Часи роботи
 • ISIDA Медмістечко
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00 – 17:00
 • ISIDA Оболонь
 • Понеділок, вівторок, середа, п'ятниця 8:00 – 15:00
 • Четвер 8:00 -- 19:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя Вихідний
 • ISIDA Лівобережна
 • Понеділок, вівторок, п'ятниця 8:00 – 16:00
 • Середа 8:00 – 17:00
 • Четвер 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00-15:00
 • ISIDA Печерськ
 • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
 • Субота Тимчасово не працює
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Ужгород
 • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
 • Субота 9:00 – 14:00
 • Неділя Вихідний

Час народжувати!

Запишіться на первинну онлайн-консультацію із хорошим лікарем-репродуктологом зі знижкою 50%. Онлайн Консультація Репродуктолога

За різними даними, рівень безпліддя в Україні коливається від 10 до 20%. Лікарі вже відкрито говорять про епідемію безпліддя в нашій країні. Сьогодні ми поговоримо про жіноче безпліддя, дізнаємося чи є цей діагноз вироком і чи варто відкладати довгоочікувану вагітність. Інтерв’ю журналісту інтернет-видання «Обозреватель. Женский день» дає акушер-гінеколог клініки ІСІДА, кандидат медичних наук Фірсова Наталія Олександрівна.

Наталія Олександрівна, чим можуть бути викликані проблеми зі зачаттям, крім безпліддя?

Проблеми зі зачаттям дитини можуть бути викликані різними причинами. Їх можна розділити на жіночі, чоловічі, імунологічні, психологічні. Кожна група відрізняється своїми особливостями і механізмами, які призвели до порушень репродуктивної функції. Останнім часом все більше уваги приділяється психологічним факторам ненастання вагітності. Не можна відкидати і чоловічий фактор. За даними експертів, він вже починає займати лідируюче місце при безплідді – до 60% випадків. Спеціалісти стверджують, що статева функція чоловіків більше піддається як фізичному, так і психологічному впливові.

Посилюючими факторами є несприятливий екологічний фон, відсутність системи здорового способу життя, гіподинамія (або надмірні фізичні навантаження у спортсменів), ожиріння або недостатня вага, шкідливі звички (алкоголь, нікотин, наркотики), вживання в їжу консервантів і трансгенних продуктів, нераціональне харчування (збіднене вмістом вітамінів, мікроелементів, ненасичених жирних кислот, біофлавоноїдів, незамінних амінокислот і волокон), гельмінтози, хронічний стрес, перенесені запальні захворювання статевої сфери, безладне статеве життя, безконтрольний прийом лікарських препаратів, розпад системи профоглядів і диспансеризацій населення (як наслідок – зростання хронічних захворювань різної локалізації).

Коли ставиться діагноз? Коли можна говорити про види безпліддя?

Безпліддя може бути первинним (вагітності раніше не наставали) і вторинним (вагітності наставали), абсолютним ( настання вагітності неможливе через анатомічні причини чи внаслідок певних впливів) і відносним (труднощі з настанням вагітності тимчасові, після певного лікування запліднення може відбутися).

Раніше діагноз «безпліддя» ставили парам, які вели регулярне статеве життя без використання контрацепції протягом 5 років. На сьогоднішній день час очікування настання вагітності скоротився, за даними різних шкіл, до 1-3 років. В будь-якому разі, після року відсутності вагітностей потрібно почати приділяти цьому питанню увагу для виявлення і усунення можливих причин. Звичайно, ідеальною позицією подружжя є планування народження дітей і з цією метою обстеження партнерів ще до спроб зачаття. Варто пам’ятати, що навіть здоровим партнерам потрібен час, щоб відбулося зачаття. Найлегше вагітність настає у здорових жінок до 30 років, а після 30 років час, необхідний для зачаття, починає збільшуватися.

Що можна сказати про причини жіночого безпліддя? Які з них є найбільш розповсюдженими?

Основними причинами жіночого безпліддя є вроджена аномалія/патологія жіночих статевих органів; ендокринні проблеми, які впливають на яєчниковий цикл і вихід яйцеклітини; патологія імунної системи з підвищеним виробітком антитіл до сперматозоїдів або клітин ембріона; спайкова хвороба після перенесених операцій; непрохідність маткових труб; хронічні захворювання різних локалізацій, а також інфекції, що передаються статевим шляхом (в основному, хламідії, які викликають «склеювання» маткових труб. Нерідко хронічні осередки інфекції сприяють підтриманню запальних процесів, які, в свою чергу, можуть привести до тимчасового ненастання вагітності або ускладнюють її перебіг.

Які фактори способу життя негативно впливають на жіночу репродуктивну систему?

Закладка яєчників дівчинки відбувається внутрішньоутробно, після чого вони тільки розвиваються, і закладені в них яйцеклітини поступово дозрівають, у більшості жінок одна за цикл. Варто пам’ятати, що яйцеклітини не оновлюються, і їхні запаси з часом вичерпуються з віком і внаслідок перенесених захворювань. В середньому у жінки закладається близько 55000 яйцеклітин, які називають оваріальним резервом. Тому всі несприятливі фактори, що діють на організм в цілому, так само діють на тканину яєчника в будь-якому віці.

Чи впливає харчування на жіночу репродуктивну систему?

Безумовно. Харчування майбутньої мами повинно бути регулярним і повноцінним за складом (білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мікроелементи). Варто уникати вживання майонезу, консервантів, барвників, газованих напоїв. Дієта підбирається в кожному випадку індивідуально, щоб врахувати всі особливості організму, наявність хронічних захворювань і не викликати психологічного дискомфорту (з врахуванням індивідуальних харчових уподобань). Особливу увагу необхідно приділити питному режиму, об’єм випитої чистої води в день повинен бути розрахований в залежності від ваги людини. За рік до запланованої вагітності можна почати прийом фолієвої кислоти (відповідно до призначення лікаря).

Чи правда, що одна з основних причин епідемії жіночого безпліддя в Європі – погіршення стану яйцеклітин, викликане палінням?

Дійсно, оскільки токсини, які поступають в організм жінки, відкладаються в яйцеклітинах, викликаючи при цьому мутації, хромосомні аберації. Враховуючи, що тканина яєчників, на відміну від інших тканин організму, не відновлюється, ефект всіх токсичних впливів додається і може привести до сумних наслідків у вигляді народжень дітей з вадами розвитку, розумово відсталих дітей. Інші шкідливі звички, а також інтоксикації на шкідливих виробництвах можуть чинити аналогічний вплив.

Коли необхідно звернутися до лікаря? Які аналізи здавати? Як діагностують безпліддя?

Якщо виникають проблеми з репродуктивною сферою (запальні захворювання, порушення менструального циклу, болі внизу живота, міжменструальні кровомазання, виділення зі статевих шляхів та інше), треба звертатися до лікаря негайно для проведення своєчасного обстеження і лікування. Подружжю бажано звернутися на етапі планування вагітності. Обсяг обстеження і перелік аналізів визначать гінеколог і уролог (андролог). Мінімальне обстеження – це огляд спеціалістів, УЗД, гормонограма, обстеження на інфекції, оцінка овуляції, спермограма, загальноклінічні аналізи. За необхідності – консультації суміжних спеціалістів, генетика. Комплексне обстеження допоможе виявити існуючі проблеми і за можливості позбавитися від них, таким чином зекономивши час, який може бути витрачений на очікування зачаття. Варто приділити увагу вакцинації від краснухи (при відсутності антитіл в крові). Також треба зайнятися санацією хронічних осередків інфекції, провести дегельмінтизацію під спостереженням спеціалістів, оптимізувати спосіб життя, харчування, фізичну активність.

При виявленні жіночого або чоловічого фактору безпліддя подружжя направляється до репродуктолога і генетика для визначення способу вирішення питання дітонародження. В залежності від форми це може бути або лікування, або один з сучасних методів допоміжної репродуктології.

Якщо при першому зверненні патології у подружжя не виявлено, їм може бути запропоновано очікувати настання вагітності протягом року. Через рік очікування варто проконсультуватися у психотерапевта для виключення психологічних блоків. Після їхнього виключення може бути рекомендована консультація репродуктолога.

Як лікують жіноче безпліддя? Наскільки сприятливі прогнози?

Вибір методу лікування безпліддя залежать від причини, яка його викликала. На сьогоднішній день в арсеналі допоміжних репродуктивних технологій є цілий ряд інноваційних методик, тому діагноз «безпліддя» – не вирок. Як правило, вдається допомогти більшості пацієнтів. Крім того, в Україні працює програма з допоміжних технологій, і навіть дорогі методики при наявності показань сьогодні стали доступними широким колам населення.