Існує думка, що пологи завжди супроводжуються болем. Але це не так. Знеболювання пологів – тема, навколо якої точаться численні дискусії. Є аргументи і за, і проти. У будь-якому разі рішення про те, чи застосовувати анестезію, приймаєте Ви. Лікар може підказати, пояснити, порадити, проте у жодному разі ні до чого Вас не примушуватиме.
Знайомство з лікарем-анестезіологом відбувається задовго до пологів. На консультації перед майбутніми пологами Ви разом із лікарем складете індивідуальний сценарій пологів. Лікар спробує розвіяти Ваш страх, пов'язаний із болем під час пологів, і налаштувати на щасливе їх завершення. Доведено, що інтенсивність больових відчуттів зменшується і сприймається як «стерпна», якщо майбутня мама почувається в безпеці, позитивно налаштована і довіряє лікарям, котрі приймають пологи.
Існують медикаментозні та немедикаментозні способи знеболювання пологів. До немедикаментозних можна зарахувати активне положення породіллі, масаж, використання м'ячів, а також спеціальну ванну для знеболювання першого періоду пологів. Як і під час будь-яких інших дискомфортних фізичних відчуттів, під час пологів Ваше тіло саме знає, як йому рухатися і поводитися, щоб полегшити біль.
До медикаментозних способів належать епідуральні аналгезія й анестезія. Епідуральна аналгезія застосовується за бажанням пацієнтки і за низкою медичних показань. Цей метод вважається найсучаснішим і найбезпечнішим для жінки й дитини, він високоефективний і зручний у застосуванні. Суть методу полягає в тому, що за допомогою спеціальних препаратів відбувається блокування больових сигналів, які йдуть від нижньої частини тіла до головного мозку. Для проведення епідуральної аналгезії лікар-анестезіолог робить прокол на рівні 3-4-го поперекових хребців і вводить в епідуральний простір через спеціальну голку гнучкий катетер. Через нього в організм породіллі вводять знеболюючі речовини.
Епідуральну аналгезію роблять у разі, якщо потрібно лише зняти болісні відчуття. Завдяки цій процедурі нерви, які відповідають за моторні функції, залишаються частково в робочому стані, і за бажання жінка може рухатися.
Епідуральна анестезія передбачає цілковите блокування відчуттів і рухів, її використовують під час кесаревого розтину. За такого виду знеболювання майбутня мама залишається у свідомості й бере участь у процесі появи дитини на світ. За винятком деяких випадків, дитину кладуть мамі на груди.
У світовій практиці застосування епідуральної анестезії під час пологів є поширеним явищем. Такий вид знеболювання застосовують і під час деяких видів операцій. Завдання лікаря – зробити все можливе для того щоб мама й дитина були здорові й почувалися комфортно. Але кожна ситуація унікальна, і для того щоб прийняти зважене рішення, необхідна консультація лікаря-анестезіолога про можливості застосування епідуральної анестезії у Вашому конкретному випадку.
98% кесаревих розтинів виконують під епідуральною анестезією.