Часи роботи
 • ISIDA Медмістечко
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00 – 17:00
 • ISIDA Оболонь
 • Понеділок, вівторок, середа, п'ятниця 8:00 – 15:00
 • Четвер 8:00 -- 19:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя Вихідний
 • ISIDA Лівобережна
 • Понеділок, вівторок, п'ятниця 8:00 – 16:00
 • Середа 8:00 – 17:00
 • Четвер 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00-15:00
 • ISIDA Печерськ
 • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
 • Субота Тимчасово не працює
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Ужгород
 • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
 • Субота 9:00 – 14:00
 • Неділя Вихідний

Грудне вигодовування

Грудне вигодовування – унікальний процес, що дає змогу найприроднішим чином вирішити безліч завдань, пов'язаних не тільки з фізичним, а й із психологічним та навіть інтелектуальним здоров'ям і розвитком малюка. А також – допомогти молодій мамі швидко відновитися після пологів. Тому в клініці ISIDA так багато уваги приділяють підтримці жінок, які годують малюків грудьми.

Ще до появи малюка на світ кожна майбутня мама, спостереження вагітності якої відбувається в клініці ISIDA, може отримати персональну консультацію у фахівця з грудного вигодовування, а також сертифікат на експрес-курс «Грудне вигодовування від А до Я».

На заходах ISIDA weekend у клініці регулярно проходять лекції, на яких фахівці з грудного вигодовування дають основи цього процесу, відповідають на всі наявні в жінок запитання.

Усі лікарі та медсестри неонатологічного відділення пройшли спеціальне навчання, мають сертифікати, що підтверджують їхню кваліфікацію в питаннях грудного вигодовування. Тому одразу після пологів щаслива мама отримує всю необхідну їй висококваліфіковану допомогу з першого прикладання малюка до грудей, з налагодження процесу лактації тощо.

Провідним спеціалістом із грудного вигодовування в клініці ISIDA є Вікторія Олександрівна Нестерова, автор тренінгу для консультантів із грудного вигодовування «Консультування з грудного вигодовування», співавтор тренінгів «Оптимальні практики вигодовування новонароджених у родопомічних закладах» та «Метод «кенгуру».

«Грудне вигодовування – це процес, що має дуже важливе значення як для здоров'я дитини, так і для жіночого здоров'я, – каже Вікторія Нестерова. – Жіноче грудне молоко забезпечує малюка всіма необхідними йому поживними речовинами, а також забезпечує захист від інфекцій, створює всі умови для розвитку власної імунної системи дитини. Крім того, процес смоктання і контакт із мамою знижують рівень гормонів стресу в організмі малятка.

Грудне вигодовування корисне і для мами, адже гормони годування розслаблюють і знижують стрес, завдяки прикладанням швидше скорочується матка, знижується ризик кровотеч. У годуючих мам нижчий ризик виникнення анемії. Крім того, годуючі мами швидше скидають вагу, адже на вироблення молока витрачаються додаткові 500-550 ккал на день.

Зі збільшенням стажу годування поступово збільшується і захист від раку грудей, яєчників, ендометрію, знижується ризик розвитку діабету 2 типу, метаболічного синдрому, остеопорозу, серцево-судинних захворювань, гіпертонії, інсульту. Тому ВООЗ рекомендує годувати грудьми дитину до двох років і більше, зі своєчасним введенням прикорму в 6 місяців».

Перше прикладання до грудей

Перше прикладання до грудей має відбутися ще в пологовому залі. Якщо все йде благополучно, в контакті «шкіра до шкіри» мама і дитина зазвичай проводять перші дві години. Протягом цього часу малюк відпочиває після пологів, у нього нормалізується дихання, серцебиття, знижується рівень гормонів стресу. Шкіра дитини заселяється безпечною сімейною мікрофлорою – це важлива профілактика інфекцій і алергій.

Якщо дитина з'явилася на світ за допомогою кесаревого розтину і мати перебуває в свідомості, дитину викладуть їй на груди ще в операційній. Якщо була загальна анестезія, малюка спершу викладуть на тата чи іншого близького родича й вони удвох почекають, поки дозволять контакт із мамою. Перші спроби знайти мамині груди малюк зазвичай робить через 10-15 хвилин після пологів. Дивно, але новонароджений може сам дістатися до соска і присмоктатися самостійно.

Іноді малюкові для адаптації потрібно більше часу. Ласкаві слова мами, погладжування, м'яка стимуляція до пошуку грудей, часті пропозиції грудей прискорять адаптацію малятка. Якщо ж дитині не вдається самостійно прикластися до грудей, можна зцідити для неї кілька крапельок молозива – вона злиже їх із соска.

Молозиво – дуже важливий продукт

У перші два-три дні жіночі груди виробляють молозиво і здаються при цьому м'якими і начебто «порожніми». Це нормально. Об’єм шлунка новонародженого в цей час – не більше однієї-двох чайних ложок, і тільки з третього дня він збільшиться до 10-15 мл. Невелика кількість молозива – саме те, що потрібно малятку.

Молозиво є найкращим засобом для першої імунізації дитини. Наявні в молозиві антитіла тонким шаром покривають слизові ШКТ і дихальних шляхів дитини, захищаючи її від інфекцій.

Прикладання до грудей – на першу вимогу

Часті прикладання дитини до грудей у перші два-три дні після пологів є профілактикою жовтяниці і надмірної втрати маси тіла. Тому протягом доби малюка треба прикладати до грудей 8-12 разів і більше, давати дитині смоктати груди так довго, як вона захоче, пропонувати і одну, і другу грудь. Якщо дитина довго не виявляє активності, треба м'яко стимулювати її, будити, пропонувати груди.

Із першого дня необхідно стежити за правильністю прикладання.

Годування здебільшого нерівномірно розподілені протягом дня. Можливі кілька прикладань поспіль із інтервалом 10-20 хвилин, а потім більш тривалий сон. Використовуйте для свого відпочинку час, коли дитина спить, намагайтеся поспати вдень. Ваш відпочинок і відновлення після пологів – це дуже важливо.

Індикатори хорошого грудного вигодовування

 1. Втрата малюком ваги не повинна перевищувати 10 % маси тіла при народженні (втрата ваги малюком у перші дні життя – норма).
 2. Не пізніше, ніж із 5-ї доби, дитина повинна почати набирати вагу, і не пізніше, ніж через 2 тижні відновити вагу, з якою народилася.
 3. Хороший індикатор – використані підгузки. У перший день життя малюк повинен видати один повний підгузник, в другий день – два і т.д. Із 5-го дня чекаємо щонайменше 5-6 важких підгузків.
 4. Випорожнення дитини протягом перших 5 днів змінюються від чорного меконію в першу-другу добу (1-2 рази на день) до жовтих рідких на 5-ту добу і далі (3 і більше разів на добу).

Зверніться до лікаря, якщо:

 • У дитини взагалі немає мокрих підгузків або випорожнень.
 • У малюка – темна забарвлена сеча після третього дня життя (повинна бути прозорою).
 • Темні випорожнення після четвертого дня життя (повинні стати жовтими, без меконію).
 • У дитини менше намочених і/або забруднених підгузків, ніж описано вище.
 • Ви не можете розбудити дитину на годування.
 • У дитини жовте забарвлення долоньок і стоп.

Як знайти зручну позу для годування

Вибираючи позу для годування малюка, пам'ятайте, що і вам, і дитині повинно бути зручно.

Положення біологічного / розслабленого годування дуже зручне в перші дні після пологів. Мама перебуває в положенні напівлежачи на спині, маля лежить на животику на її тілі, ручки його відкриті (йому корисно торкатися до тіла мами), сосок спершу показує на його ніс. Ця поза дуже вдала, якщо в мами після пологів є шви на промежині або їй було проведено операцію кесаревого розтину.

ГВ_поза 1

Положення на боці – ще одна дуже комфортна і для дитини, і для мами поза. І мама, і дитина лежать на боці, обличчям одне до одного. На початку годування сосок показує на носика дитини.

ГВ_поза 2 ГВ_поза 3

Положення «колиска», «перехресна колиска» або годування з-під руки потребує хорошої опори під руку, що тримає дитину. Ці пози використовуються, коли треба дуже точно прикласти дитину до соска.

ГВ_поза 4 ГВ_поза 5 ГВ_поза 6

Як правильно прикласти малюка до грудей

 1. Незалежно від пози, обраної вами для годування, стежте за тим, щоб між вашим тілом і тілом дитини був щільний контакт. Не обмежуйте рухи голови дитини, не намагайтеся якомога щільніше притиснути ротик малятка до своїх грудей. Такі дії заважають малюкові здійснювати смоктальні рухи. ГВ_поза 7

 2. Відчуваючи близькість грудей, малюк зазвичай широко відкриває рота і починає шукати сосок. Присуньте його до себе і вкладіть йому сосок у рот так, щоб він був спрямований у піднебіння, а в роті опинилася більша частина ареоли. ГВ_поза 8

Якщо процес годування грудьми завдає вам болю, зверніться по допомогу до консультанта з грудного вигодовування або до будь-якого медичного працівника неонатологічного відділення. Швидше за все, ви неправильно прикладаєте дитину до грудей, і цю ситуацію необхідно виправити якомога швидше.

Що робити, коли приходить молоко

На третю добу або трохи пізніше поживне молозиво змінюється молоком, молочна залоза стає помітно більшою і щільнішою. Іноді через нечасті прикладання або неповне випорожнення грудей у молочній залозі виникає біль. Ареолу сильно набряклих грудей дитина насилу захоплює, при цьому можливі травми соска.

Для профілактики нагрубання з першого дня життя прикладайте дитину до грудей якомога частіше (зокрема і вночі), не допускайте помилок у прикладанні, не використовуйте пустушки.

Не обмежуйте себе в напоях, це не впливає на ступінь нагрубання. Стежте за частотою і повнотою спорожнення грудей. Пийте, коли відчуваєте спрагу.

Що робити при помірному нагрубанні грудей

 • Прикладайте дитину до грудей кожні 1-2 години, цілодобово. Слідкуйте за правильністю прикладання.
 • Зняти нагрубання грудей допомагає легкий масаж молочної залози круговими рухами, дуже легкі вібруючі поплескування по грудях, погладжування від центру до периферії, до ключиці і пахви. Ці рухи можна робити і під час годування дитини, але стежте, щоб сосок при цьому не вискакував із ротика малюка.
 • Дуже тверду ареолу можна пом'якшити невеликим підціджування молока або прийомом пом'якшення ареоли тиском (див. нижче в тексті).
 • Якщо грудь болить, прикладіть після годування холод на 15-20 хвилин (пакет із льодом, загорнутий у суху тканину, або прохолодний капустяний лист). При сильному нагрубанні можна використовувати холодні компреси і перед годуванням. Безпосередньо перед прикладанням малюка до грудей холод треба замінити теплом.
 • Спробуйте помасажувати груди, стоячи під теплим душем: після такої процедури молоко зазвичай легко тече з грудей.

Метод Джин Коттермен – при сильному нагрубанні грудей

При сильному нагрубанні грудей ареола може стати такою щільною, що дитині дуже важко взяти груди. Скористайтеся методом консультанта з лактації Джин Коттермен: Нагрубание груди

Покладіть вказівний, середній і безіменний пальці обох рук на ареолу в безпосередній близькості до соска і м'яко натисніть на груди в напрямку до грудної клітки. Утримуйте м'який тиск не менше хвилини і більше. Відчувши, що ареола пом'якшала, прикладіть до грудей дитину або, якщо малюк з якоїсь причини не бере груди, почніть зціджувати молоко.

Коли необхідне зціджування

Якщо грудне вигодовування налагоджене правильно, зціджування не потрібні. Якщо після годування в молочній залозі залишається молоко, організм відгукнеться на це, зменшивши лактацію. Якщо грудь спорожнити повністю, але малюк, не наївшись, продовжує смоктати її, вже до наступного годування молока виробиться більше.

Однак існують ситуації, за яких зціджування необхідне. Це:

 • годування передчасно народженої або маловагої дитини;
 • при годуванні хворої дитини, яка не може висмоктати достатню кількість молока;
 • при виході годуючої мами на роботу або навчання;
 • у комплексі заходів для полегшення стану жінки при нагрубанні молочної залози або лактостазі.

Як правильно зцідити молоко

Зціджувати грудне молоко можна молоковідсмоктувачем або вручну. У перші три дні після пологів ефективніше ручне зціджування, потім можна використовувати той спосіб, який більше подобається і дає більше молока (це індивідуально). У будь-якому випадку зціджування не повинно завдавати болю.

Основні правила ручного зціджування:

 1. Пальці повинні перебувати на межі ареоли та світлої шкіри, один навпроти іншого. Подушечки пальців – на одній лінії з соском. Ніколи не стискайте сосок – це боляче і безглуздо – молока в ньому немає.
 2. Придавлюйте груди великим і вказівним пальцями в напрямку до грудної стінки, потім легко стискайте пальці, підштовхуючи молоко під сосок. Виконуйте ці рухи в спокійному ритмі, не відриваючи пальців від грудей.
 3. Зціджуйте одну грудь 5-7 хвилин, потім переходьте на другу, теж на 5-7 хвилин. Потім можна повернутися на першу і т.д., до повного спорожнення обох грудей. Якщо дитина з якихось причин не бере груди, зціджувати молоко з обох грудей треба кожні три години. Такий ритм дасть змогу зберегти і збільшити лактацію. Коли дитина сама починає смоктати груди, від зціджування можна буде відмовитися.

Як зберігати зціджене грудне молоко

Грудне молоко при кімнатній температурі можна зберігати:

 • До 4 годин при температурі 27°C
 • До 10 годин при температурі 21°C
 • до 24 годин при 15°C (наприклад, у термосумці з пакетами льоду).

Зберігання молока в холодильнику

 • Якщо дитина госпіталізована, молоко зберігається для неї в лікарні до 2 діб – при температурі 4°C.
 • Для здорової доношеної дитини в домашньому холодильнику можна зберігати молоко до 8 діб при температурі 4°C.

Зберігання молока в морозильній камері

 • Три місяці в звичайній морозильній камері холодильника (зберігайте подалі від дверей камери).
 • Шість-дванадцять місяців у глибокому заморожуванні, що підтримує температуру -19°C.

Як підігріти грудне молоко

Не розморожуйте і не підігрівайте грудне молоко в мікрохвильовій печі – вона знищує його антиінфекційні властивості. Крім того, молоко в мікрохвильовій печі розігрівається дуже нерівномірно, в ньому можуть утворюватися «гарячі точки» – області дуже сильно нагрітого молока, які мамі дуже важко відстежити. В результаті дитина може отримати опік.

Щоб розігріти молоко, помістіть контейнер із ним у теплу воду: проточну або налиту в миску.

Недоїдене дитиною грудне молоко треба вилити, розморожене молоко (якщо дитина його не їла) може зберігатися в холодильнику ще добу, повторне заморожування неприпустиме.

Форум на тему: Грудне вигодовування - Відповіді лікарів на запитання

Що порадите для збагачення грудного молока?

Тетяна

Запитання:

37 т. за допомогою КР народилася дівчинка з вагою 2580г, за два місяці набрала лише 750 г. Що порадити, для збагачення грудного молока, щоб набрати вагу. Нам рекомендують штучне вигодовування

08 вересня 2023 р.

Відповідь:

Для діток, які народилися передчасно та з низькою вагою, грудне молоко є надзвичайно цінним. Переводити повністю на суміш - порада вкрай шкідлива

Низький набір ваги має корегуватися, перш за все, збільшенням обʼємів споживання молока. Тому потрібно додати зціджування та догодовування зцідженим. Якщо ж вам потрібно більше підтримки в цьому процесі, можете скористатися консультацією спеціалісток з грудного вигодовування ISIDA clinic. Для вашої зручності маємо амбулаторні прийоми в ISIDA Медмiстечко (очно) та онлайн.

08 вересня 2023 р.
Відгуки пацієнтів про грудне вигодовування

Після курсу, ми вже знаємо, на що звертати увагу під час пологів.

Закінчивши курс школи материнства ISIDA "В очікуванні зустрічі", ми залишилися дуже задоволені. Величезне спасибі Романченко Наталії Володимирівні за увагу, терпіння, позитив, знання і невимушеність в групі. Після курсу, ми вже знаємо, на що звертати увагу під час пологів, як слухати своє тіло і як важлива допомога чоловіка.

Тетяна
12 вересня 2018 р. 10:33

Дуже вдячна психологу клініки ISIDA.

Дуже вдячна психологу клініки ISIDA – Тетяні Вікторівні Степанової, за проведений семінар на тему "Готовність до дитячого садка". Дуже інформативно, професійно, цікаво і дохідливо! Скажу відверто, прийшла б ще раз, адже вибір дитячого садка для дитини, дуже важливе питання, яке безсумнівно впливає на розвиток кожного малюка і на його майбутнє життя. Велике Вам дякую!!! Чекатиму нових семінарів!

Юлія
23 липня 2018 р. 09:31

Я пройшла курси по догляду за малюком, по грудному вигодовуванню і пологам!

Хочу залишити відгук з приводу курсів для майбутніх батьків, які проходила в ISIDA. Курси дуже корисні і надають сучасну інформацію, що дуже важливо, так як порад молодим батькам надходить дуже багато і дуже важливо розуміти, що сучасні дослідження часто суперечать застарілим традиціям по догляду за малюком і особливо по грудному вигодовуванню. Я пройшла курси по догляду за малюком, по грудному вигодовуванню і пологам. Дуже задоволена всім,так як стала впевнено себе почувати і дані курси мене добре підготували до майбутнього материнства! Курс по грудному вигодовуванню, це найкращий подарунок від Ісіди, я б ніколи не подумала наскільки важливо правильно прикладати малюка, годувати на вимогу, дізналася коли приходить молоко, як зціджувати, як уникнути лактостазу або гіперлактаціі, як зберегти грудне вигодовування, чому це важливо і багато багато іншої цінної інформації! Грудне вигодовування це, на мій погляд, ціла філософія любові до дитини і турботи про дитину. Спасибі ISIDA велике за грамотне ведення вагітності, легкі пологи, пізнавальні курси і зручну педіатрію!

Альона
19 квітня 2018 р. 13:29

Хочу окремо відзначити центр психології в клініці Ісіда

Записуючись на індивідуальні консультації під час вагітності, мені порекомендували Олену Черненко. Я хотіла отримати практичні поради з догляду за дитиною, а отримала значно більше.

Олена, як справжній профессіонал присвячений своїй справі, дала нам дійсно корисні поради з приводу поведінки в пологах, грудного вигодовування, психології дитини, безпечного середовища для неї та багато іншого. Головне для мене, що знання, які вона передає майбутнім і молодим батькам, грунтуються на доказовій медецині, останніх наукових дослідженнях, і власному досвіді виховання дітей. Сьогодні, тримаючи на руках мою донечку, я вже знаю значно більше, але знання отримані в Ісіда стали для мене просто життєво необхідними. І особлива подяка Вікторії Нестеровій. Завдяки її консультаціям і підтримці я змогла налагодити годування грудьми без болю і зайвих стресів.

Поліна С.
21 грудня 2012 р. 11:29

Клініки, в яких доступний напрямок
Статті
Новини, заходи
Клініка ISIDA підвищує кваліфікацію своїх фахівців для підтримки мам у питаннях грудного вигодовування
Клініка ISIDA підвищує кваліфікацію своїх фахівців для підтримки мам у питаннях грудного вигодовування

У перші дні після пологів у мам виникає величезна кількість запитань про грудне вигодовування. Знайти відповіді на них у режимі 24/7 допомагають акушерки та медсестри післяпологового відділення. Для цього вони регулярно проходять спеціальну підготовку. Якщо виникає потреба в більш фундаментальних знаннях про грудне вигодовування або у разі появи будь-яких проблем, мами можуть звернутися в денний час до професійних консультантів із грудного вигодовування.