Внематочна вагітність - це стан, при якому оплідне яйце прикріплюється та розвивається поза порожниною матки, зазвичай у трубі матки. Це стан є серйозним медичним ускладненням, яке може призвести до небезпечного крововиливу та інших ускладнень, які потребують негайного лікування.
Одним із таких факторів є позаматкова вагітність, наслідком якої нерідко буває неможливість зачати дитину природним шляхом. Про те, що таке позаматкова вагітність, про її симптоми, небезпеки та способи профілактики розповідає лікар акушер-гінеколог клініки ISIDA - Зінченко Віталій Вікторович.
Що таке позаматкова вагітність
Термін «позаматкова вагітність» вельми промовистий. Позаматкова вагітність – це вагітність, що розвивається «поза маткою». А де? Найчастіше (у 99% випадків) – у матковій трубі, іноді в яєчниках і вкрай рідко, але все-таки можливий і такий варіант – у черевній порожнині.
Про причини та симптоми позаматкової вагітності ми розповімо в цій статті трохи нижче, а поки що окреслимо небезпеку позаматкової вагітності.
Чим небезпечна позаматкова вагітність
Скажемо одразу: в разі позаматкової вагітність зберегти неможливо. Йдеться лише про те, наскільки сильно постраждає репродуктивне здоров'я жінки. А іноді, в найважчих випадках, про порятунок її життя.
Справа в тому, що, прикріпившись у «недозволеному місці», запліднена яйцеклітина починає розвиватися, як і при звичайній, матковій, вагітності. Збільшуючись у розмірі, зрештою розриває маткову трубу, яєчник або судину, викликаючи сильний біль унизу живота і внутрішньочеревну кровотечу. З цього моменту рахунок йде на хвилини – чим раніше буде зроблена операція, тим більше шансів на те, що наступна вагітність буде благополучною.
Позаматкова вагітність – що робити
Перше, що роблять у будь-якій клініці, коли туди привозять жінку з гострим болем внизу живота, – відкидають можливість позаматкової вагітності. Якщо ж позаматкова вагітність підтверджується, жодного іншого рішення, крім негайної операції, бути не може. Залежно від терміну позаматкової вагітності та стану жінки (ступеня внутрішніх пошкоджень) операція може бути лапароскопічною або порожнинною. У першому випадку ймовірність зберегти маткові труби (а отже, і можливість самостійно завагітніти через якийсь час) значно вища.
Як визначити позаматкову вагітність
Жінки нерідко задаються запитанням «Чи показує тест позаматкову вагітність». Тест, швидше за все, покаже, що жінка вагітна. Але є вагітність матковою чи позаматковою, визначити за допомогою тесту неможливо. Більше того, і на превеликий жаль – однозначних, очевидних для самої жінки, симптомів позаматкової вагітності на її ранніх термінах не існує. Після прикріплення яйцеклітини поза маткою в жінки, як і при звичайній вагітності, припиняються місячні, нагрубають молочні залози, може з'явитися нудота та легке запаморочення.
Пошкодження маткової труби зазвичай відбувається на 4-6 тижні вагітності, цьому можуть передувати тягнучий біль унизу живота, кров'янисті виділення, може відчуватися біль під час статевого акту.
У жодному разі не пропускайте цих перших ознак позаматкової вагітності! Зверніться до лікаря. Тільки досвідчений фахівець, озброєний хорошою діагностичною апаратурою і високоточними методами лабораторного дослідження, зможе діагностувати позаматкову вагітність до того, як плодове яйце розірве маткову трубу та викличе сильну кровотечу.
Діагностика позаматкової вагітності в умовах клініки
Повторимо: позаматкова вагітність трапляється в 1-2% усіх випадків вагітностей. Діагностувати її до появи симптомів позаматкової вагітності (нагадаємо – це різкий біль унизу живота, кровотеча, слабкість, нудота, падіння артеріального тиску) доволі складно. УЗД з метою діагностувати позаматкову вагітність, додаткові лабораторні аналізи роблять зазвичай лише в тому випадку, якщо в жінки раніше була позаматкова вагітність. Або якщо лікар спостерігає жінку протягом тривалого часу і добре обізнаний про ризики, які виникають кожного разу при спробі стати мамою.
У випадку підозри на позаматкову вагітність лікар призначає УЗ-дослідження і визначення рівня хоріонічного гонадотропіну людини (ХГЛ). Аналіз ХГЧ для діагностики позаматкової вагітності необхідно робити в динаміці (кожні 48 годин). Справа в тому, що при позаматковій вагітності його рівень зростає повільніше, ніж при нормальній вагітності.
Хто в групі ризику на виникнення позаматкової вагітності
У групі ризику на виникнення позаматкової вагітності опиняються жінки з такими проблемами зі здоров'ям:
-
хронічне запалення, спричинене хламідійною інфекцією, мікоплазмою або уреаплазмою, абортом;
-
ендометріоз;
-
вроджені аномалії матки і маткових труб;
-
пухлини внутрішніх статевих органів;
-
порушення гормонального балансу в організмі, захворювання гормональної системи;
-
проблеми невиношування вагітності.
Як уникнути позаматкової вагітності
Краща профілактика позаматкової вагітності – це:
-
уважне ставлення до свого репродуктивного здоров'я,
-
підготовка до вагітності;
-
звернення до лікаря вже на 4-7 день після затримки менструації.
Запис на прийом до акушера-гінеколога
Якщо Вам потрібен акушер-гінеколог, то обов'язково запишіться на прийом до хорошого лікаря в клініці Isida за телефонами:
0-800-35-92-86 (для українських операторів зв'язку),
+38-044-455-88-11 (для міжнародних),
через Telegram або Viber за номером:
+38-097-455-88-11
або заповніть заявку на сайті.
Також можливо задати своє запитання щодо позаматкової вагітності на спеціально створеній для цього сторінці.
Комплексні програми ISIDA Clinic
У клініці ISIDA розроблена низка комплексних програм, які допомагають вчасно виявити й усунути передумови для виникнення позаматкової вагітності. Це програми:
Комплексне обстеження Check-up – всебічне обстеження, що містить комплекс клінічних і лабораторних обстежень для жінок різного віку. Особливо рекомендується жінкам віком після 35 років.
Сексуальне здоров'я – розширений комплекс обстежень на інфекції, що передаються статевим шляхом. Нагадаємо: іноді причиною виникнення позаматкової вагітності є інфекції, що передаються статевим шляхом. Своєчасне виявлення таких хвороб є запорукою ефективного лікування.
Планування вагітності – програма, що дає змогу оцінити готовність жіночого організму до виношування дитини, виявити й усунути проблеми, які можуть завадити нормальному перебігу вагітності.