхом. Серед цих інфекцій і такі небезпечні як ВІЛ, гепатити В і С.

У період статевого дозрівання навіть при відсутності скарг бажано відвідувати гінеколога 1-2 рази протягом року. Якщо ж скарги існують, це необхідно робити частіше.

Тема здорової сексуальності повинна підніматися в школі і в сім'ї. Дуже важливо донести до дівчинки, що імунітет її зовнішніх статевих органів повністю дозріє тільки до 19-20 років. ДО цього віку організм дівчинки украй уразливий.

Необхідно також піднімати питання про контрацепцію. Найбільш оптимальний метод контрацепції в цьому віці - презервативи. Вони попереджають настанню небажаної вагітності і захищають від більшості захворювань, що передаються статевим шляхом.

Психологічна криза в підлітковому віці - ще одна проблема, з якою стикаються як діти, так і їхні батьки, вчителі, найближче оточення. На тлі «гри гормонів» поведінку дівчаток і хлопчиків стає непередбачуваним і некерованим. Характерні риси характеру підлітків - самовпевненість, дратівливість, втрата поваги до батьків.

Підлітки, рухомі гормонами, прагнуть спровокувати батьків, вчителів та інших оточуючих їх людей на заборону, обмеження їх свободи. Таким чином вони прагнуть проявити своє «Я» і перевірити кордону, за які вони можуть вийти. Це проблема не може бути вирішена одним якимось радою або чарівної пігулкою. Всі психологічні зміни необхідно перетерпіти, докладаючи при цьому всі зусилля до того, щоб допомогти дитині впоратися з усіма цими нюансами.

Зараз існує багато служб і місій, в які можна звернутися за професійною порадою. Якщо є проблеми з захворюваннями статевої сфери, потрібно звернутися в клініку, фахівці якої нададуть кваліфіковану допомогу.

Читайте також про можливості Хірургічного відділу клініки ISIDA. Цей відділ є частиною Діагностичного центру з питань педіатрії і працює в ISIDA Лівобережна.

Довірте своє здоров'я і здоров'я своєї дитини фахівцям клініки ISIDA. Виникли питання? Ми з радістю відповімо на них, якщо Ви зателефонуйте в клініку ISIDA на лінію допомоги 0800 60 80 80, +38 (044) 455 88 11. Або задайте своє питання на нашому сайті і ми обов'язково на нього відповімо.