Часи роботи
 • ISIDA Медмістечко
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00 – 17:00
 • ISIDA Оболонь
 • Понеділок, вівторок, середа, п'ятниця 8:00 – 15:00
 • Четвер 8:00 -- 19:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя Вихідний
 • ISIDA Лівобережна
 • Понеділок, вівторок, п'ятниця 8:00 – 16:00
 • Середа 8:00 – 17:00
 • Четвер 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00-15:00
 • ISIDA Печерськ
 • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
 • Субота Тимчасово не працює
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Ужгород
 • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
 • Субота 9:00 – 14:00
 • Неділя Вихідний

Віктор Козін: я взяв управління всіма процесами в свої руки

04 березня 2014

Один з найбільш успішних українських медичних бізнесів – акушерсько-гінекологічна клініка ISIDA – у січні розпрощався зі своїм партнером, інвестфондом Advent International. Співпраця перервалася раніше окресленого терміну, і засновники бізнесу знову отримали повний контроль над його розвитком. Про причини такого рішення кореспонденту "Коммерсанта" ВЕРОНІЦІ ГАВРИЛЮК розповів співвласник ISIDA ВІКТОР КОЗІН.

— Для реалізації масштабних планів розвитку ISIDA кілька років тому ви залучили фонд Advent International. Але нещодавно він вийшов зі складу акціонерів клініки. Що пішло не так? — Наші спільні з Advent очікування від партнерства виявилися більш оптимістичними, ніж ті результати, які ми отримали на практиці. Планувалося, що після входження фонду в капітал компанія почне швидко розвиватися. Але процес притирання, ознайомлення нового акціонера з бізнесом розтягнувся на три роки. За цей час у клініці змінилося три керівники. Фінансовим інвесторам потрібно розуміти, що швидкого повернення інвестицій у деяких сегментах очікувати не варто. Ринок приватних медичних послуг специфічний, й у різних регіонах цей сегмент має свої особливості. Але якщо вже вибрали п'ятирічну програму вкладення і повернення грошей, то потрібно не розгойдуватися, а відразу розпочинати її реалізацію.

— Хто був ініціатором виходу зі складу акціонерів ISIDA?

— Півтора роки тому Advent на глобальному рівні почав змінювати свою регіональну стратегію розвитку. Це відомий факт, вони про це заявляли. Ми не заперечували проти того, щоб вони вийшли. І в кінці січня це сталося. Їхню частку викупили я і мій партнер Ігор Матвієць.

— Яка частка належала Advent в ISIDA і якою є сума угоди?

— Я не можу розкривати умови угоди. Можу тільки сказати, що їхня частка дозволяла фонду мати повний контроль над бізнесом.

— За які кошти ви викупили частку фонду?

— Це були власні і позикові кошти у співвідношенні 50 на 50. Ми залучили гроші у приватних інвесторів з подальшим рефінансуванням, враховуючи наші плани розвитку.

— Які ще варіанти угоди розглядалися? За нашою інформацією, у переговорах з Advent International брав участь фонд Russia Partners.

— Russia Partners у переговорах не брав участі. Він колись цікавився компанією, але це було кілька років тому. ISIDA – це наше дітище, яке ми розвивали 22 роки. Й у нас з моїм партнером не виникало сумнівів у тому, що ми повинні викупити цю частку. Залучати стороннього інвестора було недоцільно. Я не міг знову піддавати компанію проходженню аудиту з боку інвестора. Не той час. Та до того ж, якщо тоді, у 2010 році, було складно знайти інвестора, то зараз тим більше.

Нам зрозуміло, як розвивати бізнес за рахунок позикових коштів. У 2004 році ми залучили гроші у Європейського банку реконструкції та розвитку на будівництво клініки в Києві, яка відкрилася у 2006 році. У 2007 році взяли кредит в ізраїльської компанії під заставу акцій – близько 30%. У 2009 році ми побачили, що бізнес стійкий і настав час для того, щоб боротися за частку ринку. Однак кредитування тоді було тільки в одиничних випадках, та й то у маленьких обсягах. Тому ми і вирішили залучити інвестора і продати йому частку. Звичайно, за допомогою нашого партнера ми розраховували на фінансові ресурси різного характеру.

— Наприкінці січня ви змінили топ-менеджмент. Попередній був неефективний?

— У разі зміни власників це звичайна практика. Три роки ми не контролювали бізнес. А залишати попередній менеджмент було ризиковано. І я взяв керування всіма процесами у свої руки. Я очолював клініку у 2007-2010 роках. Те, що Advent став нашим партнером, тільки підтверджує, що я керував ефективно. В ISIDA повернулася стара команда, яка працювала в клініці до кризи. Це весь департамент маркетингу, голови юридичного і фінансового відділів. У нас з'явилася посада першого заступника генерального директора. На неї був призначений Віктор Зінченко, який, як ми розраховуємо, через кілька років очолить компанію.

— Які у вас подальші плани з розвитку?

— Ми посилимо ті напрямки, на яких ми спеціалізуємося – це амбулаторна допомога, включаючи спостереження вагітності, а також приймання пологів і лікування безпліддя. Плануємо збільшити потужності клініки. Ми винесемо за її межі відділ лікування безпліддя. Збільшимо кількість пологових залів з двох до чотирьох. У підсумку за рахунок реорганізації плануємо збільшити кількість прийнятих пологів у клініці з 1,2 тис. до 2,5 тис. на рік. Також до кінця цього року маємо намір відкрити три поліклініки – дві в Києві та одну в Дніпропетровську. З більш масштабних планів – бажання розвивати педіатричний напрям. Для цього ми розглядаємо можливість створення спільного підприємства зі стратегічним інвестором – можливо, ізраїльською компанією. Розраховуємо на допомогу в цьому питанні нашого колишнього партнера, який готовий нам допомогти в пошуку інвестора. На початковому етапі ми плануємо протягом найближчих двох років звести будівлю загальною площею 4,5 тис. кв. м поруч з наявною клінікою в Києві. У ній розміститься відділення педіатрії, також туди буде перенесено відділення лікування безпліддя. Цього року хочемо посилити патронажну службу (обслуговування пацієнта на дому), без якої не може обійтися центр народження дітей. Зараз у нас конвертація становить 25%, тобто кожен четвертий новонароджений у нашій клініці обслуговується цією службою. А ми прагнемо до того, щоб таких дітей було 75%. За рахунок педіатрії кількість пацієнтів щороку зростатиме на 2 тис. У довгостроковій перспективі ми плануємо відкрити центр молочної залози.

— У майбутньому ви розглядаєте варіант залучення інвестицій шляхом продажу частки в капіталі?

— Ні. Якщо й виникне таке питання, то це буде стратегічний інвестор. Можна ще розглянути варіант злиття бізнесів. На ринку не так багато клінік, з якими ми конкуруємо безпосередньо, – це інститут репродуктивної медицини, клініка «Надія», медичний центр ІГР. Враховуючи, що у нас різні методики, процес об'єднання буде складним. Тому і цей варіант відпадає.

Інтерв'ю взяла Вероніка Гаврилюк Джерело: газета «Коммерсантъ»