Кожен малюк - цілий всесвіт, в якому приховано безліч талантів. Що ж необхідно для того, щоб максимально розкрити потенціал? Не втратити час. І допомагає в цьому ранній розвиток.
Підхід Масару Ібука
Після трьох уже пізно
Хоча глава корпорації Sony і не був педагогом, проте його книга дала старт розвитку нової методики. Головна її ідея полягає в тому, що на 70-80% мозок формується в період до трьох років, і в цей час неможливо «перегодувати» дитину інформацією - вона здатна засвоїти буквально все. Особливо ефективно навчання іноземним мовам і грі на музичних інструментах - малюки освоюють все природно, граючи, адже їх допитливість не знає кордонів. При цьому важливо не позбавляти дитину дитинства надаючи всі можливості для навчання і підтримуючи, наповнювати його життя подіями і емоціями. Також Ібука протестує проти традиційного японського стилю виховання, коли малюкові спочатку можна все, а потім його обмежують жорсткими рамками: «Потрібно спочатку бути суворим і ласкавим, поважати індивідуальність і волю крихітки».
-
Плюс: Дозволяє ростити дитину не тільки розумним, але й щасливим.
-
Мінус: Вимагає від батьків багато часу і уваги, до того ж більш доречна для спокійних малюків.
Методика Марії Монтессорі
Допоможи мені зробити це самому
Розробила її відомий італійський лікар ще на початку XX століття, але система популярна донині, по ній працює чимало дитячих садків. Які ж основні принципи цієї методики? Перший - розвиваюче середовище: спеціальні іграшки та дидактичні матеріали, що удосконалюють моторні і сенсорні навички малюка, його самостійність. Другий - свобода вибору: дитина сама обирає рід заняття і його тривалість, відповідно до своїх потреб і настрою. Третій - правила: не можна заважати іншим дітям, важливо прибирати за собою (ці дисциплінарні заходи впроваджуються дуже м'яко). І четвертий - безоціночність: дітей не порівнюють, що дозволяє їм розвиватися в своєму темпі, а не брати участь в змаганні «хто краще».
-
Плюс: Допомагає формувати гармонійну особистість і дозволяє отримувати знання через власний досвід.
-
Мінус: Не підходить боязким малюкам, які без підтримки дорослого не зважаться приступити до якоїсь справи.
Концепція Гленна Домана
Кожна дитина - геній
Розробив її американський лікар-фізіотерапевт, який спеціалізується на реабілітаціі дітей з травмами мозку. Якщо авторська методика Гленна Домана допомагає хворим діткам наздогнати однолітків в інтелектуальному плані, що вже говорити про здорових малюків? Важливо тільки стартувати якомога раніше, буквально з пелюшок. Паралельно з фізичним розвитком - максимальною свободою рухів, гімнастикою для немовляти (яка стимулює розумовий розвиток), важливо задіяти і інтелект: щодня, 3 рази на день, протягом 2-3 секунд показувати і озвучувати малюкові присвячені різним сферам знань серії карток, на яких зображені точки, рослини, тварини, великі люди, історичні події. Ці своєрідні «біти» інформації стимулюють розвиток мозку.
- Плюс: Подобається малюкам і сприяє розвитку фотографічної пам'яті, що згодом полегшує навчання читання та письма.
- Мінус: Дитина отримує знання пасивно, творчі та сенсорні здібності при цьому не розвиваються.
Вальдорфська педагогіка
Навчання без навчання
Її основоположник, австрійський філософ Рудольф Штайнер, представляв розвиток дитини як циклічний природний процес, в якому основну увагу слід приділяти естетичному вихованню, ремеслу, пізнанню навколишнього світу. Тому в цій системі акцент робиться на творчих заняттях (музика, малювання) і багатогранній прикладній діяльності (вишивання, виготовлення іграшок з природних матеріалів). Ще один важливий принцип цієї методики - навчання без навчання. Дитина осягає світ досвідченим шляхом, наслідуючи дорослих, старших дітей, природу. Тому тиск на малюка виключено, а для того щоб цей досвід був максимально природним, бажано обійтися і без таких благ цивілізації, як телевізор і комп'ютер.
- Плюс: Допоможе виростити дійсно унікальну, творчу, тонко відчуваючу індивідуальність.
- Мінус: Не розраховуйте, що малюк одночасно освоїть ази читання і рахунки. Крім того, занадто активні діти можуть занудьгувати.
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.