Часи роботи
 • ISIDA Медмістечко
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00 – 17:00
 • ISIDA Оболонь
 • Понеділок, вівторок, середа, п'ятниця 8:00 – 15:00
 • Четвер 8:00 -- 19:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя Вихідний
 • ISIDA Лівобережна
 • Понеділок, вівторок, п'ятниця 8:00 – 16:00
 • Середа 8:00 – 17:00
 • Четвер 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00-15:00
 • ISIDA Печерськ
 • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
 • Субота Тимчасово не працює
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Ужгород
 • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
 • Субота 9:00 – 14:00
 • Неділя Вихідний

Жовтяниця у новонароджених – симптоми, види, лікування

Фізіологічна жовтяниця – безпечний для здоров'я малюка стан, що виникає приблизно в 60% новонароджених.

Фізіологічна жовтяниця

За такого виду жовтяниці зміна забарвлення шкірного покриву зазвичай спостерігається на другу добу після появи малюка на світ, на 3-4 добу жовтий колір шкіри стає особливо інтенсивним.

Патологічна жовтяниця переважно виявляється в перші години життя крихітки. І це аж ніяк не єдина і не найважливіша відмінність між цими двома видами жовтяниці в новонародженого.

Чому з'являється фізіологічна жовтяниця

Жовтяничну забарвленість шкіри малюка спричиняє білірубін – продукт розпаду гемоглобіну, що міститься в еритроцитах. У нормі в людини щодня гине приблизно 1% усіх еритроцитів, а вивільнений білірубін тут же знешкоджується спеціальними печінковими ферментами та виводиться назовні системою виділення.

У новонароджених зазвичай дуже високий рівень гемоглобіну, що поступово знижується. Тобто процес загибелі еритроцитів і вивільнення білірубіну в новонародженого значно інтенсивніший, ніж у дорослої людини. А функції печінки ще не до кінця налагоджені, і спеціальних печінкових ферментів для знешкодження білірубіну просто не вистачає. Тому білірубін проникає в клітини шкіри і забарвлює її в жовті тони.

Слід зазначити, що помітного погіршення самопочуття, змін у розмірах внутрішніх органів, як це буває в разі патологічної жовтяниці, а також кольору калу та сечі, не спостерігається. Другою причиною виникнення в новонародженого жовтяниці є втрата рідини дитиною в перші дні після народження і маленький об’єм молозива. Фізіологічна жовтяниця новонароджених триває приблизно три тижні. Протягом цього часу печінка малюка налагоджує свої функції і набуває здатності впоратися із завданням нейтралізації білірубіну, якого, до речі, з часом вивільняється щоразу менше.

Іноді перебіг жовтяниці новонароджених більш тривалий, але це не завжди є ознакою патології – іноді це пов'язано з грудним вигодовуванням. У цьому випадку жовтяниця також вважається фізіологічним процесом і минає самостійно. Але затяжний перебіг жовтяниці неодмінно потребує огляду педіатром, а іноді й додаткових досліджень.

Що таке патологічна жовтяниця новонароджених

Патологічна жовтяниця (або як її ще називають - жовтуха у новонароджених чи жовтушка у новонароджених) зазвичай виникає в перші години життя дитини (фізіологічна – щонайменше на другу добу, часто – пізніше) і має ще кілька характерних ознак. Це може бути знебарвлення калових мас, потемніння сечі, збільшення печінки та селезінки, а також виникнення на шкірі крововиливів точкового типу. Жовтяничне забарвлення шкірних покривів дитини як у випадку фізіологічної, так і за патологічної жовтяниці, має одну причину – підвищений вміст у крові не знешкодженого печінкою білірубіну. Але за фізіологічної жовтяниці це явище тимчасове і не потребує лікування, за патологічної необхідне лікарське втручання. Існують кілька основних типів патологічної жовтяниці. Це:

 • Кон'югаційна жовтяниця новонароджених – виникає через обумовлену серйозними, що потребують діагностичних методів дослідження, проблемами роботу печінки – в її нездатності зв'язувати та перетворювати білірубін.
 • Гемолітична жовтяниця – наслідок занадто інтенсивного розпаду еритроцитів. Цей тип жовтяниці виникає через патологічні зміни в структурі еритроцитів або їх ферментативних систем. Зміна структур гемоглобіну, несумісність груп крові матері та малюка також можуть стати причиною виникнення цього виду патологічної жовтяниці.
 • Обтураційна (підпечінкова) жовтяниця виникає на тлі непрохідності жовчних шляхів, наявності пухлин органів черевної порожнини. У малятка тоді спостерігається зеленувато-жовтий колір шкіри, білястий кал і темна сеча.
 • Паренхіматозна жовтяниця в новонароджених виникає в разі ураження печінки вірусом або токсинами (гепатити В і С, сепсис, цитомегаловірус).

Як діагностується і лікується жовтяниця новонароджених

Для визначення рівня білірубіну не обов'язково робити аналіз крові, перше дослідження – це білітест – транскутанне (черезшкірне) визначення рівня білірубіну. Це безболісно і дає достовірний результат. Білітест повторюється для визначення динаміки жовтяниці – підвищення або зниження рівня білірубіну. І тільки у випадку, якщо треба виключити патологічний варіант жовтяниці, слід здавати кров для визначення білірубіну, печінкових ферментів та інших показників, що можуть вказати на причину виникнення жовтяниці.

Основний метод лікування фізіологічної жовтяниці новонароджених – це фототерапія. Спеціальним апаратом шкіра голенького малюка освітлюється синім світлом, це не ультрафіолет, це світло певної хвилі, під впливом якого відбувається перетворення токсичного жовчного пігменту. Таке лікування безболісне, без побічних ефектів і дає швидку позитивну динаміку.

Також дуже важливо прикладати дитину до грудей частіше: щойно малюк починає інтенсивно набирати вагу, рівень білірубіну знижується. Тактика лікування у випадку патологічної жовтяниці індивідуальна і залежить від причини цього стану. Вкрай важливо в разі підозри на патологічну жовтяницю оглядати дитину з жовтяницею в динаміці для своєчасної діагностики та визначення подальшої тактики.

У більшості випадків жовтяниця новонароджених не потребує лікування і минає самостійно. Однак дуже важливо мати зв'язок зі своїм педіатром і до досягнення дитиною віку 1 місяць оглядати малюка не рідше одного разу на тиждень. Надалі огляд можна робити один раз на місяць, – наголошує Крепак Марія Сергіївна, завідувач відділення педіатрії ISIDA Лівобережна, лікар-педіатр.

У клініці ISIDA розроблені програми комплексного педіатричного спостереження за здоров'ям малюка. Ознайомтеся з ними на нашій сторінці «Комплексні програми». Читайте також про можливості Діагностичного центру з питань педіатрії клініки ISIDA Лівобережна.

Шукаєте клініку, якій можна довірити здоров'я своєї дитини? Довіртеся фахівцям клініки ISIDA. Виникли запитання? Ми радо відповімо на них, якщо Ви зателефонуєте до клініки ISIDA за номерами 0800 60 80 80, +38 (044) 455 88 11. Або поставте нам своє запитання і неодмінно отримаєте на нього відповідь.