Часи роботи
  • ISIDA Медмістечко
  • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
  • Субота 9:00 – 18:00
  • Неділя 9:00 – 17:00
  • ISIDA Оболонь
  • Понеділок, середа - п'ятниця 8:00 – 18:00
  • Вівторок 8:00-19:00
  • Субота 9:00 – 17:00
  • Неділя Вихідний
  • ISIDA Лівобережна
  • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
  • Субота 9:00 – 18:00
  • Неділя 9:00 – 17:00
  • ISIDA Печерськ - Відділення тимчасово не працює
  • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
  • Субота Тимчасово не працює
  • Неділя Тимчасово не працює
  • ISIDA Ужгород
  • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
  • Субота 9:00 – 14:00
  • Неділя Вихідний

Післяпологовий період: відновлення, харчування, секс після пологів

Пологовий, у якому безпечно: ISIDA Медмістечко

Про основні правила поведінки в період після пологів розповідає Юлія Новіцюк, акушер-гінеколог клініки ISIDA.

Післяпологовий період ділиться на дві частини: ранній післяпологовий період (триває близько двох годин, з моменту появи малюка на світ) і пізній післяпологовий період (до 8 тижнів після пологів).

У ранній післяпологовий період породіллі перебувають в пологовому залі, малюка викладають мамі на живіт, він вперше прикладається до грудей. За станом жінки ведеться пильне спостереження.

Через дві години мама з дитиною перекладається в післяпологове відділення, починається пізній післяпологовий період, протягом якого відбувається відновлення організму жінки. Що це означає?

Відновлення фізіологічних функцій

Приблизно через чотири години після пологів пацієнтці пропонується спорожнити сечовий міхур. З цим можуть виникнути складності, подолати які можна, постаравшись розслабитися, сидячи на унітазі. Можна відкрити воду, її дзюрчання допомагає звільнити сечовий міхур. Якщо не виходить, лікар, оцінивши наповненість сечового міхура, може запропонувати використання катетера.

На другу добу потрібно спорожнити кишечник. З цим також можуть бути складності, так як кишечник під час пологів піддається здавленню, а після - змінює своє розташування в порожнині живота. Але дуже важливо запустити роботу кишечника в перші кілька діб після пологів. З цією метою складається правильний раціон харчування (продукти з високим вмістом пектинів - яблука, банани і т.д.) Якщо ритмічна робота кишечника не відновлюється, лікар рекомендує вдатися до допомоги мікроклізм. Це маленькі тюбики ліків, які вводяться в пряму кишку і викликають дефекацію.

Лактація

Молоко зазвичай прибуває на третю добу. В ISIDA вже в першу добу після пологів до пацієнток приходить фахівець із грудного вигодовування і дуже докладно розповідає, як прикладати дитинку до грудей. Правильне прикладання до грудей - це 90% успіху грудного вигодовування.

Харчування під час грудного вигодовування

Харчування після пологів повинно бути різноманітним і збалансованим. У раціоні годуючої жінки повинні бути м'ясо, риба, овочі, фрукти, крупи, кисломолочні продукти. Протягом перших 10 днів необхідно запустити ритмічну роботу кишечника мами, тому основу раціону повинні складати продукти з високим вмістом пектину. На столі годуючої жінки повинні бути печені яблука, банани, каші, овочеві супи, супи з сухофруктів, березовий сік.

Нові продукти слід вводити обережно. Можна вживати тушковані овочі - брокколі, цвітну капусту, моркву, буряк, цибулю, кабачки, гарбуз. На перекушування можна використовувати чорнослив, курагу, галетное печиво, бублики, сухарики без родзинок. Вершкового масла - не більше 15 г в день, не рекомендується курка, свинина. Їжте кролятину, індичку. Через 10 днів після пологів вводяться кисломолочні продукти, відварна риба, чорний хліб, картопля варена або запечена, макарони з твердих сортів пшениці. Трохи пізніше можна вводити твердий сир, але його жирність не повинна перевищувати 45%.

Під час грудного вигодовування не варто вживати родзинки, майонез, напівфабрикати, ковбасу, сосиски, копченості, неприпустимий фаст-фуд, під категоричною забороною алкоголь. Виключіть також солодкі газовані напої, неприпустимо все жирне і смажене, міцний бульйон. Не рекомендується також вживати сирі помідори, білокачанну капусту - це може викликати здуття живота і у вас, і у дитинки. Якщо ви не можете прокинутися без кави, дозвольте собі одну (максимум - дві) чашку неміцного напою з молоком.

Необхідно стежити за станом шкіри малюка, бажано вести харчовий щоденник.

Питний режим під час грудного вигодовування

Не змушуйте себе пити через силу. Кількість молока не залежить від кількості випитої рідини, лактація - процес гормонозалежний. Пийте в міру виникнення спраги, зайва рідина - це зайве навантаження на нирки і не більше того.

«Догляд» живота

Жінки які народжують вперше, зазвичай плекають мрію про те, що живіт зникне одразу після пологів. На жаль, їх чекає розчарування. Живіт не може відразу зменшитися, тому що відразу після пологів матка важить 800-1000 г. Але вже через сім днів після пологів матка важить 400-500 г. І кожен день до 12-го дня після пологів висота дна матки зменшується на 2 см, надалі вона зменшується менш інтенсивно, але приблизно до 6-8 тижнів після пологів матка має свою дородову вагу, це 50-60 грам.

Слід зазначити, що активне скорочення матки стимулює часте прикладання малюка до грудей.

Післяпологові виділення - лохії

Часті прикладання дитини до грудей сприяє також вигнання з матки післяпологового секрету - лохій. Кілька діб після пологів виділення рясні, нерідко - зі згустками, можуть мати специфічний запах. До 5-6 дня їх кількість зменшується, змінюється і вид: додається слизовий компонент. Ще через кілька днів крові в виділеннях стає ще менше, виділення стають коричневими, потім жовтенькими, нарешті - слизовими. Як правило, до 6-8 тижня після пологів лохії зникають.

Важливий момент: якщо протягом двох тижнів виділення рясні, але раптом різко зменшуються або зникають, необхідно звернутися до лікаря. Це дуже небезпечний симптом!

Епізіотомія

Епізіотомія - це хірургічне розсічення промежини по задній стінці піхви для того, щоб запобігти глибоких розривів піхви, а також захистити дитинку від черепно-мозкових травм. До цієї маніпуляції вдаються зазвичай при стрімких пологах, пологах великого плода, пологи з тазовою старанністю або при передчасних пологах.

Після епізіотомії шви зашиваються синтетичною ниткою, яка повністю розсмоктується через півтора-два місяці. Шов потрібно тримати в чистоті і сухості, обробляти антисептиком (звичайної зеленкою). Іноді в зоні шва, а потім рубця відзначається порушення чутливості. Це нормально і пройде через 6-9 місяців.

Пологи за допомогою кесаревого розтину

У першу добу після операції кесаревого розтину жінка перебуває в реанімації, на другу добу вона перекладається в післяпологове відділення. Догляд за швом - звичайний, тобто зеленка і повітряні ванни. Щоб зменшити навантаження, після кесаревого розтину рекомендується носіння бандажа. Категорично заборонено напружувати прес, фізкультура і спорт припустимі не раніше, ніж через 6 місяців після пологів. І це повинні бути помірні фізичні навантаження - танці, пілатес, йога. Силові тренажери, великий теніс, активний біг не рекомендуються.

Наступна вагітність після пологів шляхом кесаревого розтину рекомендується не раніше, ніж через два роки. При цьому потрібно обов'язково подивитися рубець на матці, чи немає там ніші. Ці ніші можуть бути причиною неспроможного рубця в області матки - показання для чергових пологів за допомогою операції кесаревого розтину.

Ознайомтеся за посиланням - багато корисної інформації про кесарів розтин.

Секс після пологів

Матка відновлюється протягом 6-8 тижнів після пологів, слизова піхви приблизно також. Тому не варто починати інтимне життя раніше, ніж через 6-8 тижнів після пологів. Важливо відзначити, що у жінок нерідко відзначається зниження лібідо, іноді - сухість піхви. Так працює гормон естроген. Його вплив незабаром знизиться. Щоб усунути сухість, можна скористатися свічками з гіалуроновою кислотою, лубрикантами. Це покращує якість статевого життя.

«Розтягнуту» після пологів піхву - ще один неприємний з точки зору сексуальних відчуттів, момент. Справитися з цим допомагає вумбілдінг (зокрема - вправи Кегеля, вагінальні конуси). Ці заняття можна починати приблизно через 2 місяці після пологів.

Контрацепція після пологів - обов'язкова

Існує стереотип про те, що якщо жінка годує грудьми, то завагітніти вона не може. Це не вірно. Контрацептиви після пологів необхідні, навіть якщо місячні ще не відновилися.

Найпростіший спосіб контрацепції - це презервативи. Дуже ефективна внутрішньоматкова спіраль. Якщо у жінки ще немає менструації, поставити спіраль складніше, але можливо.

Наступний спосіб контрацепції, це гормональні контрацептиви, так звані міні-пілі. Це таблетки з одним гормоном, який діє на рівні матки і ніяк не впливає на молоко. Ці таблетки придумані спеціально для годуючих мам.

Наступний метод - застосування сперміцидів - свічок, які вводяться в піхву. Вони добре працюють, якщо робити все правильно.

Останній метод - стерилізація. У жінок це може відбуватися під час операції кесарів розтин, за її згодою. Іноді на стерилізацію погоджуються чоловіки.

Корисні матеріали про пологи

Спеціально для тих, хто хоче знати про партнерські пологи якомога більше, ми створили добірку матеріалів на цю тему. В підбірці матеріалів про партнерські пологи Ви знайдете активні посилання на відео-інтерв'ю з лікарями, на презентації-пам'ятки з найважливішою логічно структурованою інформацією і навіть цікаве інтерв'ю про пологи зі знаменитістю.

Для тих, хто хоче знати про пологи як можна більше, ми створили добірку матеріалів на цю тему. В підбірці матеріалів про пологи Ви знайдете відповіді на більшість хвилюючих вас питань.

Про умови комплексних програм зі спостереження вагітності в клініці ISIDA Ви можете дізнатися на нашій сторінці програми по веденню вагітності.

Обирайте професійних лікарів

Чи перебуваєте в пошуках клініки, фахівцям якої можна довірити появу на світ Вашого малюка? Довіртеся фахівцям клініки ISIDA: запишіться на консультацію, зателефонувавши за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних).

Або задайте лікарю своє запитання і ми обов'язково на нього відповімо.

Консультація гінеколога до та післяпологовий період Записатися до гінеколога у Києві чи Ужгороді

Пологовий, у якому безпечно: ISIDA Медмістечко