Із настанням весни дорослих і дітей підстерігає серйозна небезпека зустрічі з кліщем, який є переносником захворювання – кліщового бореліозу.
Через укус кліща збудник потрапляє в кров й уражає різні органи та системи: шкіру (розвиток специфічної еритеми), серце (кардит), нервову систему (від паралічу лицьового чи інших черепних нервів до розвитку менінгіту), суглоби (артрит).
Спосіб життя кліщів
У природі сезонна активність кліщів спостерігається з березня по листопад і має два піки активності: в квітні-травні та серпні-вересні. Кліщі можуть нападати на людину у будь-який час дня і ночі, за будь-якої погоди. Переважно їх менше в суху погоду та більше – в прохолодну, похмуру. Живляться кліщі кров’ю людей і тварин, занурившись хоботком глибоко в шкіру. Кровосмоктання кліща може тривати до 12 діб. Напившись крові людини або тварини, кліщ відпадає самостійно для відкладання яєць у ґрунт.
Як відбувається напад кліща?
Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Існує ризик нападу кліщів в електричці, в автобусі, якщо поряд є попутники, які повертаються з лісу. Крім того, кліщі можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.
Куди найчастіше присмоктується кліщ?
Причепившись до одягу людини, кліщі переповзають на тіло і присмоктуються до місць з найбільш тонкою шкірою: за вухами, на шиї, під пахвами, в паховій області. Тому, повернувшись додому, обов’язково ретельно огляньте себе на наявність кліщів.
Чи можна не помітити нападу кліща?
Кліщ разом зі слиною виділяє знеболювальну рідину, що робить укус практично безболісним, і тільки через кілька годин виникає відчуття болю. Дорослих кліщів, які присмокталися, переважно можна помітити через 2-3 дні: з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах. Нападають і зовсім маленькі, майже прозорі німфи (статевонезріла стадія кліща), що часто для людини залишається непомітним.
Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин. Якщо його помітити одразу, буде легше видалити. Що більше часу минуло від присмоктування кліща, то більша ймовірність зараження.
Що робити, якщо на людину напав кліщ?
Якщо до тіла людини присмоктався кліщ, його слід зняти якомога швидше. У м. Києві цілодобово працюють травмпункти для дітей, де кліща видалять, оброблять місце укусу, нададуть рекомендації.
Перелік дитячих травмпунктів лікувально-профілактичних закладів м. Києва:
-
Травмпункт Київської міської дитячої клінічної лікарні № 2 (крім ділянки обличчя). Час роботи - цілодобово. Адреса: вул. Алішера Навої, 3. Телефон: 540-96-95
-
Травмпункт дитячої клінічної лікарні № 7 (тільки ділянка обличчя). Час роботи - цілодобово. Адреса: вул. Підвисоцького, 4-Б. Телефон: 285-20-99
-
УДСЛ "Охматдит" (всі ділянки тіла). Час роботи - цілодобово. Адреса: вул. Чорновола, 28/1. Телефон: 236-95-44
Як видалити кліща?
Для видалення кліща та проведення первинної обробки місця укусу в складних випадках слід звернутися до хірургічного кабінету або травматологічного пункту, якщо кліщ у вусі – провести видалення у ЛОР-лікаря. Можна видалити кліща і самостійно. Для цього є кілька методів:
-
клiща необхідно захопити пiнцетом чи спеціальним пристроєм, або обмотаними марлею пальцями якомога ближче до його ротового апарату («пiд головку») i, тримаючи перпендикулярно до поверхні укусу, витягти, розкачуючи або вивертаючи навколо осi тiло клiща легкими рухами. Напрямок обертання не є принциповим;
-
мiцною ниткою перев’язують головну частину клiща i, пiдтягуючи нитку доверху та в сторони, витягають зі шкіри;
-
у пластиковій склянцi або пляшці роблять кутовий вирiз, який пiдводять пiд основу клiща, що присмоктався, пiсля чого клiща видаляють;
Що меншим є час перебування кліща на тілі людини, то менша ймовірність передачі захворювань!
Як правильно провести дезінфекцію?
Пiсля видалення клiща мiсце укусу продезінфікувати будь-яким придатним для цього засобом (70 % спирт, 5 % розчин йоду, спиртовмiснi речовини), а руки ретельно вимити з милом. Не слід торкатися слизових оболонок руками після видалення кліща. Якщо хоботок усе ж таки відірвався, його витягують стерильною голкою. Місце укусу дезінфікують і до, і після такої процедури.
Що робити з видаленим кліщем?
Видаленого кліща (живого) слід помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд, щільно закрити кришку та привезти на дослідження до лабораторії.
Де і як провести дослідження кліща, що присмоктався?
За затвердженими методиками лабораторному дослідженню підлягають лише статевозрілі, живі та непошкоджені кліщі. Критерієм відбору кліщів для дослідження є також кількість крові в тілі кліща, що залежить від термінів перебування на тілі людини.
У разі неможливості дослідження кліща слід спалити або залити окропом.
Провести дослідження кліща, що присмоктався, можна за адресою: : Лабораторія відділення дослідження біологічних факторів ДУ Київського міського лабораторного центру МОЗ України, вул. Естонська, 3. тел.:422-01-32. Майте, будь ласка, на увазі, що у цій лабораторії обстеження проводять тільки за умови наявності в батьків направлення від педіатра або іншого лікаря (хірурга).
Альтернативне обстеження на наявність борелій у кліщах (живих і неживих) проводять методом ПЦР за допомогою спеціальних тест-систем. Направлення на таке обстеження не є обов'язковим. До ПЦР-лабораторії кліща доставляють у сухому й неушкодженому вигляді в чистому посуді.
Тест-системи можна придбати в Обласному лабораторному центрі (це лабораторія особливо небезпечних інфекцій). Адреса: вул. Герцена, 31, телефон 483-16-08. Час роботи: 8.30 – 16.00 (понеділок – п’ятниця) Обстеження платне.
Чи треба спостерігати за станом здоров’я після видалення кліща?
Усім особам, які зазнали нападу кліща, рекомендується щоденно проводити вимірювання температури тіла протягом 30 днів і стежити за самопочуттям. У разі появи будь-яких ознак захворювання – підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі в місці укусу – звертатись до лікаря.
Призначення антимікробної профілактики рекомендують в ендемічних регіонах при тривалому перебуванні кліща в місці присмоктування (більше 24 годин) або якщо знайдено налитого кров’ю кліща. Через 5 днів після укусу кліща антибіотикопрофілактика недоцільна.
За пацієнтами, які звернулись в зв’язку з присмоктуванням кліща і яким не проводили постконтактну антимікробну профілактику, активно наглядає лікар-інфекціоніст протягом 6 місяців у такі періоди: перше звернення, 1 місяць, 3 місяці, 6 місяців.
Як захистити себе від нападу кліщів?
Під час відвідування місць, де можуть бути кліщі, рекомендується:
-
одягатися в світлий однотонний з довгими рукавами одяг, що щільно прилягає до тіла, щоб було легше помітити повзаючих кліщів. Голову слід покривати головним убором;
-
проводити під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз удома. Особливо ретельно треба обстежувати ділянки тіла, вкриті волоссям;
-
звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м місце для привалів, нічного сну на природі;
-
дома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;
-
якщо разом із вами на природі перебував ваш пес, його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання.
-
використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів). Препарати слід купувати в аптечній мережі, наносити відповідно до інструкції. Користуватись репелентами слід з урахуванням особливостей свого організму. У разі виникнення алергічних реакцій необхідно звертатись до лікаря.
За будь-яких питань, будь ласка, зверніться по додаткову інформацію до лікаря-педіатра клініки ISIDA: 0 800 60 80 80 /+38 (044) 455 88 11
Задайте своє запитання
Якщо у Вас виникли запитання, обов'язково задайте їх у клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
Також можливо задати своє запитання на спеціально створеній для цього формі сайту.