Часи роботи
 • ISIDA Медмістечко
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00 – 17:00
 • ISIDA Оболонь
 • Понеділок, вівторок, середа, п'ятниця 8:00 – 15:00
 • Четвер 8:00 -- 19:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя Вихідний
 • ISIDA Лівобережна
 • Понеділок, вівторок, п'ятниця 8:00 – 16:00
 • Середа 8:00 – 17:00
 • Четвер 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00-15:00
 • ISIDA Печерськ
 • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
 • Субота Тимчасово не працює
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Ужгород
 • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
 • Субота 9:00 – 14:00
 • Неділя Вихідний

Усе про спермограму

Спермограма – це лабораторний аналіз сперми чоловіка, що найчастіше проводиться з метою оцінити здатність сім’яної рідини до запліднення. Крім того, спермограма дає можливість запідозрити наявність у статевій системі чоловіка хронічних, запальних, а іноді й онкологічних захворювань.

У яких випадках лікар може призначити спермограму

Першим показом для призначення аналізу сперми є відсутність у сімейної пари дітей протягом 12 місяців на тлі повної відмови від будь-яких методів контрацепції. Обстеження чоловіка в цьому випадку призначається в першу чергу з тієї причини, що воно – простіше. Обстеження жіночого організму складніше і дорожче. І здійснюється воно в обсязі, відповідному її стану здоров'я, незалежно від результатів спермограми.

Іноді спермограма призначається для оцінки порушень фертильності після перенесених чоловіком захворювань. Наприклад, при простатиті, варикоцеле, за наявності проблем у роботі гормональної системи, після травм, деяких інфекційних захворювань. Аналіз сперми в таких випадках дає змогу виявити порушення в репродуктивній функції чоловіка на ранніх стадіях і призначити правильне лікування.

Здати сперму на аналіз чоловікові доведеться також у разі, якщо у жінки вже є результати обстеження її організму, які показують, що для зачаття необхідно використовувати допоміжні репродуктивні технології (ЕКЗ).

_тут название картинки_

Про що розкажуть результати спермограми

Одразу наголошуємо: оцінка результатів спермограми – прерогатива лікаря! Утримайтеся від бажання самостійно оцінити рівень чоловічого здоров'я, адже результати аналізу сперми необхідно оцінювати в комплексі, зіставляючи між собою різні характеристики сім’яної рідини. Тому ми даємо опис якісних і кількісних характеристик сперми тільки для ознайомлення.

Об’єм еякуляту – одна з найважливіших характеристик фертильності чоловіка. Норма – 2 або більше мілілітрів. У разу суттєвого зниження об’єму сперми може бути поставлений діагноз «олігоспермія». Об’єм сім’яної рідини важливий із погляду кількості наявних в еякуляті сперматозоїдів, здатних запліднити яйцеклітину. Але ланцюжок «що більше сперми, то більше хороших сперматозоїдів» не завжди правильний – у великому об’ємі еякуляту може бути відсутня достатня кількість хороших сперматозоїдів.

Але й зворотне твердження «в малій кількості сперми може бути достатньо хороших сперматозоїдів» не зовсім коректне. Так, концентрація сперматозоїдів може бути достатньою, але малий об’єм еякуляту все одно може стати перешкодою для запліднення. Адже у чоловічої сім’яної рідини, що потрапила в піхву жінки, – безліч завдань, які безпосередньо впливають на можливість зачаття. Це, наприклад, зниження рівня кислотного середовища піхви, придушення місцевого імунітету жінки, бо сперматозоїди для піхви – чужорідний білок, який треба знищити з метою безпеки, тому певна частина сім’яної рідини витрачається на боротьбу з «вагінальним» імунітетом. Безперечно, в разу недостатньої кількості сперми цієї мети не буде досягнуто.

Чи добре, якщо сперми дуже багато? Із погляду зачаття, цей факт не дає великих переваг, адже в піхві більше 5 мл сім’яної рідини просто не поміщається, сперма витікає, не беручи участі в процесах, що передують заплідненню яйцеклітини. При проведенні аналізу спермограми обов'язково оцінюється швидкість розрідження еякуляту. Виділена при еякуляції сперма є коагулятом, що під впливом ферментів передміхурової залози, наявних у сім’яній рідині, через 10-40 хвилин після оргазму починає розріджуватися. Щоб визначити якісні та кількісні характеристики сім’яної рідини, набрану в піпетку сперму випускають із висоти від 2 до 15 см. Нитка, що тягнеться за впущеною краплею, в нормі не повинна перевищувати 2 см. Довша нитка (підвищена в'язкість сперми) дає можливість зробити припущення про порушення в роботі передміхурової залози.

Концентрація сперматозоїдів – ще один важливий показник спермограми. У нормі повинно бути близько 15 млн в 1 мл сім’яної рідини, не менше 32 % повинні володіти нормальною рухливістю.

Результати аналізу спермограми показують також морфологію сперми, тобто кількість сперматозоїдів із нормальною будовою. За наявності проблем із репродуктивним здоров'я в спермі чоловіка можуть спостерігатися сперматозоїди з аномаліями будови – без голови (або з деформованою цією частиною), з двома хвостиками, без хвостиків. У спермі здорового чоловіка допускається певна кількість патологічних сперматозоїдів, проте в нормі повинно бути не менше 4 % сперматозоїдів із нормальною будовою.

Рівень лейкоцитів у спермі, що також оцінюється при аналізі спермограми, не має прямого стосунку до здатності сім’яної рідини до запліднення. Однак перевищення норми (норма – не більше 1 млн у мл сперми) може свідчити про наявність запальних захворювань у простаті або сім’яних везикулах і бути сигналом для початку лікування.

Крім вищеописаних характеристик, лікар-лаборант визначає:

 • кислотність еякуляту (норма – слаболужне середовище з pH 7,2-8,0);
 • рівень вмісту так званих круглих клітин (лейкоцитів і незрілих клітин, із яких у яєчках повинні були утворитися зрілі сперматозоїди);
 • ціла низка індексів, інтерпретація яких можлива тільки фахівцем.

Як підготуватися до здачі сперми на аналіз

Сперма чоловіка доволі чутливо реагує на різні зовнішні чинники. Широко відомі результати одного дослідження, які наводить у своїй інструкції Всесвітня організація охорони здоров'я. Чоловік, який погодився взяти участь у дослідженні, протягом двох років двічі на тиждень здавав сперму на аналіз. Результати спермограми показували значні коливання концентрації здорових сперматозоїдів: від 120 млн/мл (відмінна сперма) до 15 млн/мл (олігозооспермія).

Тому одинична здача сперми на аналіз не дає достовірної картини. Переважна більшість клінік (принаймні, при обстеженні чоловіка на безпліддя) пропонує зробити це двічі, з інтервалом близько 1 місяця.

Щоб результати спермограми були максимально достовірними, необхідно здати сперму на аналіз не раніше, ніж через 48 годин після останнього статевого контакту і не пізніше, ніж через тиждень після нього. За два дні до проведення аналізу необхідно відмовитися від вживання спиртних напоїв, куріння, відвідування сауни або лазні. Втома чоловіка, нещодавно пережитий сильний стрес, вживання деяких ліків – усе це може вплинути на результати спермограми. Тому якщо ви проходите курс лікування антибіотиками або іншими фармацевтичними препаратами, обов'язково поінформуйте про це свого лікаря-андролога або репродуктолога. Швидше за все, він порекомендує дотриматися двотижневого інтервалу між завершенням курсу лікування та здачею сперми на аналіз.

Як відбувається здача сперми на аналіз

Дуже важливо, щоб аналіз сперми був розпочатий не пізніше, ніж через годину після здачі еякуляту. Тому в переважній більшості випадків здача сперми на аналіз відбувається в клініці, в спеціально обладнаній для цього кімнаті. Конфіденційності процедури, психологічному комфорту пацієнта при здачі сперми на аналіз у клініці ISIDA приділяється особлива увага: чоловік залишається один і ця самотність не порушується у жодному разі.

Як довго треба чекати результатів спермограми

Перші дослідження сперми лікар-лаборант здійснює протягом першої години після еякуляції. Це найважливіша умова проведення аналізу спермограми. Деякі інші дослідження вимагають більшої підготовки та довшого часу. У будь-якому випадку результати аналізу сперми будуть готові в день здачі сперми на аналіз або наступного дня.

Вартість спермограми

У клініці ISIDA спермограму можна зробити як окремий аналіз, так і в рамках програми. Так, вартість спермограми входить до ціни спеціально розробленої програми «Обстеження перед ДРТ для чоловіків».

Від чого залежить достовірність результатів спермограми

Крім правильної підготовки чоловіка до здачі сперми на аналіз, велике значення має рівень клініки, у якій проводяться дослідження. Дослідження сперми неможливі без наявності хорошого мікроскопа, деякі дослідження вимагають наявності сучасного специфічного обладнання, якісних речовин для фарбування сперми тощо. І завжди, незалежно від основної мети проведення спермограми (діагностика репродуктивного здоров'я чоловіка або, наприклад, профілактичне обстеження його чоловічого здоров'я), незмінно велике значення має кваліфікація лікаря-лаборанта.

«До клініки ISIDA нерідко звертаються сімейні пари після кількох років безуспішного лікування безпліддя в інших медичних установах. Нерідко виявляється, що причиною невдач стали хибні результати спермограми. Базуючись на помилкових даних аналізу сперми, лікар призначав помилкове лікування, яке, певна річ, не було ефективним. У результаті – задавненість захворювання, а також сильний стрес, вкорінена невіра в успіх. Тобто виникнення так званого психологічного чинника безпліддя. Тому, відчуваючи труднощі з зачаттям дитини, приділіть найпильнішу увагу вибору клініки. Це позбавить Вас непотрібних фінансових витрат, збереже час, а також фізичні та психічні сили» – радить Євгенія Улаєва, лікар лаборант-генетик, лікар-ендокринолог (чоловічий фактор безпліддя).

Високий рівень точності результатів спермограми, що робиться в клініці ISIDA, в 2017 році був підтверджений німецькою клінікою при Вестфальському університеті ім. Вільгельма (м. Мюнстр, Німеччина).

Сертифікат, який отримала клініка ISIDA після зовнішнього оцінювання діагностичних можливостей клініки, підтверджує здатність ISIDA проводити аналіз сперми на рівні, відповідному європейським стандартам якості. Лікарі клініки ISIDA мають великий практичний досвід лікування як жіночого, так і чоловічого безпліддя. 25 років роботи в сфері репродуктології з використанням сучасних репродуктивних технологій (ДРТ), понад 20 тисяч малюків, які з'явилися на світ після використання ДРТ – такими є результати роботи ISIDA.

Участь лікарів у вітчизняних та зарубіжних практичних конференціях і семінарах, стажування в зарубіжних клініках, що спеціалізуються на лікуванні безпліддя, – все це, безумовно, позитивно впливає на рівень достовірності результатів спермограми і дарує подружжю упевненість у тому, що їхні проблеми зі здоров'ям можна подолати.

У Вас виникли додаткові питання про проведення аналізу спермограми в нашій клініці? Ми охоче відповімо на всі Ваші запитання, якщо Ви зателефонуєте за номерами 0 800 60 80 80, +38 (044) 455 88 11. Або поставите запитання за допомогою спеціальної форми – у спливаючому вікні при відвідуванні нашого сайту.