Як довго потрібно годувати дитину груддю? Щоб прийняти таке важливе рішення, слід керуватися не порадами бабусь або подруг, а рекомендаціями досвідчених фахівців. Яка ж думка експертів клініки ISIDA?
Рекомендований ВООЗ і ЮНІСЕФ термін грудного вигодовування - до двох років, більше - за взаємним бажанням матері і дитини.
Наталія РОМАНЧЕНКО, психолог клініки ISIDA
Оптимальний термін закінчення грудного вигодовування насправді залежить від взаємного бажання мами і дитини. Поки у жінки є потреба годувати груддю, а малюк не готовий до відлучення від грудей (у нього не зник смоктальний рефлекс, чи не з'явився інтерес до дорослої їжі), годування груддю можна продовжувати до того моменту, коли і мама і дитина будуть готові до завершення цього процесу.
Адже грудне вигодовування – це не тільки насичення, це таїнство спілкування малюка з мамою і з об'єктами зовнішнього світу. Крихітка отримує не тільки корисні речовини для свого тіла, але і важливу інформацію, необхідну для його душі. З огляду на те, що частоту і тривалість годування регулює дитина, це поглиблює взаємодію малюка з мамою і формує базу його соціалізації. Іншими словами, на основі довіри до мами ( «Мама завжди відповідає на мій запит») з'являється довіра до світу, яка в свою чергу є основою для самооцінки дитини в майбутньому.
Буває, що грудне вигодовування неможливе. У такій ситуації мама повинна частіше (на вимогу) брати малюка на руки, розмовляти з ним, обіймати - тобто постійно забезпечувати тактильний контакт. Завдяки цьому буде здійснюватися поступове ускладнення форм спілкування, поглиблення психологічного взаємозв'язку, любові і підтримки в пізнанні світу. Це своєрідний діалог, який збагачує обох.
Вікторія НЕСТЕРОВА, міжнародно сертифікований консультант з грудного вигодовування (IBCLC), консультант клініки ISIDA
Рекомендації щодо тривалості грудного вигодовування повинні ґрунтуватися на наукових доказах. Сьогодні жодна експертна організація не ставить верхню межу оптимального терміну годування груддю – воно повинно тривати стільки, скільки хочуть мама і дитина. Не буває такого часу, коли грудне вигодовування стає марним. Перші півроку малюк отримує виключно материнське молоко – і в ньому є все, що дитині необхідно. Однак і пізніше, коли почнеться введення прикорму, воно буде давати дитині унікальні поживні речовини, гормони, потужний спектр імунних факторів і факторів росту (в ньому є і живі стовбурові клітини), а також сили і енергію для дослідження світу. І, звичайно ж, мамину любов!
Слід враховувати, що грудне вигодовування важливо не тільки для дітей, а й для мам. Збільшення стажу годування груддю посилює захист жінки від розвитку раку грудей, ендометрію яєчників, а також від остеопорозу, ожиріння, діабету ІІ типу, серцево-судинних захворювань.
Причому захисний ефект щодо багатьох захворювань прямо пропорційний періоду годування: чим довше мама годує, тим більше користі отримує.
Олена ГАЄВСЬКА, педіатр клініки ISIDA
Наш організм спирається на грудне вигодовування як на базис, що оптимально забезпечує фізичний, розумовий і емоційний розвиток людини. Тому і природний початок грудного вигодовування, і його завершення повинні бути безболісними як для мами, так і для малюка.
У нормі термін завершення грудного вигодовування – вік дитини 2-2,5 роки. У нашій країні зазвичай годують не так довго, оскільки раніше педіатри вважали, що після року материнське молоко стає непотрібним. Однак сучасні наукові дослідження довели, що його склад постійно змінюється - підлаштовується під потреби дитини. Наприклад, після року, жирового компонента в материнському молоці стає більше, через те, що малюкові потрібно більше енергії.
Якщо мама годує груддю довго, і при цьому повноцінно харчується, у дитини значно зменшується ймовірність зараження інфекціями і розвитку харчової алергії. Адже грудне молоко – джерело гормонів, ферментів, імуноглобулінів. Також в ньому міститься білок лактоферин. Ця речовина допомагає організму малюка в засвоєнні заліза, що є додатковою профілактикою анемії. Крім того, сам процес смоктання сприяє формуванню щелепно-лицьового скелета і правильного прикусу.