Вірус папіломи людини: все, що потрібно знати
Вірус папіломи людини (ВПЛ) - це інфекція, яка передається в основному статевим шляхом. На сьогоднішній день, вона є однією з найпоширеніших інфекцією в світі. Про те, що собою являє ВПЛ, викликає він рак і як від нього захиститися, докладно розповідає акушер-гінеколог клініки ISIDA Валерія Даценко.
Що таке ВПЛ?
ВПЛ - це збірна назва групи онкогенних вірусів, яких налічується понад 100 типів. 14 з них є високо онкогенними. Що відбувається після потрапляння вірусу в організм? Він або «самовидаляється» (самоелімінація) протягом 12-15 місяців, або вбудовується в хромосомний апарат епітеліальної клітини. Як правило, імунна система видаляє вірус в 80% випадків. Однак після 30-35 років ймовірність того, що відбудеться самоелімінація вірусу, значно скорочується. Якщо вірус не видаляється, він запускає патологічний процес. Здорова клітина ушкоджується і починає безконтрольно ділитися. Найчастіше ВПЛ (16 і 18) сприяє формуванню раку шийки матки. Він займає друге місце серед всіх онкологічних захворювань жіночої статевої системи. Присутність в організмі вірусу папіломи людини не означає, що у носія обов'язково діагностують ракове захворювання. Однак ВПЛ багаторазово підвищує ризик розвитку онкологічної патології.
Як відбувається інфікування?
Як правило, вірусом заражаються при сексуальному контакті - вагінальному, оральному, анальному. Оскільки ВПЛ передається через взаємодію слизових оболонок. Але хочу зазначити, що бар'єрні методи контрацепції, на жаль, не захищають від зараження вірусом. Також інфікуватися ВПЛ можна контактно-побутовим шляхом або під час пологів - вірус передається від інфікованої матері до дитини. Головною особливістю ВПЛ є безсимптомний перебіг. Самостійно людина не може визначити, чи є він носієм вірусу. Виявити його можна тільки при проведенні діагностичних досліджень. ВПЛ проявляється одиничними або множинними папіломами, або загостреними кондиломами на тілі людини. У жінок ВПЛ може вражати клітини шийки матки, викликаючи атипові зміни (дисплазію), що в майбутньому може привести до раку шийки матки. Хто перебувати в групі ризику? Інфікуватися цим вірусом можуть люди, які: • ведуть неупорядковану сексуальне життя; • рано вступили в сексуальні відносини; • не вакциновані від ВПЛ; • мають ослаблену імунну систему.
Як захиститися від ВПЛ?
На сьогоднішній день захиститися від цього вірусу можна тільки одним способом - вакцинуватися. Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ), рекомендує проводити первинну вакцинацію дівчаток в 9-14 років до початку статевого життя. Вторинну - у віці 30 років і старше. Також дівчата і жінки, через три роки після початку статевого життя, повинні раз на рік відвідувати гінеколога. На профілактичному прийомі необхідно зробити тест на ВПЛ високого ризику, ПАП-тест (онкотест) і кольпоскопію.
Вартість консультації лікаря-гінеколога в клініці ISIDA, ПАП-тест і кольпоскопія складають: 1004 грн.
Якщо в цьому році Ви не встигли відвідати гінеколога, будемо раді бачити Вас на прийомі!