Часи роботи
 • ISIDA Медмістечко
 • Понеділок – п'ятниця 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00 – 17:00
 • ISIDA Оболонь
 • Понеділок, вівторок, середа, п'ятниця 8:00 – 15:00
 • Четвер 8:00 -- 19:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя Вихідний
 • ISIDA Лівобережна
 • Понеділок, вівторок, п'ятниця 8:00 – 16:00
 • Середа 8:00 – 17:00
 • Четвер 8:00 – 18:00
 • Субота 9:00 – 18:00
 • Неділя 9:00-15:00
 • ISIDA Печерськ
 • Понеділок – п'ятниця Тимчасово не працює
 • Субота Тимчасово не працює
 • Неділя Тимчасово не працює
 • ISIDA Ужгород
 • Понеділок – п'ятниця 9:00 – 17:00
 • Субота 9:00 – 14:00
 • Неділя Вихідний

Полюби себе, або формула стійкості перед хворобами

Неспокійний світ, в якому ми зараз живемо, традиційно передбачає шалений темп життя і нескінченні науково-технічні вдосконалення, які полегшують нам існування, одночасно погіршуючи наше здоров’я. При цьому про здоров’я ми ніби то постійно пам’ятаємо, традиційно підкреслюючи це в тостах, побажаннях і привітаннях. Давай спробуємо розібратись, чому ж тоді день за днем зростає захворюваність серед великих та маленьких, і чим ми можемо самі собі допомогти.

Що і якою мірою впливає на наше здоров’я

Колись, ще недавно, розумні люди сіли, подумали і підрахували, що і якою мірою впливає на наше здоров’я. Вийшло наступне.

Спосіб життя та звички визначають його на 50%, і з цим необхідно щось робити. Ну, зі шкідливими звичками все зрозуміло. Паління: жовті зуби – підвищений рівень утворення тромбів – нехороші захворювання легень. Зловживання кавою: знов ж таки жовті зуби – тремтять руки – колотиться серце – порушується сон – захворювання шлунку. А з алкоголем у слабкої статі взагалі слабкі стосунки у зв’язку з меншою стійкістю при формуванні залежності. А тепер сама подумки склади портрет жінки з цими звичками через 10-20 років їхнього регулярного використання. Невесело.

Але це в шкідливих звичках не є найбільш шкідливим. На жаль, знову доводиться говорити про гендерну різницю: чоловікам добре – 72 дні здорового способу життя, і він, як новенький, готовий до зачаття здорового потомства. Дами ж залишаються зі своїм горезвісним довічним від внутрішньоутробного розвитку запасом яйцеклітин, які мало того, що, як і самі дами, старіють, так і ще піддаються всім несприятливим впливам, з якими ми стикаємось протягом життя. Значить, ти не маєш права про ці яйцеклітини регулярно не згадувати, хоча би поки не народила багато симпатичних здорових нащадків. Так що, заводь альтернативні шкідливим корисні звички, які, до речі, можуть стати приємними, коли до них звикнеш. Наприклад, регулярні заняття дозованими фізичними навантаженнями через деякий час приводять до вироблення значної концентрації гормонів задоволення ендорфінів, які обумовлюють своєрідну залежність від такої фізкультури.

Про те, що спосіб життя краще вести здоровий, ніж хворий, тобі і без мене відомо, та і не моє завдання займатись тут моралізаторством. Краще я поясню свою формулу стійкості перед хворобами. Отож, запам’ятай, головні вороги твого здоров’я: Стреси, Страхи, Сірість, Самоїдство. Викорінювати їх зі свого щоденного раціону необхідно за допомогою «анти-С»: Спорт, Сміх, Секс, Сон. Але щоб помічники не стали ворогами, треба підтримувати баланс, і тут важлива п’ята «С» – стриманість.

Так, зміцнюють здоров’я саме дозовані навантаження, після яких, як ти пам’ятаєш, ендорфіни виробляються. Самобичування в спортзалі прирівнюється до важкої фізичної праці – а це зовсім не антистрес, а навпаки. Згадай славних добрих жінок, які клали шпали та асфальт на неосяжних просторах нашої Батьківщини. А ще – про те, коли закінчується кар’єра професійних спортсменів. В сексі стриманість означає розбірливість, яка напряму впливає на твоє здоров’я, але зараз не про це.

Надлишок сну, так як і його нестача, негативно впливає на здоров’я красунь. Золота середина – 8 годин щоденно (не засмучуйся, це, звичайно, третина життя, але не найгірша і не даремна!).

Ну а що стосується стриманості в їжі – тут на допомогу в аргументації мені приходять блискучі експерименти останнього часу, які продемонстрували різке зниження серцево-судинних та онкологічних захворювань (лихо нашого часу!) в групах тварин, щоденний раціон яких урізався на 20-30% порівняно з контрольною групою.

Фактори зовнішнього середовища

Фактори зовнішнього середовища (читай – екологія) скоріше відбирають, ніж додають 20% здоров’я. Активно вплинути на цю складову важче, ніж на першу, хоча вона і менше. Однак, є простір для діяльності. По-перше, заради таких самих 20% від здоров’я наших дітей є сенс зайняти більш активну життєву позицію, ніж просто зітхання та спостереження. По-друге, ми певною мірою можемо якщо не впливати на самі негативні екологічні фактори, то хоча б намагатися нейтралізувати їхній вплив на нас. Ми можемо вживати якісну воду, використовуючи фільтрацію не тільки питної, але й «побутової» (для миття) води. Ми можемо бути більш розбірливими у виборі продуктів, вживаючи, по-перше, місцеві продукти, по-друге, сезонні, по-третє, оцінюючи потенційну їжу, базуючись на досвіді та здоровому глузді, а не знущальному написі «без ГМО». Нарешті, ми можемо відмовитись від використання пластикового або неякісного посуду. А ще, заради майбутнього дітей, як би пафосно це не звучало, ми має згадати і втілити в життя прописні істини: закривати кран, не опалювати вулицю (кажуть, через 80 років там і так буде тепліше на 10 градусів), утилізувати окремо органічні та неорганічні відходи та не залишати сміття, особливо пластикове, після відпочинку на природі.

Ну а коли настане час відпуски, збери свою родину, здай квитки в Єгипет та вирушай стежкою екологічного туризму, хоча б на час відпочинку додавши 50+20=70% своєму здоров’ю.

Зі спадковістю (вона визначає здоров’я в середньому на 20%) – ще складніше, ніж з попереднім фактором. Однак тут важливо наступне. По-перше, ряд спадкових захворювань є мультифакторними, тобто такими, для розвитку яких має значення не тільки наявність патологічного гену, але й ряд супутніх обставин, таких як шкідливі звички, порушення режиму харчування і способу життя (дивись пункт перший). Так що, якщо знаєш, що в роду є схильність до певних захворювань – будь ласка, поважай себе.

Виявлення і профілактики спадкових захворювань

Багато дискусій точиться зараз про користь для своєчасного виявлення і профілактики спадкових захворювань так званого генетичного паспорту.

Суть полягає в обстеженні пацієнту щодо носійства найбільш небезпечних або найбільш розповсюджених спадкових захворювань (наприклад, рак молочної залози або муковісцидоз). При цьому в першому випадку пацієнту рекомендується індивідуальна програма профілактики, починаючи від змін способу життя, закінчуючи певною частотою та об’ємом профілактичних оглядів. В другому випадку перед плануванням народження дітей пацієнту можуть рекомендувати обстежити майбутнього чоловіка або дружину, оскільки багато спадкових хвороб проявляються у нащадків тільки в тому разі, якщо мутантний ген носить і другий партнер. Однак, подібні дослідження мають цілий ряд етичних аспектів. Наприклад, в разу носійства «поганих» генів, в ряді випадків йдеться про ту чи іншу ймовірність важкого захворювання, не завжди високу. Людина, яка знає, що має певний ризик, інколи стає заручником ситуації. Для людей іпохондричного складу, та й не тільки для них, це може стати серйозним випробовуванням, а, можливо, через ланцюжок спосіб життя – страх – хронічний стрес, навіть спровокує розвиток хвороби там, де без цього страху її не було б.

Золотої середини в цьому питанні поки що, на жаль, немає. На одному полюсі велика країна США, де новонароджених обов’язково обстежують на 18-21 (йдеться про різні штати) спадкових хвороб, а дорослих можуть протестувати на цілий ряд генів мультифакторних захворювань, а виявивши їх, інколи впадають в крайність (наприклад, пропонують видалити молочну залозу при носійстві гена раку даного органу). На іншому полюсі, мабуть, ми зі скринінгом новонароджених тільки на 2 такі хвороби з ігноруванням генетичного тестування там, де воно логічно виправдано.

Що робити нам з цими 20%, спитаєш ти? По-перше, сподіватись на розвиток науки. По-друге, у всіх випадках корисно буде спробувати розібратись у своєму родоводі: ти дізнаєшся про масу надзвичайно цікавих фактів про предків (що не має стосунку до цієї теми), і, можливо, зможеш уникнути неприємних сюрпризів у майбутньому, якщо зробиш правильні висновки.

Вплив рівня медичної допомоги

І, нарешті, про вплив рівня медичної допомоги. Як не звикла наша слов’янська душа в багатьох питаннях покладатися на медицину, хоч й би на народну, від неї залежить лише 10% успіху в цьому питанні. Але, мабуть, і це не мало, оскільки в питаннях здоров’я дрібниць не буває. І, звичайно, хотілось би жити в країні з досконалою системою охорони здоров’я, отримувати гарантовано кваліфіковану допомогу незалежно від соціального статусу та товщини гаманця і бути впевненим, що здоров’я дітей в разі чого – під надійним захистом.

Однак, якщо вже тут все не так безхмарно, як хотілось би, поговоримо краще про те, що ти можеш максимально отримати з цього мінімуму. А отримати ти можеш розуміння того, що майбутнє за профілактичною медициною, і не тому, що грошей на решту не залишиться, а тому, що практично кожну хворобу краще попередити, ніж лікувати (і це не моя думка).

Безумовно, щоб створити свою власну ідеальну систему профілактичної медицини, тобі доведеться не тільки згадати, але й на практиці оптимізувати вплив на здоров’я способу життя та інших факторів. Але ти справишся, якщо захочеш.

Що необхідно пам’ятати про медицину

А власне про медицину необхідно пам’ятати наступне. В систему манікюр щотижнево – перукар раз в місяць – день народження тільки раз на рік – і так далі (необхідне встав сама), додай обов’язково відвідування лікаря для профілактичного огляду раз на рік. Обсяг обстеження при такому огляді – тема окремої розмови, почитай обов’язково перед тим, як йти, оскільки фактор «стриманість» тут залишається винятково актуальним (здавати зайві аналізи так само шкідливо, як взагалі нічого не здавати, це я тобі як лікар кажу).

Не намагайся економити на такому важливому питанні. Необхідних тестів не так багато, і важливо зробити їх там, де ти можеш бути впевнена в якості.

Є маса станів, які можуть з’являтись у здорових жінок при тимчасових несприятливих впливах. При усуненні таких впливів здоров’я часто нормалізується без участі (або незважаючи на участь) медицини. Однак, розумніше при появі тривожних симптомів (порушення менструального циклу, болі, різкі зміни настрою та сну, кровотечі, болючість молочних залоз) проконсультуватись з лікарем, що викликає довіру.

І ще. Якщо ти перебуваєш в благословенному стані роздумів про народження дітей – подумай ще раз про все, що я тут написав і зрозумій таку важливу річ: на здоров’я майбутніх дітей може стільки всього вплинути, що просто верхом легковажності в наші дні є вагітність без попередньої підготовки. І сходити до лікаря для того, щоб здати нині модні аналізи «на інфекції», як ти тепер розумієш – непробачно мало для здоров’я майбутнього малюка. І навіть спробувати знизити впливи всіх негативних факторів на себе – ще не все, тому що є майбутній батько, який, якщо він, звичайно, не інопланетянин, також всьому цьому піддається. Його також активізуй, мінімум на 72 дні.

Після міркувань, відкинувши всі ті фактори, на які ми дійсно ну ніяк не можемо вплинути, отримуємо, що для свого здоров’я ми можемо зробити ряд важливих, не таких вже й складних, а головне, ефективних перетворень, результатом яких стане покращення якості життя. Дерзай!