Часи роботи
 • ISIDA Медмістечко
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00 – 17:00
 • ISIDA Оболонь
 • Понеділок, вівторок, середа, п'ятниця 8:00 – 15:00
 • Четвер 8:00 -- 19:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя Вихідний
 • ISIDA Лівобережна
 • Понеділок, вівторок, п'ятниця 8:00 – 16:00
 • Середа 8:00 – 17:00
 • Четвер 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00-15:00
 • ISIDA Печерськ
 • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
 • Субота Тимчасово не працює
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Ужгород
 • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
 • Субота 9:00 – 14:00
 • Неділя Вихідний

Жіноче безпліддя

Безкоштовна консультація репродуктолога Записатися

Клініка ISIDA вже 25 років спеціалізується на лікуванні безпліддя, жіночого та чоловічого факторів. Протягом цих років на світ з'явилися понад 20 000 малюків. Це стало можливим завдяки високому професіоналізму лікарів клініки, величезному практичному досвіду, застосуванню передових репродуктивних технологій. У цій статті ми поговоримо про жіноче безпліддя.

Коли ставиться діагноз про безпліддя

«Діагноз «жіноче безпліддя» може бути поставлений у разі, якщо подружжю протягом року при регулярному незахищеному статевому житті не вдається зачати дитину. Щоб упевнитися в тому, що в репродуктивній системі чоловіка або жінки є проблеми (або переконатися в тому, що на шляху до бажаної вагітності немає серйозних перешкод), подружжю необхідно пройти обстеження», – говорить лікарі репродуктологи клініки ISIDA.

Обстеження сімейної пари при безплідді доцільно починати з чоловіка, адже чоловіче безпліддя і жіноче безпліддя зустрічаються з приблизно однаковою частотою. Але обстеження чоловіка простіше: щоб відкинути сумніви в запліднювальній здатності сперми, чоловіку достатньо здати сім’яну рідину на аналіз. Спермограма – дуже інформативний аналіз, що дає інформацію не тільки про здатність чоловіка мати дітей, але й про наявність в його організмі запальних інфекційних, ендокринологічних, імунних захворювань, генетичних і онкологічних патологій. Усі ці проблеми можуть бути перешкодою на шляху до бажаної вагітності, тому здача сперми на аналіз при діагностиці причин відсутності вагітності – абсолютно необхідна процедура.

Жіноче безпліддя багатогранніше, ніж чоловіче. Це пояснюється тим, що функції жіночої репродуктивної системи більш складні, ніж чоловічої. Адже для настання вагітності та благополучного народження дитини в організмі жінки повинні дозріти здорові яйцеклітини, її імунна система повинна адекватно сприймати чоловічу сперму і не перешкоджати імплантації зародка в порожнину матки. Крім того, всі органи й системи повинні володіти необхідним потенціалом для виношування дитини. На всіх цих етапах задіяні імунна, ендокринна й інші системи жіночого організму. Щоб діагностувати наявність проблем, які перешкоджають материнству, жінці необхідно пройти діагностику організму. В ході обстежень може бути встановлена одна (іноді – кілька) з форм жіночого безпліддя.

Жіноче імунне безпліддя

Іноді вагітність не настає через те, що жіночий організм помилково сприймає сперму чоловіка або ембріон як чужорідний агент і прагне знищити його. Щоб переконатися в тому, що слизові оболонки цервікального каналу жінки не перешкоджають просуванню сперматозоїдів матковими трубами до матки, необхідно пройти посткоїтальний текст. Для цього через певний час після статевого контакту в жінки береться на аналіз цервікальний слиз. Лабораторні дослідження показують кількість активних сперматозоїдів у цервікальному слизу та дають можливість лікарю-репродуктологу оцінити поведінку й активність сперматозоїдів.

Щоб встановити або спростувати жіноче імунне безпліддя, лікар-репродуктолог призначає також аналіз крові на імунограму. Результати цього аналізу можуть показати наявність у шийці матки антиспермальних антитіл, що перешкоджають просуванню сперматозоїдів до яйцеклітини.

Маткове безпліддя

Маткове безпліддя – одна з форм жіночого безпліддя, що виникає на тлі вроджених анатомічних аномалій матки або як наслідок хронічних хвороб. Ця форма безпліддя зустрічається приблизно у 15 % жінок. Для його діагностики використовується УЗД, а для більш докладного обстеження – ендометрія і гістероскопія. Ці дослідження можуть показати наявність у жіночому організмі таких проблем:

 • аномалії розвитку матки: до них належить, зокрема, синдром Рокітанського-Кюстнера, атрезія матки, подвоєння матки, зміна її форми (сідлоподібна, дворога), наявність внутрішньоматкової перегородки. Іноді маткове безпліддя виникає через неправильне розташування матки – ретрофлексію матки. Треба сказати, що всі перераховані вище проблеми трапляються значно рідше, ніж набуті захворювання, що перешкоджають настанню вагітності;

 • маткове безпліддя як наслідок хвороб може виникнути в разі, якщо в порожнині матки виникли зміни ендометрію, обумовлені гормональними, пухлинними, інфекційними, травматичними захворюваннями. Секреторна трансформація едометрію, поліпи ендометрію, міоматозні вузли можуть перешкоджати імплантації плодового яйця в порожнину матки, вносити паталогічні зміни в гормональний та імунний статуси жіночого організму.

УЗИ

Іноді маткове безпліддя виникає через наявність у порожнині матки і трубних кутах синехій (зрощень). Ця проблема може бути наслідком ускладнених абортів, діагностичних вискоблювань, гістерорезектоскопії, після некоректного використання внутрішньоматкових контрацептивів.

Маткове безпліддя нерідко супроводжується болісними симптомами: наприклад, появою виділень між менструаціями, тривалими менструаціями, аменореєю, болем у нижній частині живота та в попереку тощо. При матковому безплідді вагітність нерідко мимовільно переривається, доволі велика ймовірність передчасних пологів і проблем із плацентою.

Трубне жіноче безпліддя

Трубне жіноче безпліддя зустрічається приблизно в 30 % усіх випадків. Пошкодження або закупорка маткових труб призводить до того, що сперматозоїд не може зустрітися з яйцеклітиною і запліднити її. Ця проблема може виникати після операції органів черевної порожнини, внаслідок абортів, перенесених раніше позаматкових вагітностей. Запалення придатків і/або запальний процес матки також можуть призводити до порушення прохідності маткових труб. Розрізняють повну і часткову непрохідність маткових труб. У першому випадку єдиним виходом із ситуації є ЕКЗ, при частковій трубній непрохідності вагітність може настати після лапароскопічної операції.

Трубне жіноче безпліддя може бути діагностоване за допомогою УЗД, рентгена маткових труб, лапароскопії. Який саме спосіб діагностики доцільний у кожному конкретному випадку, вирішує лікар після збору анамнезу та первинного огляду.

Ендокринне жіноче безпліддя

Ендокринне жіноче безпліддя – найпоширеніший вид жіночого безпліддя, обумовлений порушеннями в роботі гормональних органів: щитоподібної залози, статевих залоз, гіпоталамо-гіпофізарної регуляції і т.д. Через надлишок чоловічих статевих гормонів в організмі жінки може спостерігатися нерегулярність менструацій або їх повна відсутність. Додатковими симптомами є біль унизу живота та в попереку, виділення зі статевих шляхів, коливання артеріального тиску, різке схуднення або, навпаки, безпричинний набір зайвої ваги. Щоб підтвердити або спростувати припущення про наявність саме ендокринного безпліддя, лікар призначає аналіз крові на гормони, фолікулометрію (УЗД росту фолікулів й овуляції).

Жіноче безпліддя неясного генезису

Іноді лікарі-репродуктологи постають перед так званим безпліддям неясного генезису. Цей діагноз ставиться, якщо обстеження показують, що в чоловіка і жінки всі показники репродуктивної функції нормальні, однак настання бажаної вагітності не відбувається. У цьому випадку єдиним реальним виходом із ситуації є екстракорпоральне запліднення. Однак, як показує практичний досвід, причиною ненастання вагітності за такого виду безпліддя часто бувають неякісні яйцеклітини й ембріони. Тому в разі жіночого безпліддя неясного генезису лікарі-репродуктологи можуть рекомендувати більш сучасні методи ЕКЗ, що дають змогу до імплантації ембріона в порожнину матки робити його генетичний аналіз.

Психологічне безпліддя

Діагноз «психологічне безпліддя» може бути поставлений у разі, якщо жінці не вдається стати мамою, попри те, що будь-яких фізіологічних причин для безпліддя не виявляється. Цей вид безпліддя, на перший погляд, можна зарахувати до одного з різновидів безпліддя неясного генезису, адже в обох випадках йдеться про відсутність вагітності на тлі відсутності очевидних порушень у жіночому репродуктивному здоров'ї. Однак лікарі-репродуктологи воліють виділяти цей вид безпліддя в окрему групу, бо подолати цей вид безпліддя можна без застосування методів ДРТ, за допомогою психолога.

В основі психологічного безпліддя лікарі-психологи завжди виявляють страх жінки перед вагітністю. Вірніше, перед тими змінами, які приходять у життя разом із зачаттям. Нерідко цей страх є підсвідомим, прихованим від себе самої. Це буває у випадках, коли краса, кар'єра, потреба у творчій самореалізації або професійний спорт стають домінуючою цінністю в житті. А материнство відсувається на другий план. На шляху до вагітності може також стояти страх перед матеріальними труднощами, складнощі у стосунках із чоловіком і навіть нав'язливе очікування родичами вагітності.

Пара на рецепції відділення ДРТ

Як лікується жіноче безпліддя в клініці ISIDA

Залежно від даних, отриманих у ході діагностичних досліджень, лікар-репродуктолог призначає лікування. Це можуть бути методи консервативного лікування безпліддя, а також використання повного спектру сучасних репродуктивних технологій:

 • контрольоване зачаття;

 • внутрішньоматкова інсемінація (ВМІ);

 • екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ);

 • введення сперматозоїда всередину яйцеклітини (ICSI);

 • біопсія яєчка і його придатків із метою отримання сперматозоїдів при найтяжчих формах чоловічого безпліддя (TESA, MESA);

 • допоміжний хетчинг;

 • кріоконсервація сперматозоїдів, яйцеклітин та ембріонів;

 • донація яйцеклітин;

 • передімплантаційна генетична діагностика (PGD);

 • сурогатне материнство.

Усі лікарі клініки ISIDA є фахівцями високого рівня, мають вищу та першу кваліфікаційну категорію, багато лікарів мають науковий ступінь. Фахівці клініки регулярно беруть участь в українських і міжнародних наукових конференціях, семінарах, конгресу, проходять практичне стажування в провідних європейських клініках, що спеціалізуються на лікуванні безпліддя. Все це дає можливість надавати пацієнтам клініки ISIDA медичні послуги на рівні європейських стандартів.

«Усі лікарі клініки ISIDA готові зробити все можливе і навіть трохи більше для того, щоб жінка могла подолати поставлений їй діагноз про безпліддя і стати матір'ю. Для цього у нас є все необхідне: знання, досвід, обладнання. А також – величезне бажання присвятити все це людям, які прагнуть стати батьками».

Якщо Ви відчуваєте труднощі з зачаттям дитини, станьте на один крок ближче до здійснення своєї мрії про материнство – зателефонуйте до клініки ISIDA, запишіться на первинний прийом до лікаря-репродуктолога. Наші телефони: 0 800 60 80 80; +38 (044) 455 88 11.

phone_cb_icon